Firma SanDisk zaprezentowała nowe dyski SSD w formacie 2.5-cala z rodziny Optimus MAX o pojemności aż 4TB. Stworzone z myślą o centrach baz danych nośniki zbudowane są z kości pamięci typu eMLC wykonanych w 19nm procesie litograficznym. Producent podaje, że operacje zapisu i odczytu danych są wykonywane z prędkością do 400MB/s, natomiast IOPS dla zapisu/odczytu wynosi odpowiednio 15 tysięcy i 75 tysięcy. Średni czas bezawaryjnej pracy (MTBF) to ponoć około 2,5-miliona godzin - wyniki uzyskane w wyniku testu 1000 losowych nośników.
Optimus MAX z płytą główną łączy się za pośrednictwem złącza SAS 6Gb/s, a podczas pracy zużywa około 7W energii, więc wyraźnie mniej niż standardowy HDD. Dysk został wyposażony w technologie: F.R.A.M.E. (Flexible Redundant Array of Memory Elements), EverGuard: Backup Power Circuitry i DataGuard, a więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

Optimus MAX będzie objęty pięcioletnią gwarancją producenta, natomiast sprzedaż ruszy w trzecim kwartale bieżącego roku.