Kategorie produktów

 

Obudowy komputerowe

Pokaż poradnik zakupowy...Nie wiesz co wybrać? Sprawdź co radzą Eksperci: Poradnik zakupowy
 Układ:       Włącz wyświetlanie wszystkiegoWyświetl wszystko  Pokaż tylko towary dostępneDostępne  Włącz bestselleryBestsellery  Strona: z 8
1238następna >Produktów w tej kategorii: 477

Jaka obudowa do komputera?

Czasami wybierając obudowy do komputera kierujemy głównie jej ceną, jednak często okazuje się później iż nie był to najlepszy pomysł. Tylko z pozoru jest to łatwe zadanie. W praktyce do zakupu obudowy do komputera powinniśmy podejść uważnie i z odpowiednią wiedzą. Oczywiście świetnie, jeśli obudowa nam się podoba. W pewnym sensie komputer można traktować, jako stały element wyposażenia naszego pokoju. Ale dobra obudowa powinna być też funkcjonalna.

Co więcej podczas wyboru obudowy, musimy pamiętać o możliwości rozbudowy komputera za jakiś czas. Zastanówmy się więc, jaka obudowa komputerowa będzie najlepsza.

Czym jest obudowa komputerowa?

Historycznie rzecz ujmując obudowa do komputera skonstruowana tak, by umożliwić postawienie na niej monitora. W teorii można zbudować komputer bez obudowy komputerowej, na tak zwanego pająka, podzespoły leżą obok siebie na podłodze albo biurko i mamy nadzieję że tak zostanie. Najważniejszymi powodami stosowania obudowy komputera jest zarówno ochrona najważniejszych podzespołów komputerowych przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i zapewnienie organizacji podzespołów oraz optymalnego chłodzenia. Obudowa powinna także umożliwiać łatwy montaż i wymianę części komputera, oraz jego rozbudowę.

Typu obudów komputerowych

Stojąca obudowa komputera o kształcie wysokiego wąskiego prostopadłościanu. Dzieli się na dwie główne rodziny obudów: mniejsze konstrukcje to obudowy SFF a większe to obudowy typu Tower.

Obudowy SFF dzielimy na:
  • Obudowy Nettop - typowo biznesowe obudowy dedykowane do roli terminala wyświetlającego grafikę 2d w biurach. Nie mają miejsca na kartę graficzną. Powstały stricte do podstawowych zadań, takich jak przeglądanie Internetu, aplikacji sieciowych i dokumentów, oraz audio/wideo. Maja różne rozmiary, ale czasami posiadają miejsce na napęd optyczny. Zwykle mają niską moc obliczeniową oraz niski pobór energii. Często wspierają system mocowania VESA na ścianie albo za monitorem.
  • Obudowy Home Theatre Personal Computer (HTPC) - to specyficzny rodzaj obudowy do komputera łączący w sobie format zbliżony wielkością do sprzętu audio i RTV. Komputer kina domowego lub komputer z centrum multimedialnym to konwergentne urządzenie, łączące w sobie możliwości komputera osobistego z oprogramowaniem obsługującym wyświetlanie materiałów wideo, zdjęć, dźwięku, a czasem także nagrywania wideo. Zwykle wspiera płyty główne Mini-ITX oraz Micro-ATX. Może oferować miejsce na napęd optyczny typu Slim.
  • Obudowy Cube - jest to typ obudów wyróżniających się kształtem podobnym do sześcianu. Pozwalają na zamontowanie większej karty graficznej (do 20-22 cm długości) oraz wydajnego procesora. Maja różne rozmiary, zwykle mają miejsce na płyty główne Micro-ATX albo Mini-ITX. Posiadają też zwykle miejsce na jeden napęd optyczny oraz 1-2 dyski SSD / HDD.
Rodzaje Obudów Tower:
  • Obudowy mini tower - najmniejszy rodzaj obudowa typu tower. Ma najmniejszą z nich pojemność i umożliwia montaż dwóch małych napędów (stacja dyskietek) i dwóch dużych (napęd CD-ROM). Zwykle wysokości od 36cm do 41cm. Pozwala na instalację płyt głównych formatu mATX oraz ITX.
  • Obudowy Mid Tower - średnia obudowa typu tower. Najczęściej stosowana, stanowi rozsądne rozwiązanie dla typowych zastosowań komputera. Ma zazwyczaj wysokość od 44 cm do 55 cm. Umożliwia montaż 2 małych i 3-4 dużych napędów. Projektowana pod płyty główne w formacie ATX (mieści zwykle również te mniejsze).
  • Obudowy Full Tower - największa obudowa typu tower, najczęściej stosowana w wydajnych komputerach gamingowych oraz serwerach. Jej wysokość mieści się zwykle w przedziale od 56 cm do 69 cm. Pozwala montaż dwóch małych i pięciu dużych napędów oraz dodatkowych dysków twardych.

Jaką kupić obudowę do komputerów?

Szukając obudowy do komputera musisz zwiać pod uwagę kilka istotnych aspektów. Po pierwsze, obudowa musi pomieścić wybrane przez Ciebie podzespoły komputerowe. Szczególną uwagę zwróć na wielkość płyty głównej, długość karty graficznej, wysokość chłodzenia procesora, oraz długość zasilacza z uwzględnieniem wtyczek. Kolejna kwestia jest system chłodzenia obudowy.

Bardzo ważna jest również zgodność obudowy z posiadanym przez formatem płyty głównej. Najpopularniejszy format płyt głównych nazwy się ATX, jednak występują również inne: micro-ATX, mini-ITX, mini-STX, SSI EEB, EATX, nano-ITX, pico-ITX. Upewnij się, że wybrałeś obudowę, która wspiera dany rodzaj płyty głównej.

W celu sprawdzenia zgodności obudowy z kartą graficzną, musisz sprawdzić długość karty graficznej, oraz w przypadku nietypowych obudów również jej szerokość. Weryfikując kompatybilność z chłodzeniem procesora porównaj wysokość podawaną przez producenta coolera z maksymalną wartością w opisie obudowy komputerowej. Podajemy te wartości w tabeli z cechami produktu.

Dlaczego warto wybrać dobrą obudowę?

Obudowy komputerowe stanowią szkielet komputera. Ich głównym zadaniem jest umożliwienie montażu, oraz ochrona podzespołów zainstalowanych w komputerze. Oczywiście przy okazji obudowy powinny przy okazji zapewniać odpowiedni poziom komfortu przy obcowaniu z komputerem. Rozmiar, oraz typ obudowy do komputera może wpłynąć zarówno na ilość podzespołów jakie będzie można zainstalować w komputerze, jak i na jego niezawodność.

Przez jakiś czas modne były obudowy z licznymi panelami ze szkła hartowanego. Jednak szybko okazało się, że komputery z mocnymi podzespołami łatwo się w nich przegrzewają ze względu na słabą wentylację obudowy. Zwróć uwagę aby obudowa posiadała gdzieniegdzie stalową siatkę, czyli tak zwany Mesh, oraz co najmniej 2-3 wentylatory 120mm albo 140mm.

Do najważniejszych zadań obudów komputerowych należy zabezpieczenie podzespołów przed uszkodzeniami mechanicznymi i elektrostatycznymi, ochrona użytkownika komputera przed porażeniem prądem, stabilne zamocowanie części komputerowych, zapewnienie należytego przepływu powietrza chłodzącego wnętrze komputera.

Rodzaje obudów do komputera

Obudowy komputerowe dzieli się obecnie na rodziny ze względu a ich wielkość i kształt. Mamy więc obudowy Slim-Tower i SFF, obudowy Multimedialne zwane też MediaCenter, obudowy typu Desktop, Mini Tower, Midi Tower, Medium Tower, Big Tower, Full Tower.

Możesz też wybierać obudowy komputerowe ze względu na liczbę zatok zewnętrznych i wewnętrznych, portów USB, czy nawet posiadanie przez obudowę okna. Oferujemy obudowy komputerowe najlepszych producentów po to, aby każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, niezależnie od przeznaczenia obudowy.

Zewnętrzne zatoki w obudowach komputerowych dzielimy pod względem rozmiaru na większe 5.25? dla napędów optycznych i paneli sterujących oraz 3.5? dla stacji dyskietek oraz czytników kart SD / SDHC / SDXC.

Wewnętrzne zatoki mieszczą zazwyczaj talerzowe dyski twarde HDD formatu 3.5? oraz dyski SSD 2.5?. Mogą one być umieszczone zarówno w przedniej części wnętrza obudowy, jak za blachą mocującą płytę główną.


· Lokalne stany magazynowe dostępne są po kliknięciu na ikonę stanu.
· Ceny uwzględniają rabat ok. 1%, naliczany w przypadku płatności Gotówką, Za pobraniem lub Przelewem.
· Podane ceny są cenami brutto i zawierają podatek VAT.
· Cennik aktualizowany na bieżąco (on-line). Czas generowania strony: 0.016s.
Copyright © 2002-2024 by ProLine.     Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknij /  Close

Newsletter ProLine

Więcej o Newsletterze ProLine

Chcesz wiedzieć wszystko przed innymi?

Zapisz się do newslettera i nie pozwól, by coś cię ominęło!

Nie przegap żadnej promocji, zdobywaj kody rabatowe.

Otrzymuj informacje o okazjach i nowościach w ofercie.