Produkt o kodzie SEAGATE_ST2000DM001 został wycofany z oferty.Oglądasz archiwalne informacje o produkcie, jego parametrach i cechach technicznych! Produkt nie jest dostępny ale poniższe informacje możesz potraktować jako swoistą bazę wiedzy technicznej. I nadal możesz linkować do tej karty produktu aby przywołać jego parametry techniczne.Dysk Seagate ST2000DM001 2TB sATA III 64MBOcena: 4.8 / 6 - 152 opinii | kod: SEAGATE_ST2000DM001Opis Dysk Seagate ST2000DM001 2TB sATA III 64MBWewnętrzny 3.5-calowy dysk twardy HDD o pojemności 2 TB, wykorzystujący interfejs SATA III z transferem danych 6 GB/s. Wyposażony w 64 MB pamięci podręcznej. Prędkość obrotowa wynosi 7200 obr./min. a średni czas dostępu to 5.08 ms.
Maksymalizuje gęstości zapisu na dysku twardymTechnologia Barracuda 1 TB/dysk zawiera 340 000 unikalnych ścieżek na szerokości jednego cala. Taka niesamowita gęstość zapisu na dysku daje nowe możliwości w zakresie pojemności i obniża całkowite koszty pamięci masowej.Technologia Seagate AcuTrac umożliwia nową gęstość zapisu dzięki dokładnemu odczytowi i zapisowi na ścieżkach w nanorozmiarach, o szerokości zaledwie 75 nanometrów! To 500 razy mniej niż kropka na końcu tego zdania. Tam, gdzie liczy się ekologiaDyski twarde Barracuda o pojemności 1 i 2 TB dysponują teraz zaawansowanymi trybami zasilania pozwalając oszczędzać więcej energii, bez pogarszania wydajności w trybie bezczynności.Dyski twarde Barracuda do komputerów stacjonarnych są wytwarzane w najbardziej zaawansowanym procesie produkcyjnym w branży, w którym nacisk kładzie się na ochronę środowiska. Bezproblemowe przejście na sektory 4KMartwi Cię przejście na technologię zaawansowanego formatowania sektorów 4 kB? Dzięki dyskom Barracuda już tak nie będzie.Wykrocz poza 2 TB dzięki oprogramowaniu DiscWizardPewny sposób, aby uzyskać natywny dostęp do dysków twardych o pojemności większej niż 2 TB ma przyjąć nowy standard BIOS o nazwie UEFI. Jeśli jeszcze Cię tam nie ma, firma Seagate ma alternatywne rozwiązanie.Bezpłatne oprogramowanie DiscWizard firmy Seagate zapewnia środki, aby skutecznie wykorzystać Twój dysk Barracuda o pojemności 3 TB nawet w systemie Windows XP i używając standardowego systemu BIOS. Cechy produktu Dysk Seagate ST2000DM001 2TB sATA III 64MB
Dostępność w salonach
Podobne produktyDysk Seagate ST2000DM001 2TB sATA III 64MB - Recenzje, opinie i komentarzeOcena: 4.8 / 6 - 152 opiniiSkyref · Trochę wydajnieszy od tego ST2000DL003. ~148MB/s zamiast 100-120MB/s, krótszy szas dostępu, ale wg mnie nie warto kupować dopuki nie stanieje do ~300zł
24 Marzec 2012 · Ocena: 6 Stop oszustom · Te dyski może i sa bardzo szybkie, ale pytanie, jak długo? Skoro Seagate łamie przepisy unijne (w całej UE obowiązuje minimum 2-letnia gwarancja na wszelki sprzęt), oferując 1 (słownie jeden! ) rok gwarancji, to te dyski muszą być jakąś niewyobrażalną padliną! Zajrzałem z ciekawości na stronę Seagate'a i w pliku PDF z danymi technicznymi dysków tej serii czas bezawaryjnej pracy (POH) dla tego dysku wynosi... 2400h! Biorąc pod uwagę, że spory procent użytkowników komputerów stacjonarnych w Polsce nie wyłącza ich w ogóle (często komputery pracują nawet po kilkaset godzin non-stop), to ten złom zgodnie z oficjalną informacją na stronie producenta powinien zacząć padać już po 4-5 miesiącach, choć zapewne średnia trwałość wymierzona jest tak, by w większości przypadków dysk padał akurat zaraz po tej żałosnej, niezgodnej z polskim (i europejskim) prawem, rocznej gwarancji. W tym miejscu warto jeszcze przypomnieć, że w pierwszej połowie poprzedniej dekady Seagate dawał 5 lat gwarancji na dyski IDE oraz 7 (a nawet 10! ) lat na SCSI, ale wtedy robił naprawdę rewelacyjne dyski. Tym bardziej takie desperackie skrócenie gwarancji musi dawać do myślenia. Dlatego ja dysku Seagate z roczną gwarancją nie chciałbym nawet za darmo, bo nie posiadam takich danych, na których mi nie zależy, a jeśli nawet takie czasem się trafiają, to je po prostu usuwam i nie potrzebuję do tego celu padającego (zanim jeszcze opuści fabrykę) dysku. Podsumowując, Seagate zwyczajnie szuka frajerów i to za podwójną cenę.
1 Kwiecień 2012 · Ocena: 2 Dominik · @Stop oszustom: w UE nie ma obowiązku dawania żadnej gwarancji. Bzdury pierniczysz. Ustawa pozwala na reklamowanie sprzętu w sklepie, przez dwa lata od daty zakupy, jeśli był zakupiony przez osobę prywatną i uległ awarii.
2 Kwiecień 2012 · Ocena: 6 Kyle · @Marmi - wg. jednych spec. ma on dwa talerze, a innych 3. Jednak pomiary prędkości wskazują że musi on mieć 2 talerze (większa gęstość = wysokie transfery).
@Stop oszustom - nie wiem co te dane oznaczają (Reeliability/Data Integrity ; Power-On Hours ; 2400 ). Jest tam faktycznie info o 2400 godzinach pracy ... interpretacja że to oznacza awarię po takim czasie (średnio) jest raczej błędna. Mam teraz dysk 5 lat i 8 miesięcy, Seagate z resztą, który ma przepracowane niemal 21 tys. godzin ... wychodzi że przepracowywał u mnie ponad 3600 godzin rocznie! ... a to oznacza że średnio musiałby mi taki dysk siadać co 8 miesięcy. To jest niemożliwe, więc by te 2400 godzin to był średni czas bezawaryjnej pracy ... bo to po prostu za mało. 2 Kwiecień 2012 · Ocena: 4 Stop oszustom · @Dominik: Najpierw sprawdź, potem dyskutuj, bo wychodzisz na ignoranta. Zwłaszcza, że temat gwarancji w UE jest teraz na topie, wystarczy wpisać w google: "Unia nie odpuści Apple". Przepisy UE jasno mówią: mamy 2 lata gwarancji! Dzięki temu producenci złomu (jak Apple i Seagate) mają utrudnione życie, bo sprzedawanie wybrakowanych urządzeń (takich, które z trudem wytrzymują jeden rok bez awarii), przestaje się opłacać. I bardzo dobrze, bo taki proceder to zwykłe oszustwo, a już szczególnie, gdy rynek danego produktu jest zmonopolizowany. To, co obecnie robi Apple i Seagate, to autentyczna perwersja w kpieniu z klientów i przepisów, dlatego UE wkrótce dowali im podobne kary, jak w przypadku Microsoftu, który fikał, fikał, aż w końcu zapłacił 899 milionów euro.
@Kyle: Niestety, ale na tyle (2400h) Seagate szacuje wytrzymałość aktualnie produkowanych przez siebie mechanizmów pozycjonowania głowicy. Te 2400 godzin to szacowany, maksymalny czas ciągłej pracy tego mechanizmu. Sam napęd talerzy, jeśli tylko nie zostanie przegrzany, powinien wytrzymać wiele lat. Jeśli jednak taki dysk będzie pracował intensywnie (p2p, serwer, obróbka video itp.), to padnie szybko, czego sam producent nie ukrywa (dokumentacja, żałosna gwarancja). A co do Twojego prawie 6-letniego dysku Seagate, to ja przecież wcześniej napisałem, że stare dyski tej firmy były rewelacyjne! Miały też od 5 do 10 lat gwarancji! Sam bardzo długo byłem wiernym klientem tej firmy. W latach 2001-2008 kupowałem wyłącznie dyski Seagate'a i z czystym sumieniem polecałem je wszystkim znajomym. Niestety, obecny Seagate to katastrofa. Po prostu wstyd i hańba. 3 Kwiecień 2012 · Ocena: 2 Kyle · @Stop oszustom - o tym swoim starym dysku wspomniałem tylko dla tego, by pokazać jak szybko załatwiłbym te nowe dyski (8 miesięcy i byłoby 2400 godzin pracy) ; )
Mam jednak pytanie: mamy u nas wymóg gwarancji 2 lata ... teraz powiedzmy kupuję taki dysk z roczną gw. producenta, który mi siada po np. 1,5 roku ... i co wtedy? Czy sprzedawca nie jest czasem zobowiązany do wymiany/zwrotu gotówki? 4 Kwiecień 2012 · Ocena: 4 Kyle · Informacja z 20 strony specyfikacji innego dysku Seagate (ST2000DL):
AFR and MTBF specifications are based on the following assumptions for desktop personal computer environments: 2400 power-on-hours per year. 10,000 average motor start/stop cycles per year. ... możliwe że w DM jest analogicznie ... czyli średnia awaryjność jest liczona przy założeniu że dysk pracuje rocznie 2400 godzin i jest włączany/wyłączany 10 tys. razy (też rocznie). Czyli wychodzi na to że nie jest aż tak źle. I jeśli jest analogicznie w DM to miałem rację - 2400 godzin to nie jest "trwałość dysku". 4 Kwiecień 2012 · Ocena: 4 Takie tam... · Urządzenia są produkowane do różnych grup odbiorczych. Według mnie:
AFR and MTBF specifications are based on the following assumptions for desktop personal computer environments: 2400 power-on-hours per year. 10,000 average motor start/stop cycles per year. Google Translate: AFR a MTBF specyfikacje są oparte na następujących założeniach dla komputerów osobistych środowisk komputerowych: 2400 Power-On-godzin rocznie. 10.000 silnik średnia cykli start / stop rocznie. Czy to znaczy że dysk ma taką wydajność, czy że do takiego segmentu klientów jest skierowany? Według mnie producent zabezpiecza się przed faktem, że taki dysk mógłby zostać dostarczony do np. specjalistycznych macierzy RAID. 1. Nie dajmy się zwariować. 2. Gwarancja to jedno, prawo to drugie. Klient ma prawo do 2 opcji reklamacji: pierwsza: gwarancja, druga: rękojmia, opisana w prawie i tyle. Minie rok, zaniosę dysk i powiem że dysk nie jest wolny od wad. Tyle. Przykre jest, iż ostatnio gdy ten dysk kupowałem u Państwa w jednym z oddziałów sprzedawca nie znał prawa i powiedział wprost, że on tylko sprzedaje, a nie serwisuje. Bzdura i brak profesjonalizmu. Bardzo często kupuję u Państwa i na szczęście taka sytuacja zdarza mi się 2 raz przez ostatnie kilka lat. Co do samego dysku, to chciałbym napisać, iż dysk solidny, cichy, chłodny podczas pracy. Zainstalowałem system, pracuję na nim 2 tydzień i na razie jest ok. Inne dyski Seagate/Samsung też ok, choć zdarzają się wtopy. Jakoś do WD szczęścia nie miałem, a tak jakoś od lat sympatyzuję dla tej firmy. 5 Kwiecień 2012 · Ocena: 6 Nick · Drogie dzieci - po co wam gwarancja? Jesli kupujecie prywatnie - nie na firme - to macie rekojmnie 2 lata i tyle. Dysk ma dzialac i to problem sprzedawcy. Kropka. I tak na "gwarancji" oddajecie tam gdzie kupliscie - wiec w czym problem?
11 Kwiecień 2012 · Ocena: 2 Sten · @Stop oszustom, czy można zgłosić do jakiegoś urzędu tą roczną gwarancje Seagate? Chodzi o to, aby zrobili porządek z ich roczną gwarancją na terenie UE.
22 Kwiecień 2012 · Ocena: 6 Skyref · Sten jakim oszustom? Nie chcesz nie kupuj. Nikt cię nie zmusza. Sam chętnie kupię takie dyski 2-3, lub podobne, ale jak ceny spadną conajmniej o 30%, czyli będą takie same, jak mniej więcej z połowy roku poprzedniego. No nie jest to samo co z 3 - 4 lata temu, gdzie Seagate dawało 5 lat gwarancji, ale nie sądzę żeby dysk był bardziej awaryjny.
30 Kwiecień 2012 · Ocena: 6 Kyle · Ten dysk jest świetny na magazyn (transfery liniowe = krótki czas kopiowania). Jeśli chodzi o gwarancję - w praktyce i tak jest 2 lata dla użytkownika prywatnego. Szkoda tylko że w sklepie nie ma modeli 3 TB.
1 Maj 2012 · Ocena: 6 Sten · @Skyref tak jak odpisuję Tobie, to tak samo odpisywałem @Stop oszustom, wyświetl stronę komentarzy to zajarzysz ... Skoro UE nakazuje 2 lata gwarancji to dlaczego my konsumenci mamy nie egzekwować korzystnego dla nas prawa? Może niedługo zrobią tylko gwarancję rozruchową 3dni? Na dysku przechowywane są dane ... Czytałeś ostatnie wyniki finansowe WD i Seagate? Mają teraz rekordowe zyski przy mniejszej produkcji. Za 2-3 m-ce powinni wrócić do produkcji z przed "powodzi". Pozdrawiam.
10 Maj 2012 · Ocena: 6 RTPrezes · Witam. Kupiłem ten dysk kilka dni temu, pracuje fajnie cichutko ale co jakiś czas słychać z niego taki gwałtowne chrobotnięcie (nie wiem jak to inaczej nazwać) więc chciałem zapytać czy te typy tak mają i mam się do tego przyzwyczaić czy może jest z nim coś faktycznie nie tak? ? Ma ktoś też taki problem? ?
19 Maj 2012 · Ocena: 2 PiPi · @RTPrezes: A co mówi SMART Twojego dysku?
Jak nie wiesz co to SMART wpisz w Google... 26 Maj 2012 · Ocena: 3 Hehe · WD daje na ich Caviary Black 3 lata i co z tego jak mi wlasnie padl 1TB Caviar Black 2-gi raz... po prostu super. 3% dysku to bad sectory, kopiowalem z niego dane ponad tydzien. Btw, nie, nie rzucam dyskami, nawet ich z kompa nie wyjmuje.
31 Maj 2012 · Ocena: 2 KRIS_HUNT_BOSS · Ja tam nie mogę narzekać na politykę Firmy lecz nie ukrywam iż wolał bym widzieć na produktach 3lata +2 za dopłatą. Jak na razie ani jeden ich dysk nie wyzionął ducha. A przewinęło się już przez moje ręce 10 szt. Nie mogę tego samego powiedzieć o produktach WD, Samsung bo dotychczas każdy dysk, który do mnie trafił zasługiwał na miejsce w koszu, albo miejsce w serwisie. Ale to takie moje szczęście.
Co do dysku nie mam zastrzeżeń, spisuje się świetnie. I na razie nie planuję zmiany firmy. 14 Sierpień 2012 · Ocena: 6 Peter · Mam ten dysk od 2 tygodni. Powiem szczerze, że wymiata - zapis i odczyt na średnim poziomie ok 160MB/s (posiadam jako dysk systemowy Vertex3 + ten dysk jako przechowalnia danych). Jest cichy i nie chrobocze. Szczerze polecam.
20 Sierpień 2012 · Ocena: 6 User · Zamiast pisać o gwarancji, napiszcie lepiej ile czasu posiadacie ten konkretny dysk i czy były z nim kiedykolwiek problemy a jeśli tak to w jakich warunkach. Ja zainstalowałem go w kilku jednostkach i nigdy się nie zawiodłem. Cichy i dość szybki - Szczerze polecam!
29 Sierpień 2012 · Ocena: 6 Piotrek · Ja tam trafiłem na kiepską sztukę. Dysk padł w piątym dniu użytkowania, przy dłuższym przegrywaniu danych zaczął świrować i zgasł. Poszedł do serwisu i niestety muszę czekać. Przez moje ręce przewinęło się kilkanaście Seagate'ów, ten jest drugi, który padł na początku użytkowania. Mam nadzieję, że trafiłem na kiepski egzemplarz i że firma, aż tak się nie popsuła.
6 Wrzesień 2012 · Ocena: 3 Szrotkiller · Ja się dziwię sklepom, że w ogóle sprzedają te dyski, bo gdy minie rok i te szroty zaczną padać na potęgę, to przy rocznej gwarancji producenta i zarazem 2-letniej odpowiedzialności sklepów wobec klienta za sprzedany towar (prawo UE), te sklepy zaczną bankrutować, ponieważ za nowe dyski klientów będą płacić z własnej kieszeni. Oczywiście w tym samym czasie cwaniaki z Seagate będą liczyć kolejne miliardy dolarów swoich zysków. A gdy rynek w końcu załapie, że jest (za przeproszeniem) dymany bez mydła, wtedy Seagate łaskawie przywróci 3 lub nawet 5-letnią gwarancję, bo do tego czasu w swoich sejfach zgromadzi więcej kasy, niż wynosi roczny budżet Łotwy. I żeby nie było, że zachęcam do kupowania dysków WD, bo osobiście jestem za nałożeniem gigantycznych kar na obie firmy. Mamy do czynienia z jawną zmową dwóch molochów, które od zeszłego roku kpią sobie z całego świata. Na ten moment konkurencja praktycznie nie istnieje (Toshiba i Hitachi to fikcja, bo mają śladowy udział w produkcji dysków), w efekcie cały rynek komputerowy jest dziś jawnie okradany na ogromną skalę przez dwóch cwaniaczków.
6 Wrzesień 2012 · Ocena: 2 Primer · Ktoś wie, czy podłącze ten dysk do Asus M4N68T V2 ? Nie będzie problemów ?
8 Październik 2012 · Ocena: 6 HermanBronson · @Primer o ile "Asus M4N68T V2" ma sata to będize działać (sam mam sata I w starym komputerze i działają dyski sata ii i sata III bez problemowo)
8 Październik 2012 · Ocena: 6 Hubertuss · Bardzo dobry i szybki dysk. Najważniejsze, że jest też cichy.I nie piszcie głupot, bo każdy dysk może paść - nawet Raptor.
10 Październik 2012 · Ocena: 6 Wgozno · Ludzie nie kupujecie tego szajsu właśnie przegrałem 1TB danych i dysk padł tylko rzęzi i po danych. Wytrzymał 4 h wgrywania danych
11 Październik 2012 · Ocena: 2 Primer · Ja dziś kupuję swoją wersję tego dysku, bo mi jest potrzebne 2 TB, bo 1 to troche mało jak dla mnie jest. A że mam już 1 TB ( samsung z zeszłego roku F3 ) to tera dokupie 2 TB i będe miał spokój z danymi na jakiś czas ( lata ). Zobaczymy jak moja sztuka będzie działać i czy uda mi się za pomocą programu podzielić na 3 partycje ( 1 tb, i 2 x 500 - to jest zaokrąglenie, bo niestety nie wiem ile będzie miał GB, zobaczy się ) i będzie gdzie trzymać filmy, dokumentacje mapową z pracy i gry. Później napisze swoje zdanie, nt. jak ten dysk u mnie się sprawuje.
12 Październik 2012 · Ocena: 6 Primer · Dysk posiadam 3 dni - skopiowałem na niego prawie 1.5 TB danych, nic nie grymoli, nie słyszę go wgle, działa dobrze, dosyć płynnie chodzi, nie muli mi nic, wszystko śmiga pod stareńkim Phenomem II x4 955 i 16 GB DDR3 ramu. Jestem ogólnie z niego zadowolony, pojemność i jego działanie = jak narazie jest dobrze i wątpie żeby coś się stało. Dobry dysk ( kupiony w Dąbrowie Górniczej ).
15 Październik 2012 · Ocena: 6 KLF · Zanim zaczniecie pisać o padających dyskach proponuje w pierwszej kolejności sprawdzić na molexach[czy jak się zwą teraz końcówki zasilania] jakie napięcie macie w komputerze i czy jest stabilne czy skacze. Zwykłym miernikiem za 20zł to zrobicie.
Może się okazać że winnym padających dysków jest niestabilne zasilanie. Seagate są wrażliwsze od WD na skoki napięcia w zasilaniu i to jest często powodem ich żywotności. Dlatego zawsze mówię że podstawa w kompie to dobry zasilacz, bo jak będzie byle jaki to chociażby dysk miał 20 lat gwarancji to i tak padnie od niestabilnego prądu. Osobiście nie posiadam tego modelu ale znam osobę co go ma i sobie chwali. Ja aktualnie przymierzam się albo do WD,seagate'a albo to toshiby 1TB bo potrzebny mi następny dysk :D 20 Październik 2012 · Ocena: 6 Pitero · Zanim zaczniecie narzekać sprawdźcie:
- Czy macie dobry, stabilny zasilacz z zapasem mocy, - Dobrą wentylację obudowy, - Dysk jest prawidłowo zamocowany w obudowie, - Czy nie jest siedliskiem kołtunów kurzu, które mogą robić zwarcia i podnoszą temperaturę pracy, - Czy komp jest odpowiednio traktowany (niedbałe przewożenie sprzętu, kopanie, uderzanie itd.) 25 Październik 2012 · Ocena: 6 Michał · Super sprzęt. Kupiłem i jestem bardzo zadowolony. Bardzo cichy i szybki. Od 15 lat kupuje tylko dyski Seagate i jeszcze nie miałem z nimi problemu, a kompa używam średnio 18 godzin na dobę :), więc myśle że z tym też nie będzie źle :)
11 Listopad 2012 · Ocena: 6 Seagate_arnaque · Zainteresowani zakupem tego dysku uważajcie na wersję 3-talerzową (bo są dwa rodzaje tych dysków, takie samo oznaczenie ST2000DM001).
W tym dokumencie barracuda-ds1737-1-1111pl.pdf pojawia się tytuł 1TB per talerz a potem w tabelce mamy model 2TB z 3 talerzami. W innym dokumencie Seagate mamy taką samą gęstość zapisu dla wszystkich typów dysków od 3T do 750GB -> 625 Gfc/in^2. Seagate wstydź się ! ! 14 Listopad 2012 · Ocena: 2 Sten · @Seagate_arnaque, już kiedyś o tym pisałem, nie można porównywać w/w dysku do ST1000DM003 1TB, ponieważ dyski te są całkowicie z innych talerzy zrobione. Podejrzewam, że za jakiś czas pojawi się seria z 1TB na talerz.
28 Listopad 2012 · Ocena: 6 Dysk · @Sten niestety Seagate_arnaque ma rację! Pod nazwą ST2000DM001 kryją się 2 zupełnie różne dyski - nie wiadomo na jaki trafisz! - 2 talerze, 4 głowice, 1 TB na talerz
- 3 talerze, 6 głowic, 0,6 TB na talerz, większy hałas, mniejsza wydajność, większa waga dysku, tańszy w produkcji. Dysk 2 talerzowy to rewelacyjna konstrukcja, 3 talerzowy poniżej przeciętnej, dość słaby. Jak dysk trafiał do redakcji komputerowych na testy to tylko i wyłącznie w wersji 2 talerzowej! 29 Listopad 2012 · Ocena: 4 Grg · Tragedia, nie kupujcie tego barachła, codziennie (! ) sie wylacza podczas pracy i znika - potrzebny restart kompa albo dwa. no i wiadomo ze wkoncu nie odzyje , teraz trzymam tylko jako backup danych bo trzeba byloby byc bardzo odwaznym zeby trzymac tam jakies konkretne dane ... kumpel kupil ten sam i ma podobne problemy takze porazka !
30 Listopad 2012 · Ocena: 2 Mod · @Dysk: Potwierdzam wszystko, co napisałeś. Mam dwa egzemplarze - oba pozornie takie same, ale... pierwszy dysk jest made in Thailand, drugi made in China. Oba kupione jednocześnie, stąd wszelkie oznaczenia (seria, data, firmware itd.) są identyczne. Niestety, dysk nr 2 (ten z Chin) jest wolniejszy, bardziej się grzeje i przede wszystkim ma bardzo mocno poszarpany transfer (HDTune). Dla pewności położyłem każdy z dysków na wadze elektronicznej - efekt: pierwszy 533g, drugi 633g. Nie ma więc wątpliwości, że kupiłem (w tej samej cenie i jako ten sam produkt) dwa zupełnie różne dyski - pierwszy (wyprodukowany w Tajlandii) ma 2 talerze i 4 głowice (pasuje do opisów/testów publikowanych w mediach), drugi (ten z Chin) 3 talerze i 6 głowic. Czyli Seagate jak zwykle ostro sobie leci, bo jak nie przekręty z gwarancją, to fake-dyski w tej samej cenie. Co ciekawe WD niedawno wpadł na podobnym oszustwie. Wygląda więc na to, że obie firmy (tworzące duopol na rynku dysków hdd) czują się już całkowicie bezkarne. Ciekawe, co by było, gdyby producenci samochodów kantowali na tej samej zasadzie (np. silnik 1.4 w cenie 2.0)? W załączniku zrzuty z HDTune.
19 Grudzień 2012 · Ocena: 2 Sten · Dostępny jest firmware CC4H (ja dostałem z CC4C), może niektórym pomoże.
19 Grudzień 2012 · Ocena: 6 Marek · Używam go w serwerze 24/7. Działa już 3100 godzin i zero problemów.
2 Styczeń 2013 · Ocena: 6 Czujny · UWAGA na te dyski! ! Tutaj jest opisany problem:
https://forum.safegroup.pl/hardware/2tb-seagate-barracuda-7200-14-st2000dm001-uwazaj-co-kupujesz-t7710.html 4 Styczeń 2013 · Ocena: 4 RTPrezes · Ja tam jestem z tego dysku naprawdę zadowolony. Na początku tuż po zakupieniu(05.2012) wydawał jakieś dziwne dźwięki, sprawdziłem go w HDTune i wszystko było OK, w sumie po jakimś tygodniu jak się już ''dotarł'' przestawał wydawać jakiekolwiek dźwięki teraz chodzi naprawdę cichutko bez żadnych problemów a maksymalna temperatura jaką zauważyłem to 42 stopnie. Polecam ten dysk.
9 Styczeń 2013 · Ocena: 6 łał · Nie rozumiem po co ta dyskusja o gwarancji, komentujmy dysk, jego prace... przeciez okres gwarancji nie oznacza czasu zycia produktu. Poza tym przy dyskach twardych akurat sama wymiana gwarancyjna produktu jest malo warta, bo utracone dane nie są zwracane... Co mi z tego ze dysk ma 5 lat gwarancji skoro jak sie popsuje 1 raz czy 15 razy w tym okresie to i tak danych mi nikt nie przywroci w ramach gwarancji. Okres gwarancji to jakis wyliczony procent kosztow producenta na wymiany
22 Styczeń 2013 · Ocena: 6 Trójkąt Pitagorasa · różnica między gwarancją a rekojmą jest bardziej istotna, niż niektórzy twierdzą ...
gwarancji udziela producent, a rękojmi sklep - i może się okazać, że sklep za pół roku znika z ulicy, i zostajecie ze sprzętem z roczną gwarancją, natomiast w ciągu 2 lat to Seagate czy WD nie upadną 25 Styczeń 2013 · Ocena: 6 Marx · Ten dysk to prawie na pewno siedzi w Seagate Expansion 2TB USB 3,0 3,5 " STBV2000200 który jest ... tańszy. A w komplecie dostajesz obudowę USB 3.0 ze stosownym kablem i zasilaczem.
29 Styczeń 2013 · Ocena: 1 John · Potwierdzam na własnym przykładzie, w Seagate Expansion 2TB USB 3,0 jest dokładnie dysk ST2000DM001, a przynajmniej ja na taki trafiłem.
31 Styczeń 2013 · Ocena: 6 Emde · No dobra a w tym Expansion w środku jest wersja Chińska 3 talerzowa czy Tajlandzka 2 talerzowa ?
31 Styczeń 2013 · Ocena: 1 Siegfriedus · Też mam taki dysk w dysku_na_usb_2GB, niedługo wyląduje w kompie, jak przeniosę na niego dwa systemy.
1 Luty 2013 · Ocena: 6 Rogera · Odswiezam
Napiszcie co macie w Expansion - jest wersja Chińska 3 talerzowa czy Tajlandzka 2 talerzowa ? 4 Luty 2013 · Ocena: 4 Kierownik · @szrotkiller - poczytaj ustawę, na którą się powołujesz bo nie do końca jest, tak, jak piszesz. Ustawa, na którą powołujesz się mówi tyle, że po 6mc. na Tobie spoczywa obowiązek udowodnienia, że sprzedany towar był wadliwy w momencie zakupu, a do 6 mc. uważa się, że wada istniała w momencie nabycia. Już widzę jak ludzie wygrywają sprawy ze sklepami i udowadniają, że wada istniała w momencie zakupu, gdy dysk chodził np. 11 miesięcy, albo 23. W identyczny sposób sklepy obuwnicze załatwiają odmowy przy reklamacjach...
4 Luty 2013 · Ocena: 6 F557v3c3 · Wers Tajlandzką opłaci się kupować, wer Chińską nie - lepiej poszukać Hitachi, Samsunga, WD - w tej cenie wolne są.
7 Luty 2013 · Ocena: 6 Marx · Seagate Expansion 2TB USB 3, 0 3, 5 " STBV2000200 zawiera w środku ata-ST2000DM001-9YN164_W1E21ZMX czyli wersje 4 głowicową
Szczegoly sobie wuszukajcie w google po hasle: 2TB-ST2000DM001-Barracuda-from-Seagate-seriously-cripled-through 7 Luty 2013 · Ocena: 6 Krzysztof · Kupiłem Seagate'a DM001 2TB. Cichy, nie stuka itp, chłodny i wydajny jak powinien. Wiem, co piszę bo kilkanaście dysków w życiu kupiłem. Od 2 tygodni testuję go na maxa, aby zacząć korzystać i nie bać się o dane. Generalnie polecam DM001...
20 Luty 2013 · Ocena: 6 Rec · Taki maly poradnik :P
Często czytam że ludzie zaraz po kupnie dysku wrzucaja na niego swoje dane, po czym marudza że je stracili bo dysk po przegrywaniu padł. W pierwszej kolejnosci jak pisał już niżej kolega - powinniście mieć DOBRY ( nie najtanszy badziew ) zasilacz, a jeśli takiego nie macie to przed kupnem HDD sprawdzenie miernikiem nie zaboli ( jeśli coś jest nie tak i są skoki - wymienić ) Po drugie. Zamiast od razu pakować dane - po prostu należy zrobić PEŁNEGO FORMATA - nie korzystać z opcji 'szybkie formatowanie'. Jasne, potrwa to kilka godzin ( nie pamiętam dokładnie - ale koło 6-ciu bądź 7-miu ) i da na pewno większą gwarancję że zaraz po przegraniu danych trochę tam pobędą. Ponadto ja po formatowaniu dodatkowo przepuszczam cały dysk HDTunem bądź Victorią. Prawie zawsze udaje się uniknąć awarii na starcie i nie traci się danych. Po trzecie Jeśli nie musisz kopiować danych od razu - nie rób tego. Niech dysk sobie troszkę pochodzi a ładuj na niego tylko to co po stracie nie zaboli. Bardzo rzadko jest tak że nagle zapełniamy całą powierzchnię dysku na raz nie spodziewając się tego wcześniej wiec jeśli wiemy że bedziemy potrzebować tego miejsca lepiej od razu zakupić HDD i już go testować. W przypadku gdy dane naprawdę są istotne, jest ich dużo - kupuje się dwa dyski. 26 Luty 2013 · Ocena: 2 Bigluk · Trochę głupie jest tłumaczenie/usprawiedliwianie coraz to gorszych dysków. W laptopach dyski też padają i nie jest to spowodowane złym zasilaczem.
21 Marzec 2013 · Ocena: 2 Krzysztof · Właśnie - pisałem wyżej. 2-3 tygodnie testów. Dysk się sprawuje, to możemy mieć do niego zaufanie i pakować istotne dane.
A objawem kiepskiego zasilacza są stuki i piski dysków. Gdy zmieniłem zasilacz na Zalmanna (kupcie cokolwiek innego dobrego), kompletna cisza. Dobra stabilizacja prądu, napięcia to mega istotna sprawa dla urządzeń cyfrowych... 21 Marzec 2013 · Ocena: 5 Marek · Niestety! Podstawa. To dobry zasilacz kompa.! Baz dobrego zasilania każdy dysk HDD po pewnym czasie siądzie! I nie ma po co snuć opowieści!
23 Marzec 2013 · Ocena: 6 Wow · Kupiłem ten dysk i od samego początku dziwacznie się zachowywał, stukał i ..., innego słowa nie zacytuje, bo może być dwuznaczne. Pominę, że się uruchamiał w offline. Dostałem odpowiedź od producenta, że oczywiście dysk jest do wymiany, bo na ich testach walił błąd za błędem, to jako przyczynę wymiany podali. Co do zasilacza to mam niezły zasilacz, lider wśród zasilaczy, a i tak stuka i ... tu tego słowa nie zacytuje co to on jeszcze z siebie wydawał. Te rady z tym zasilaczem vs stukaniem to se możecie w bajki wsadzić.
28 Marzec 2013 · Ocena: 2 Krzys · Nie wiem co wy macie z tymi dyskami od Seagate. Ja mam barracudy kilka lat przepracowane po 19k godzin i działają bez problemu - co prawda w hddtune pokazuje ze już trzeba uważać ale żadnych objawów podczas normalnego użytkowania nie stwierdziłem. http ://i40.tinypic.com/ou37yu.png
3 Maj 2013 · Ocena: 6 Kwadratowysmok · przecież to jest dysk talerzowy nie wyciągniesz z niego dużo więcej, w benchmarkach wychodzi średnia 170 oczywiście bez partycji...
5 Maj 2013 · Ocena: 6 Krzysztof · DRODZY KOLEDZY!
WOW - wkładanie między bajki sprawy zasilacza... nie tak do końca. Dysk, jeśli nie otrzyma odpowiedniego prądu (natężenie/napięcie), wyłącza się; jego elektronika tak reaguje, bo tak ma reagować. Pewno Twój dysk miał coś innego do D. ZASILACZ RZECZ ŚWIĘTA. MIO - SataIII to chwyt marketingowy przy dyskach z talerzami. Nie da rady fizycznie wyciągnąć więcej z obracającego się talerza. Tu jest wąskie gardło, a nie interfejs dysku. AMEN! 5 Maj 2013 · Ocena: 5 Mio · czyli ze screenu widac ze ok wszystko? a co do zasilki mam porzadna chiefteca 650w
6 Maj 2013 · Ocena: 6 Kwadratowysmok · @Mio
nie wiem kto ci powiedział że chieftec to porządny zasilacz ale one nawet nie klasyfikują się do półki "dostateczne" i tak ze screenem jest wszystko ok, jest jeszcze kwestia samego rodzaju kontrolera SATA (firma) ale raczej więcej niz 10-20mb/s więcej nie dostaniesz 6 Maj 2013 · Ocena: 6 Erh · kwadratowy smok czy chieftec jest lichy to bym sie klócil! ! nie masz pojecia do zasilaczy chieftec to stara sprawdzona bardzo dobra firma! nie wprowadzaj ludzi w blad! liche to np ibox, modecom itp
6 Maj 2013 · Ocena: 2 Kwadratowysmok · Erh, stara to rzeczywiście i wtedy zasilacze były bardzo dobre, na chwilę obecną to już nawet nie jest cień echa ich jakości jaki był wtedy, przykro mi... lepiej poczytać recenzje i wypowiedzi na zagranicznych forach odnośnie obecnych chiefteców
6 Maj 2013 · Ocena: 6 PCoots · kwadratowysmok ty wez sie nie udzielaj na temat chieftecow ... zgadzam sie z erchem osobiscie mialem duzo zasilek tego producenta starszych i teraz na czasie zaden nie nawala w porownaniu do np enermaxow, xfx, itp... chieftec jest w czolowce zeby ciebie zgasic powiem ci ze jestem jednym wlasnie z testerow pewnej slawnej gazety Pc... i tu cie zalamie chieftec wlasnie jest na 2gim msc i sie nie kluc z ludzmi daje Ci 1 za zero znajomosci i wiedzy na temat chiefteca
7 Maj 2013 · Ocena: 2 Kwadratowysmok · @Pcoots
i właśnie dlatego nie czytam polskich pism "komputerowych" i temu podobnych serwisów, ciekawe że wszystkie zachodnie gazety i strony recenzujące sprzęt totalnie gnoją chiefteca za słabość wykonania i używanie tandetnych podzespołów... i przykro mi bardzo ale oceniasz produkt pod którym są komentarze, a nie wypowiedzi innych to nie kwejk... 8 Maj 2013 · Ocena: 6 McCloud · @Kwadratowysmok: W pełni się zgadzam. Chieftec sprzedaj coraz gorszy chłam jadąc na opinii z przeszłości, a z PCoots'a taki tester "pewnej sławnej gazety", ja ze mnie tester gitar Marka Knopflera.
9 Maj 2013 · Ocena: 5 SebiX · macie pojecie zapewne dla was sa najlepsze iboxy i modecomy... cheftec jest najstabilniejsza firma od laty a "niby"te lepsze to wcale nie sa lepsze, nowosci firm i tylko sa zareklamowane skas to znam nie piszcie o cheftecu zle
9 Maj 2013 · Ocena: 6 Zaurid · Witam ten dysk to jest wersja z chin bo waży 626 gram i ma 3 talerze a z tajlandii waży 400 gram i ma 2 talerze. różnica jest taka , że jeden jest fajnym wyborem a drugi nie. z chin transfer ok 176 mb/s a z tajlandii 208 mb/s może to komuś pomoże .
23 Maj 2013 · Ocena: 5 Marek · Kupiłem ten dysk w grudniu 2012 roku w wersji Tajlandzkiej ST2000DM001, SN-21E1TXHZ.Sprzedawca zapewniał iż jest on 2 talerzowy! . Niestety po sprawdzeniu programami min. AIDA 64 Extreme Edidion wyszło iż dysk posiada 3 talerze i ma 6 powierzchni zapisu, waży 626 gram. Sprawuje się na razie bez zarzutów monitoruję go programem Hard Drive Inspector. Zobaczymy jak długo wytrzyma bo jest mocno eksploatowany!
10 Czerwiec 2013 · Ocena: 4 Polones Copue · Czy ten dysk nada się do ReadyNASa? Chodzi mi przede wszystkim o parkowanie i odparkowywanie głowicy. W tej chwili mam w ReadyNASie WD GREEN i ponad 500 000 parkowań/odparkowań na liczniku po roku pracy. Dlatego szukam czegoś lepszego do NASa.
16 Czerwiec 2013 · Ocena: 6 Kwadratowysmok · @Polones Copue, bo WD Green ma ydiotyczny system oszczędzania energii który parkuje głowice gdy dysk jest nieużywany przez więcej niż chyba 2 lub 5min stąd ta wartość rośnie w takim tempie
16 Czerwiec 2013 · Ocena: 5 EManual · Kupiłem i jestem narazie zadowolony. Cichy, szybki i DUŻY :) Polecam. Ps. made in China nie oznacza że jest do dupy. U mnie śmiga jak ta lala :D:D:D
15 Lipiec 2013 · Ocena: 6 Mario · Przeczytałem parę postów na temat seagate 1T i ciarki mnie przeszły ale mimo wszystko zaufałem tej marce poraz kolejny i kupiłem ten model.
I zapiernicza jak powyżej ...jak ta lala x):O:). Bardzo cichy, praktycznie go prawie nie słychać. Polecam :) 20 Sierpień 2013 · Ocena: 6 Krzychu · W Katowicach wystarczyło poprosić o wersję 2 talerzową i nie było z tym problemu ; )
Dysk cichutki i szybki, po 3 msc wszystko działa poprawnie. Różnica po przejściu ze starej 250tki... jeszcze na ATA - ogromna 22 Październik 2013 · Ocena: 6 Di4blo · @Krzychu: Tylko wersja 2 talerzowa jest teraz również z CHIN :).
29 Październik 2013 · Ocena: 2 Krzyss · Mój dysk waży 530g, jest z chin, nr seryjny zaczyna się od W1E, ma głębszy rowek a AIDA pokazuje że ma 3 talerze... To w końcu jaki to dysk?
10 Listopad 2013 · Ocena: 6 Krzyss · Mój dysk waży 530g, jest z chin, nr seryjny zaczyna się od W1E, ma głębszy rowek a AIDA pokazuje że ma 3 talerze... To w końcu jaki to dysk?
10 Listopad 2013 · Ocena: 6 Kaczor · Mam to samo, co Krzyss... Chiny, W1E, poprosiłem o dwutalerzowy w Kato, dostałem jak w opisie, podłączam Aida pokazuje 3 talerze ... ???????
14 Listopad 2013 · Ocena: 6 Krzysztof · Wyjaśnijcie mi proszę - dla użytkownika 2 vs 3 talerze??? Dlaczego 2-talerzowy lepszy?
19 Listopad 2013 · Ocena: 2 Brovar · @Krzysztof - mniej talerzy = większa gęstość zapisu = głowica ma mniejszy dystans do przebycia = szybciej
23 Listopad 2013 · Ocena: 6 Kokoszanel · Świat stał się śmieszny, ludzie kupują najtańszy dysk i oczekują od niego przemysłowej wytrzymałości. Kaman :-)
Ja ten dysk mam do kompletu z SSD 256GB i śmiało mogę polecić. Barracudy użytkuję od ponad 10 lat, nigdy żadna nie zdechła, nawet jak już były bardzo stare, zaczynało być słychać łożyska, grzały się bardziej, a statystyki ze SMART pokazywały biliony skorygowanych błędów - nie straciłem ani 1 bajta. 23 Listopad 2013 · Ocena: 6 Krzysztof · 3 talerze = większa ilość głowic; każda mniej się nalata... krótszy czas dostępu (?)
25 Listopad 2013 · Ocena: 5 GREG · Hi,
Mnie się trafił taki. Podobno dostałem dwutalerzowy. Cichutki, nie wibruje, nie drży, nie wpada w rezonans. Temperatura normalna. Chodzi od ponad tygodnia i narazie ok. Cóż chcieć więcej. 4 Grudzień 2013 · Ocena: 6 Majkap · Jeśli ktoś kupuje np. na allegro to nie może być pewien jaka wersja mu się trafi. Akurat w Proline można sobie przy zakupie wybrać wersję. Kupiłem dwu talerzowy i puki co sprawuje się bardzo dobrze
13 Grudzień 2013 · Ocena: 6 MadQlos · ok ale jak "dokładnie" odróżnić 2 talerzowego od 3 talerzowego ? co ma pisać na nalepie ; ) itd itp
18 Grudzień 2013 · Ocena: 5 Kris The Tank · Chodzi drugi dzień, niesłyszalny, sprawny, szybki, trochę się nagimnastykowałem zanim założyłem na nim partycje 1, 8 TB w XP, ale dało radę :) polecam
13 Styczeń 2014 · Ocena: 6 Genek · Kupiłem ten dysk ze względu na szybkość i kulturę pracy ale nie dane mi było go użytkować ponieważ od nowości był uszkodzony. Komputer nie widział go w biosie. Windows coś wykrywał ale ale bez żadnych odczytów, widział go jako 128GB, bez odczytu SMART. Wysyłam go na gwarancję, jak trafi mi się druga taka sztuka to dziękuję już Seagate. Z ostatniego rankingu jaki czytałem to Seagate są najbardziej awaryjnymi dyskami ostatnimi czasy, zaraz z nim jest WD. Najmniej awaryjne dyski to Hitachi i Samsung ale niestety już nie do kupienia.
+1 za obsługę w sklepie, która jest szybka i fachowa. 23 Styczeń 2014 · Ocena: 3 Robson · @Erh: Szefy to niska lub średnia półka co najwyżej, taka rzeczywistość, kuzynowi jeden "spłonął" drugi przestał trzymać napięcia i poszedł na dawcę, ja kiedyś (dawno dawno temu) kupiłem TAGAN`a 380W i to była wysoka półka (cenowo też), i wiesz po dzień dziś trzyma napięcia idealnie (komp na średnim OC), dodatkowo jak walnęło w czasie burzy i był chwilowy zanik zasilania, to w domu wszystko pogasło (TV, Monitor) a komp nawet nie złapał reseta (działał nadal), poprzedni Codegen dawał taki piękny prąd że uwalił mi HDD IBM`a a następnie skutecznie skrócił żywotność kolejnemu (którego dostałem z wymiany za poprzedniego w ramach gwary)...
23 Styczeń 2014 · Ocena: 4 Mati8686x · Witam czy jakis posiadacz tego dysku moze powiedziec jaka on ma ocene we wbudowanym tescie wydajnosci windows 7
8 Luty 2014 · Ocena: 6 Mały Wróbelek · @Mati8686x: U mnie pokazuje 5, 9 oceny we wbudowanym tescie wydajnosci windows 7
11 Luty 2014 · Ocena: 6 Mati8686x · aha ja mam samsunga F3 1tb i u mnie tyle samo, chyba w takim razie zaden hdd nie przekracza tej bariery, u kumpla wd back 1tb tez 5, 9
12 Luty 2014 · Ocena: 5 Robson · Właśnie kupiłem ten dysk w Proline K-ce. Wziąłem golasa bo wersja w obudowie na USB to loteria (brak seriala dysku na opakowaniu, dodatkowo pudełko jest zafoliowane). Wersja mojego dysku to dwu-talerzówka, wyprodukowana na Tajwanie werjsa firmware CC27. Nie sugerujcie się wskazaniami Aida64, pokazuje złe parametry ilości talerzy/głowic (hd tune przy różnych kontrolerach pokazuje bądź nie parametry S.M.A.R.T.). Różnice między dwu i trzy takie jak podają na necie, wygląd i serial. Testowałem u kuzyna na i5 + MOBO na chipsecie z77, dysk partycjonowany + pełen format, startuje z poziomu 238MB/sek a do 40% powierzchni utrzymuje ponad 200MB/sek, sry ale nie zrobiłem pełnego testu z braku czasu, przy kopiowaniu zapis dużych plików od 60 do 150MB/sek. U mnie podpięty pod stara płytę na chipsecie i865G. Został wykryty bez problemu (BIOS wykrywa jako napęd SATA-II). Z powodu kontrolera SATA-I dysk startuje z poziomu 120MB/sek i do 85% dysku dysku trzyma tą prędkość. Mam nadzieję że podziała jak starsze które mam w budzie (WD i Samsung po 19.000 godzin pracy i S.M.A.R.T. w obu przypadkach niemal dziewiczy, żadnych reloków).
16 Luty 2014 · Ocena: 6 PółSeagate ) · @Kokoszanel - czy to multum (korygowanych) błędów nie wynika z problemów z implementacją SMART w logice dysku - albo błędami w sofcie po stronie PC? Miałem dwa dyski Seagate i - o ile pamiętam - w każdym była podobna sytuacja, każde odświeżenie danych SMART skutkowało większym (o sporą wartość) licznikiem tychże błędów, nawet jeżeli dysk nie pracował:)
Pozdrawiam! 26 Luty 2014 · Ocena: 5 Gregsten · jeszcze jedna uwaga, w opisie jest 64MB pamięci podręcznej a program testujący seagate pokazuje 32 MB.
10 Kwiecień 2014 · Ocena: 4 Gregsten · kupiony dwa dni temu, w czasie działania słychać wyłączenie zasilania na pół sekundy i rozkręcanie się na nowo. Nie mam zaufania do takiego dysku zgłoszę reklamację.
10 Kwiecień 2014 · Ocena: 2 Gregsten · wymienili dysk od reki ale "problem" nadal występuje, sprawdzałem na innym zasilaczu i to samo w czasie spoczynku, po kilku minutach słychać jakby się próbował rozkręcić. Może ta seria tak ma. Czy ktoś z was ma takie objawy?
11 Kwiecień 2014 · Ocena: 2 Brak · Heja, dla tych co się boją kupić 3-talerzowego. Jedyna sprawdzona metoda to sprawdzić głębokość wcięcia u góry dysku: jak jest niewielkie na jakies 2 milimetry to są 3 talerze, natomiast jak można wlożyć palec to 2 talerze. Tyle w temacie =]
13 Kwiecień 2014 · Ocena: 6 Nie mam na to czasu · @Gregsten...sprawdź sobie plany zasilania w windowsie bo bankowo masz właczoną opcję od wyłaczenia dysku w trybie idle, gdy dysk nie jest używany (wyłacz dysku po xxx w zaawansowanych ustawieniach opcji oszczędzania energii). Po ponownym użyciu dysku, system włacza sprzęt, rozkręca talerze, stąd słyszysz ogłos. BTW - windows...jak tu mówić o znajomości systemu, skoro z podstawami ludzie mają problem.
15 Kwiecień 2014 · Ocena: 2 Hubertuss · @Gregsten: myślę, że zostałeś oszukany-skoro towar jest niezgodny z opisem to wiesz co robić :)
Moim zdaniem jest to jeden z lepszych dysków w tej cenie. Zawsze moze trafić się wada fabryczna - złośliwość rzeczy martwych. Trochę więcej luzu i mniej paniki, ja używam go od 2 lat i jest wszytko ok. Jak znajdę chwilę to wrzucę wyniki testów po 2 latach katorgi na forum. Pozdrawiam, 15 Kwiecień 2014 · Ocena: 6 Gregsten · @Nie mam na to czasu: Od tego zacząłem, wszystko mam powyłączane, poza tym ten dźwięk pojawia się kilka sec. po tym jak dysk przestaje kopiować , doszedłem do tego , że jest to parkowanie głowic, przed rozpoczęciem kopiowania też się pojawia, wygląda na to , że tak po prostu mają te dyski, potwierdziło się to wczoraj, w pracy instalowałem systemy na trzech nowych kompach Della z dyskami Seagate i tamte tez wydawały takie nieprzyjemne dźwięki. Poza tym wielkim minusem , jeszcze nie miałem tak szybkiego dysku talerzowego (ma 2 talerze, głębokie wcięcie) HDTune zaczął od 205 MB/sec a skończył na 94MB/sec średnia 166MB/sec.
Reasumując: dysk, na 5, serwis Proline na 5, wydawane dźwieki są niepokojące 1 (wszystkie pełne testy dysku nic nie wykazały. 19 Kwiecień 2014 · Ocena: 5 Gregsten · @Nie mam na to czasu: Od tego zacząłem, wszystko mam powyłączane, poza tym ten dźwięk pojawia się kilka sec. po tym jak dysk przestaje kopiować , doszedłem do tego , że jest to parkowanie głowic, przed rozpoczęciem kopiowania też się pojawia, wygląda na to , że tak po prostu mają te dyski, potwierdziło się to wczoraj, w pracy instalowałem systemy na trzech nowych kompach Della z dyskami Seagate i tamte tez wydawały takie nieprzyjemne dźwięki. Poza tym wielkim minusem , jeszcze nie miałem tak szybkiego dysku talerzowego (ma 2 talerze, głębokie wcięcie) HDTune zaczął od 205 MB/sec a skończył na 94MB/sec średnia 166MB/sec.
Reasumując: dysk, na 5, serwis Proline na 5, wydawane dźwieki są niepokojące 1 (wszystkie pełne testy dysku nic nie wykazały. 19 Kwiecień 2014 · Ocena: 5 Robson · @Gregsten zobacz w odczytach S.M.A.R.T (np: CrystalDiskInfo)ilość cykli start/stop żeby się upewnić (u mnie od czasu zakupu, 537 godzin pracy, jest 178 cykli). Nie napisałeś jaki masz firmware, na moim parkowanie było domyślnie wyłączone, jak co udaj się na forum Seagate i poszukaj odpowiedniego update firmware, przy normalnej pracy szkoda mechaniki dysku na taki "bajer" jak parkowanie głowic. Ludzie zanim zaczniecie ganiać ze zwrotami pierwsza rzecz to sprawdzenie SMART`a.
22 Kwiecień 2014 · Ocena: 6 Gregsten · @Robson: W S.M.A.R.T (CDI) pokazuje 27 ilość godzin do 25. Firmware CC27, jak sprawdzic czy parkowanie jest wyłączone?
25 Kwiecień 2014 · Ocena: 5 Robson · SRY za mało konkretną odpowiedź, mój błąd, chodziło mi o cykle z parametru C1 Load/Unload Cycle Count. Sprawdzisz to tak, po odpaleniu kompa zapisz ten parametr najlepiej z AIDA64 zakładka smart (bo CrystalDisk pokazuje w wartościach RAW) i wyjdź z tego programu. Następnie pozostaw kompa na dłuższą bezczynność, pół godziny powiedzmy, po tym robisz cokolwiek na tym dysku (przeglądanie folderów itp.) i sprawdzasz ponownie ten parametr. Jak wzrósł to widzisz że dysk parkował. Sprawdziłem ponownie u siebie i wygląda że też mam włączone bo u mnie jest 4517 ale dysk nie rzeźbi jak u ciebie, tym niemniej jednak wyłączę w cholerę...
27 Kwiecień 2014 · Ocena: 6 Robson · @Gregsten na wstępie sry za nieprawidłowe info, oczywiście parametr o który chodzi to C1 Load/Unload Cycle Count. Jeśli jest znacząco większy od cykli włączeń i wyłączeń to parkowanie jest włączone. U mnie jednak RÓWNIEŻ jest włączone (cykle start 195 uruchomień cykle parkowania 4523) choć trzeba przyznać dysk nie wydaje żadnych znaczących odgłosów. Mam też dysk 320GB WD i tam oba cykle są równe. Aby się przekonać porównaj te parametry w programie AIDA64 bo jak pisałem CrystalDisk podaje dane ale w RAW. Po odpaleniu kompa sprawdź parametr C1, zapisz wyjdź z progsa, zostaw kompa na 30 minut luzu, po tym zacznij gmerać na dysku, sprawdź ponownie, zapewne parametr wzrósł, choć w zasadzie wystarczy porównanie jak piszę na początku. Teraz będą jaja, wątek dotyczący całkowitego wyłączenia tego gówna wyparował z forum seagate, część ludzi pisze że aktualizacja firmware pomogła inni że nie, marginalnie niektórym dysk zdechł. Ciężka lipa, tym bardziej że część progsów które umożliwiają wyłączenie lub zmianę tego parametru nie działa z tym dyskiem. Ja spróbuję obniżyć parametr parkowania programem Hdparm żeby choćiaz parkował żadziej. Kolejny dysk tylko i wyłącznie WD (np: RED).
27 Kwiecień 2014 · Ocena: 4 Gregsten · @Robson: dzięki za wskazówki, sprawdziłem to to pisałeś, C1 miał wartość 227 a po skończeniu kopiowania, po ok 5 sek, pojawił się ten denerwujący dźwięk i sprawdziłem AIDA64 C1 wzrosło do 228. W dysku Samsunga nie mam takiego parametru więc tam pewnie nie ma parkowania głowic.
Co do dysku WD RED przed wczoraj szwagier kupił dwa takie dyski 2TB do NASA QNAP , wczoraj reklamował jeden z nich bo stukał głowicami, a dzisiaj wymienił drugi bo S.M.A.R.T zgłosił BAD sektors. Coraz trudniej trafić dobry dysk. 29 Kwiecień 2014 · Ocena: 5 Gregsten · @Robson: dzięki za podpowiedź, napewno chodzi o dzwiek parkowania, sprawdziłem AIDA64 przy 30 cyklach uruchomienia C1 miał wartość 227, po skończonym kopiowaniu po pary sekundach słychać pisk, sprawdziłem C1 zmieniło się na 228. Co do dysków WD RED tez, szwagier trzy dni temu kupił dwa x 2TB i na następny dzień wymienił jeden (stuki głowicy), a potem drugi (po 5 godz pracy s.m.a.r.t zgłosił bad sectors)
30 Kwiecień 2014 · Ocena: 5 Marcin w-w · Wersja z 2-oma talerzami. Dysk cichy i szybki, ALE! ... Ponad 1000 sektorów z czasem dostępu do 150ms to NIEPOROZUMIENIE w NOWYM (jeszcze nie formatowanym dysku). Sporo też 10-tek. Moje 2 stare samsungi (1TB seria SJ i 320G HJ) mają powierzchnię w duużo lepszym stanie (generalnie z małymi wyjątkami do 3ms). Dysk pod obserwacją od początku. niedobrze to świadczy o SEAGATE :(
4 Maj 2014 · Ocena: 3 Jack78 · Tak po prostu jest z Seagate. Miałem kilka ich dysków i padły wszystkie, 90% z nich jeszcze na gwarancji. Ostatnio już nie bawiłem się z odsyłanie na hurtownię, tylko bezpośrednio do Holandii. Jeden z dysków który przyszedł padł tego samego dnia.
W swoich kompach mam tylko WD i na jakieś 20 dysków które przeszły przez moje ręce (firmy WD) padł tylko jeden. 12 Czerwiec 2014 · Ocena: 4 Renifer1500 · @Jack78 - patrz Pan, a ja miałem kilkanaście dysków Seagate przez ostatnie 20 lat, ani jeden nie uległ awarii. Każdy użytkowałem po kilka lat, dopóki nie stał się zbyt mało pojemny i należało wymienić na coś większego.
12 Czerwiec 2014 · Ocena: 6 Kyle · @Jack78: prywatnie miałem w ciągu kilkunastu lat 2 dyski Seagate - jeden pochodził 5 lat jako systemowy i sprzedałem sprawny, drugi chodzi już 8 rok jako systemowy i nadal sprawny.
16 Czerwiec 2014 · Ocena: 6 Zdun · Ostatnio kupowałem dyski WD niestety ten jest znacznie głośniejszy.
21 Czerwiec 2014 · Ocena: 4 Marcin w-w · @Kyle: Hmm... Mój jest akurat praktycznie niesłyszalny - może trafił ci się jakiś "wibrujący". Zresztą WD (jakiś green 500GB), który też ostatnio kupowałem jest równie cichy. Za to stan nośnika magnetycznego w WD nie budzi zastrzeżeń - przynajmniej na razie, czego nie można powiedzieć o Seagate.
21 Czerwiec 2014 · Ocena: 4 K4ptur · ci goście sami nie wiedzą co sprzedają... powiedziałem magazynierowi, że chcę wersję 2-talerzową a on na to że "wszystkie są 2-talerzowe" i przyniósł mistrzynio 3-talerzowy dysk...
22 Sierpień 2014 · Ocena: 4 Conqueror · LOL! Jak kupuję croissanta, chce żeby miał siedem warstw ciasta a nie osiem! Ośmiu nie cierpię! Kobieta przy kasie patrzy na mnie jak na szaleńca. Magazyn jest od podawania towaru a nie od selekcjonowania, tak samo jak kelner jest od podawania potraw z nie ich przyprawiania. Jak producent ma pod tym samym kodem dysku ST2000DM001 jednostki o różnej ilości talerzy to do niego miej pretensje. A nie wylewasz swoje żale...
23 Sierpień 2014 · Ocena: 5 K4ptur · @Conqueror: To można rozróżnić bardzo łatwo po wyglądzie dysku. Nie wiem po co wyjeżdżasz z takimi pierdołami, które nie mają znaczenia a wyobraź sobie że 2-talerzowa wersja jest szybsza o jakieś 40-50 MB/s.
23 Sierpień 2014 · Ocena: 4 Marcin ww · @K4ptur: Przeskanuj powierzchnię to okaże się co lepsze: czy szybki ale potencjalnie wadliwy (awaryjny) czy wolniejszy ale bezpieczniejszy dla danych. Ja ze swojego dwutalerzowego wcale nie jestem do końca zadowolony.
24 Sierpień 2014 · Ocena: 4 Mario70 · Przepraszam jakie "skanowanie powierzchni" pozwoli stwierdzić że dysk jest POTENCJALNIE wadliwy ???
24 Sierpień 2014 · Ocena: 6 Marcin ww · "rozterki i idiotyzmy" powiadasz.... A ja ci powiem że to pierwszy nowy dysk jaki mi się trafił od kilku lat z tak licznymi sektorami o czasie dostępu powyżej 10ms i jedyny "sprawny" z prawie 1400 sektorami o czasie dostępu 150ms. Działa - owszem. Jest bardzo cichy - zgadza się. Jest szybki - no jest, choc już poprzednie były wystarczająco szybkie (SAMSUNGI 1TB, które to notabene później były brandowane już jako Seagate). Ale to pierwszy dysk, który zdecydowałem się chronic regularną, automatyczną kopią zapasową wrażliwych danych. Zresztą ostatni "raport" awaryjności dysków od Backblaze wyraźnie wskazał na Seagate jako na najsłabszą spośród 3 testowanych marek.
1 Październik 2014 · Ocena: 4 Gacek · Nie lubie seagate ale jeszcze bardziej nie lubie caviora... ale ten działa stosunkowo dobrze.
Ciekawe jak długo, a swoją drogą ciekawe dlaczego nie ma w Proline w sprzedaży dysków Hitachi ???? 14 Październik 2014 · Ocena: 5 Renifer1500 · @Gacek - może dlatego, że Hitachi nie produkuje już dysków twardych? Zostali przejęci przez WD.
Podobnież oddział produkcji dysków Samsunga został kupiony przez Seagate. Nie lubisz Seagate, nie lubisz WD, ale jesteś skazany na jednego z tych dwóch producentów, gdyż właściwie nie został żaden inny. 14 Październik 2014 · Ocena: 6 Marcin · Posiadam serwer plików D-LINK DNS-320L, do którego pasują dyski SATA i SATA II, czy ten dysk (SATA III) również będzie pasował, czy może zmieniono też standard gniazd w SATA III w stosunku do SATA II?
14 Październik 2014 · Ocena: 5 Mateusz · Wiele nie napiszę bo dysk po 3 latach dość intensywnej pracy padł Był zamontowany w oryginalnej obudowie przez producenta jako dysk zewnętrzny USB 3.0.
31 Październik 2014 · Ocena: 2 Interman · Mam ten dysk kilka dni platforma AMD A8-6600 K z 4 giga pamięci i 32 system sata 3 załączam wyniki w teście HD TUNE!
7 Luty 2015 · Ocena: 5 Tomasz · Witam syn ma zamiar kupi dysk 2tb i myśli o takim lecz nie wiem czy to będzie dobry wybór możecie coś polecić.
23 Luty 2015 · Ocena: 6 Gontar · 1. Dysk USB będzie zawsze awaryjny. Po pierwsze jest mu za ciepło, a po drugie ciągle ktoś go przesuwa, szturcha, wyłącza/włącza itp. Czasami są klienci którzy w obudowie go nie przykręcą i wisi wisi obijając się o obudowe albo przenoszą komputer na mrozie. Nieważne wówczas jakiej marki jest dysk, bo i tak się zepsuje wcześniej czy później.
2. Z moich 20 letnich obserwacji wynika, że najgorsze dyski produkował Maxtor. WD też często się psuł. Był taki czas, że co drugi dysk WD leciał na serwis. Może to był taki okres pechowy. Wydawało się, że już praktycznie znikną z rynku kiedy nagle ichniejszy marketing zabłysnął udanym hasłem "dyski zaprojektowane specjalnie do stacji NAS". Ludzie zaczeli wtedy kupować, bo jak coś jest specjalnie zaprojektowane to zapewne będzie dobrze działało. Śmiałem się wtedy, że są zaprojektowane do NAS, bo przy gdy jeden się zepsuje to drugi będzie działał dalej :D Najbardziej zadowolony byłem z dysków Samsung. Z kupionych chyba ani jeden się nie zepsuł, a szacuje że z 40-50 kupiłem w okolicach 2005. Może dlatego, że wybierałem właśnie jednotalerzowe, gdyż na bezawaryjności najbardziej mi zależało. Tak podsumowując myśle, że WD jest ciut gorszy od Seagate. I że seagate święty nie jest, bo też miał swoje nieudane serie notorycznie psujących się dysków. 5 Maj 2015 · Ocena: 6 Kyle · @Gontar: 1) Dysk USB będzie miał ciepło, jak ma tandetną plastik-fantastik obudowę, zamiast aluminiowej. 2) Jak dysk szturchasz, to będzie szturchany, a jak ktoś położy dysk w stabilnym, bezpiecznym miejscu, to nie będzie miał takich problemów jak Ty. 3) W ciągu 4 lat dysk USB włączyłem poniżej 200x ... natomiast dysk wbudowany w PC codziennie jest włączany/wyłączany, więc daje to ~1450 cykli w tym samym czasie (PONAD 7x tyle co dysk USB! ) zamiast niecałych 200 - i z czym do ludu? 4) Miałem w domu 4 różne dyski Seagate (~13GB, 320GB, 2x2TB) i żaden się nie zepsuł, miałem też jeden jedyny Samsung i padł - także takie super-pewne Samsungi nie są. W firmie natomiast, faktycznie, statystycznie, WD były najbardziej awaryjne.
30 Czerwiec 2015 · Ocena: 6 User · @Gontar: Jak chcesz to Ci pokarze Maxtora rocznik 19921 albo 1992 pojemność 40MB i nadal działa. Odnośnie WD tych "NASready" to zabawne że już 3 lata pracują w 3 stacjach po 4 dyski w pełnym cyklu. Prócz pomniejszych operacji raz dziennie przyjmują zrzut delta, a raz w tygodniu pełny. Różnica w dyskach "NASready" od typowego jest w oprogramowaniu kontrolera (mechanicznie nie analizowany był). Są inne zapory czasowe ustawione na wszelkie metody oszczędzania energii związane z hamowaniem dysku, czy trochę przeprojektowana kolejka. Zmiany te miały wpływ na "wydajność mierzoną na forach czy tutaj" ale pozytywny wpływ na eksploatacje w środowisku do którego zostały stworzone. Więc wyobraź sobie że są instytucje, a nie firmy, które kupując coś robią przynajmniej minimalna analizę takiego rozwiązania. I jak się pojawiły dyski "NASready" to do rozwiązań w sumie tieru 4 czy 5 w formie buforów sprawdzają potencjalne rozwiązania obniżające koszty (nie tylko zakupu).
Więc wróć na te swoje stanowisko serwisanta i pracuj, a nie bierz się za analizę rozwiązań z dwóch różnych grup dla których jest różne obciążenie normatywne. @Kyle: awaryjność wszelkiej maści dysków podłączanych przez USB (a już najczęściej zasilanych z tego źródła) wynika ze specyfiki pracy. Spadki napięcia, piki na zasilaniu, wstrząsy w transporcie, i można by tak jeszcze długo. I rodzaj obudowy można już uznać za pomijalny, bo nawet bezwładność podczas pracy ma istotny wpływ. Stąd spora cześć takich dysków ma inne oprogramowanie które ogranicza prędkość dysku. 20 Lipiec 2015 · Ocena: 5 Mietek · Witam mogę podzielić się wrażeniami z faktu posiadania tego dysku ja tylko tego nie rozumiem wszyscy tu piszą różne historie ja poprostu chce kupić dysk i żeby mi chodził itp.mam ten dysk od 6-ciu miesiecy i nic się nie dzieje mam różne pojemności segate i też nic sie nie dzieje zajmuje sie komputerami od 20 lat i tylko padł mi dysk segate 500gb i myśle że to z mojej winy bo sam coś kombinowałem.nie moge zrozumieć jak np. może paść dysk nowy, i tu nie ma znaczenia czy to jest dysk segate czy WD, jedni są za segate drudzy za WD.Porobiłem parę testów ale nie bede sie tutaj rozpisywał bo to jest bez sensu bo od tego są konkretne fora na ten temat.
29 Lipiec 2015 · Ocena: 6 Kkk · Mam tylko 1 dysk Seagate z 2004 r., pracuje do dziś, to samo mogę powiedzieć o dyskach Samsunga.
Ostatnio kupuję WD bo Seagate ma złą opinie. Dysk WD Green wytrzymał rok, zaczął szwankować-przeniosłem dane, dysk wymieniłem na WD Red. Dysk WD Blue od razu miał bad-sektory, też wymieniłem na WD Red. Więc WD można pewnie instalować tylko w wersji RED, reszta co ma 2 lata gwarancji nie nadaje do ważnych plików. Seagate ma atrakcyjna cenę, ale i tak system mam na SSD a utrata danych byłaby bolesna. 16 Sierpień 2015 · Ocena: 5 Kkk · Mam tylko 1 dysk Seagate z 2004 r., pracuje do dziś, to samo mogę powiedzieć o dyskach Samsunga.
Ostatnio kupuję WD bo Seagate ma złą opinie. Dysk WD Green wytrzymał rok, zaczął szwankować-przeniosłem dane, dysk wymieniłem na WD Red. Dysk WD Blue od razu miał bad-sektory, też wymieniłem na WD Red. Więc WD można pewnie instalować tylko w wersji RED, reszta co ma 2 lata gwarancji nie nadaje do ważnych plików. Seagate ma atrakcyjna cenę, ale i tak system mam na SSD a utrata danych byłaby bolesna. 16 Sierpień 2015 · Ocena: 5 Jarek · @Mietek: sam fakt istnienia gwarancji na dyski oznacza, że nowy dysk może paść. Taka natura elektroniki i mechaniki. Nie ma się co dziwić. W każdej produkcji oznacza się wskaźnik uszkodzeń w okresie gwarancji i na tej podstawie też kształtuje się cena dysku. Oczywiście każda marka dba by ten wskaźnik był niski, ale nigdy nie jest on zerowy.
17 Sierpień 2015 · Ocena: 5 Wojtek · po 313 h pracy dysku żadnych problemów dzieci dalej kopią w obudowę wszystko jest ok crystal disc info nic nie pokazuje żeby się miało stać pozyjemy damy znac :) POZDRAWIAM
19 Wrzesień 2015 · Ocena: 6 Jamahal421 · Czy ten dysk będzie chodził na płycie ASUS F1A55 ? Wbudowany kontroler Serial ATA i eSATA Chipset: 6x SATA II 3Gb/s - RAID 0.1.10, JBOD.
11 Październik 2015 · Ocena: 6 Andi · Witam,
Dysk aktualnie przepracował 724 dni i 8 godzin. Jak do tej pory wszystko gra i śmiga. SMART Attributes Data Structure revision number: 10 Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds: ID# ATTRIBUTE_NAME FLAGS VALUE WORST THRESH FAIL RAW_VALUE 1 Raw_Read_Error_Rate POSR-- 119 099 006 - 223618272 3 Spin_Up_Time PO---- 097 096 000 - 0 4 Start_Stop_Count -O--CK 100 100 020 - 117 5 Reallocated_Sector_Ct PO--CK 100 100 010 - 0 7 Seek_Error_Rate POSR-- 073 060 030 - 12947857018 9 Power_On_Hours -O--CK 081 081 000 - 17504 10 Spin_Retry_Count PO--C- 100 100 097 - 0 12 Power_Cycle_Count -O--CK 100 100 020 - 127 183 Runtime_Bad_Block -O--CK 100 100 000 - 0 184 End-to-End_Error -O--CK 100 100 099 - 0 187 Reported_Uncorrect -O--CK 095 095 000 - 5 188 Command_Timeout -O--CK 100 100 000 - 0 0 1 189 High_Fly_Writes -O-RCK 036 036 000 - 64 190 Airflow_Temperature_Cel -O---K 070 054 045 - 30 (Min/Max 20/32) 191 G-Sense_Error_Rate -O--CK 100 100 000 - 0 192 Power-Off_Retract_Count -O--CK 100 100 000 - 118 193 Load_Cycle_Count -O--CK 056 056 000 - 88309 194 Temperature_Celsius -O---K 030 046 000 - 30 (0 18 0 0) 197 Current_Pending_Sector -O--C- 100 100 000 - 0 198 Offline_Uncorrectable ----C- 100 100 000 - 0 199 UDMA_CRC_Error_Count -OSRCK 200 200 000 - 3 240 Head_Flying_Hours ------ 100 253 000 - 13563h+24m+09.073s 241 Total_LBAs_Written ------ 100 253 000 - 134744049058 242 Total_LBAs_Read ------ 100 253 000 - 325360539251 ;;;;;;_ K auto-keep ;;;;;__ C event count ;;;;___ R error rate ;;;____ S speed/performance ;;_____ O updated online ;______ P prefailure warning 19 Październik 2015 · Ocena: 5 AbD · 2 albo 3, z dużą wpustką na obudowie ma 2 talerze, z małą 3. W sklepie sprzedawane są obie wersje. Zależy jak się trafi/wybierze (patrz google).
U mnie w serwerze pracuje ponad 3300h, 24h/7, wersja 2 talerzowa. Cichy, nie grzeje się. Wszystko ok, jestem zadowolony. 29 Grudzień 2015 · Ocena: 6 Hub · Mam ten dysk od 4 lat. Do dziś działa bezawaryjnie na SATA III i oby tak dalej. Będzie działał na SATA II ale wolniej.
29 Wrzesień 2016 · Ocena: 6 Pawel · No niestety, mój po niespełna 4 latach padł i takie klocki pokazał jak na zdjęciu, i co teraz kupić ??
5 Październik 2016 · Ocena: 6 Fnx · odradzam ten dysk , mam od 3 lat , bardzo chimeryczny , potrzebuje dużo prądu wbrew temu co pisze na nalepce, radze wybrać WD jakikolwiek a najlepiej dwie jedynki , pamietajce że jak padnie to od razu 2 tera pójdą się, , wydaje mi się że S.. za bardzo redukuje koszty produkcji koszem jakości. A kiedys to były takie dobre dyski
29 Październik 2016 · Ocena: 3 Tommy · Odnośnie ilości talerzy w tym dysku, czy są 2 czy 3 talerze:
ST2000DM001 --- początkowe S/N: Z1E, W1E, Z1F, W1F Z1E, W1E = 1TB/platter, 210MB/s - dysk ma 2 talerze - ten dysk jest trochę szybszy Z1F, W1F = 700GB/platter, ~175MB/s - dysk ma 3 talerze Nowsza wersja dysku ST2000DM001 to ST2000DM006; gdzie trochę inaczej jest oznakowane ile jest talerzy: ST2000DM006 --- początkowe S/N: Z4, Z5, W4, W5 Z4, W4 = 1TB/platter - dysk ma 2 talerze - ten dysk jest trochę szybszy Z5, W5 = 700GB/platter - dysk ma 3 talerze Jeszcze inaczej można rozpoznać 2 czy 3 talerze w tych 2TB dyskach; wizualnie z przodu na rogu dysku jest taki wpust w głąb dysku; jeśli jest głębszy to są 2 talerze, jeśli jest płytszy to są 3 talerze. 11 Maj 2017 · Ocena: 6 Powiadom o zmianieNowościKliknij poniższy link jeśli chcesz zobaczyc wszystkie produkty będące Nowościami w ofercie ProLine. Nowości ProLine OkazjeKliknij poniższy link jeśli aby wyświetlił wszystkie Okazje i Promocje w ofercie ProLine. Okazje i Promocje ProLine |