Bitcoiny warte niemal 18 mln dolarów, zatrzymane po zamknięciu Silk Road, zostaną wystawione na sprzedaż. Wzięcie udziału w aukcji wymaga wpłacenia kaucji w wysokości 200 tys. dolarów.

W październiku ubiegłego roku zamknięto internetową giełdę Silk Road, na której można było kupić nielegalne towary za cyfrową walutę Bitcoin. Przy okazji władze USA przejęły sporo cyfrowego bogactwa. Najpierw zatrzymano 29,6 tys. BTC z serwerów Silk Road, ale potem biuro prokuratora przyznało, że w ramach postępowania zatrzymano jeszcze 144,336 tys. bitcoinów, które zostały znalezione na komputerze należącym do Rossa Ulbrichta, założyciela Silk Road.

Bitcoiny Silk Road wystawione na aukcję


Już w styczniu tego roku mówiono, że przejętymi środkami zajmie się agencja United States Marshals Service (USMS), która odpowiada za egzekwowanie wyroków sądów federalnych. Spodziewano się, że rząd zechce zamienić bitcoiny na dolary. Teraz jest to pewne.

Na stronie USMS pojawiło się już ogłoszenie w sprawie aukcji na sprzedaż 29,6 tys. BTC. Nie są to oczywiście wszystkie bitcoiny, jakie przejęły organy ścigania przy sprawie Silk Road. Najwyraźniej USMS będzie uruchamiać kolejne takie aukcje.

Aukcja nie dla każdego


Wzięcie udziału w tej pierwszej aukcji wymaga rejestracji oraz wpłacenia kaucji w wysokości 200 tys. dolarów. Trzeba to zrobić do 23 czerwca. Sama aukcja odbędzie się 27 czerwca i w jej ramach sprzedanych będzie 9 bloków bitcoinów po 3 tys. BTC oraz 1 blok liczący 2,6 tys. BTC.

Oczywiście aukcja ta jest obłożona różnymi zastrzeżeniami, np. USMS może odmówić sprzedania bitcoinów dowolnej osobie, może wycofać część wirtualnej waluty z aukcji. Ponadto władze USA nie sprzedadzą bitcoinów osobom powiązanym z Rossem Ulbrichtem albo z krajem, wobec którego USA stosuje jakieś sankcje.

USMS zbierze miliony?


W chwili pisania tego tekstu 1 bitcoin jest warty 610-620 dolarów. To oznacza, że władze USA mogą się wzbogacić o jakieś 18 mln dolarów po sprzedaży tej wirtualnej waluty. Ponadto w ich rękach pozostaje ponad 144 tys. BTC, czyli środki o wartości 89 mln dolarów.

Powyższe liczby robią wrażenie, ale trudno też nie zauważyć, że te same bitcoiny w styczniu tego roku były warte ponad 132 mln dolarów (wówczas cena 1 BTC wynosiła ponad 900 dolarów).

Trudno ocenić, jaka będzie cena bitcoinów w momencie ich sprzedaży. Ciekawie będzie zobaczyć, czy aukcja organizowana przez USMS wpłynie jakoś na cenę wirtualnej waluty. Niezależnie od tego trzeba powiedzieć, że aukcja ta jest niezwykłym wydarzeniem. Samo odebranie przestępcy wirtualnej fortuny było czymś wcześniej niespotykanym, a teraz państwo będzie się starało jak najlepiej na tym zarobić.

[Marcin Maj]