W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego podpisana została umowa, dzięki której zrealizowana zostanie przełomowa w skali regionu inwestycja na kwotę blisko 54 mln zł.

Inwestycja dotyczy działania 2.8 Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego pt. "Zapewnienie dostępu do Internetu szerokopasmowego" i zakłada budowę dystrybucyjnej sieci światłowodowej bezpośrednio do gospodarstw domowych, gdzie korzystanie z usług ASTA-NET nie było dotychczas możliwe.

Za pośrednictwem sieci światłowodowej ASTA-NET będzie oferować mieszkańcom 24 gmin z powiatów pilskiego, złotowskiego i czarnkowsko-trzcianeckiego usługi telekomunikacyjne w zakresie szerokopasmowego dostępu do Internetu, telewizji cyfrowej oraz telefonii stacjonarnej, a także usługi dedykowane dla biznesu.

Aby zrealizować niezmiernie rygorystyczne warunki inwestycji, już w czerwcu rozpoczną się szeroko zakrojone działania sprzedażowo-marketingowe. Na ich podstawie zostanie opracowany ostateczny kształt inwestycji. Ważnym jest fakt, iż ilość przyłączy w danych miejscowościach jest ograniczona, a ostateczny zasięg sieci zależeć będzie od zainteresowania mieszkańców.

To największa inwestycja z udziałem środków unijnych realizowana przez ASTA-NET. Przypomnę tylko, że do tej pory zrealizowaliśmy wartą blisko 5 mln złotych inwestycję budowy sieci w technologii GPON w ośmiu miejscowościach powiatu pilskiego. Od 2013 roku inwestycją wartą prawie 8 mln złotych budujemy infrastrukturę światłowodową w kolejnych piętnastu miejscowościach z powiatów pilskiego, chodzieskiego i złotowskiego. W tym roku rozpoczęliśmy budowę światłowodowej sieci szkieletowej NGN na obszarze 2 powiatów województwa zachodniopomorskiego. Inwestycja ta warta jest około 10 milionów. Jak widać ASTA-NET przeżywa bardzo dynamiczny rozwój, który jest ściśle powiązany ze skutecznym wykorzystaniem środków unijnych
- mówi Paweł Kądziela Członek Zarządu Grupy ASTA.

[Łukasz Szewczyk]