Od października 2015 roku Cyfrowy Polsat będzie świadczył swoje usługi telewizyjne wyłącznie w nowoczesnym standardzie kompresji MPEG-4. Już blisko 100 proc. abonentów Cyfrowego Polsatu korzysta już z dekoderów HD przygotowanych do odbioru MPEG-4. Pozostali mogą dokonać ich nieodpłatnej wymiany u operatora.

MPEG-4 to najnowocześniejszy z powszechnie stosowanych standardów kompresji, pozwalający na zwiększenie jakości oferowanych usług oraz bardziej efektywne wykorzystanie pojemności satelitarnej. Wbrew powszechnym opiniom, nie tylko szerokość pasma, ale również wybór właściwego, wydajnego standardu kompresji decyduje o jakości serwisu dla klientów, a w tej chwili najlepszym i najbardziej efektywnym ogólnodostępnym rozwiązaniem jest MPEG-4.

Kompresując wszystkie nadawane na satelitę programy telewizyjne w standardzie MPEG-4, będziemy mogli praktycznie podwoić liczbę kanałów SD w obrębie tego samego pasma i zapewnić im możliwie najwyższą jakość. Otwiera nam to także nowe możliwości wprowadzania dodatkowych kanałów - uzyskaną pojemność planujemy przeznaczyć na nowe stacje wysokiej rozdzielczości
- mówi Dariusz Działkowski, członek zarządu ds. technicznych w Cyfrowym Polsacie

Bezpłatna wymiana dekoderów SD na HD MPEG-4

Aby poprawnie odbierać kanały w kompresji MPEG-4, zachować dostęp do wszystkich stacji z oferty po 30 września 2015 roku oraz otrzymać ich lepszą jakością, należy posiadać dekoder HD. Korzysta z nich już prawie 100 proc. abonentów Cyfrowego Polsatu, którzy w związku ze zmianą systemu kompresji nie będą musieli podejmować żadnych działań, proces odbędzie się dla nich niezauważalnie. Niewielka grupa klientów, którzy użytkują jeszcze dekodery SD, powinna je niezwłocznie wymienić na odbiorniki HD MPEG-4 - w ramach nieodpłatnej wymiany zapewnianej przez operatora.

Dekoder HD to także szereg dodatkowych opcji, m.in. jakość HD, możliwość skorzystania z dysku twardego - służącego do nagrywania programów oraz pauzowania telewizji na żywo - oraz podłączenia dekodera do Internetu w celu rozszerzenia oferty telewizyjnej o zasoby serwisów IPLA i HBO GO. W celu dokonania wymiany urządzenia SD na HD należy skontaktować się z Centrum Obsługi Klienta Cyfrowego Polsatu lub udać się do dowolnego Autoryzowanego Puntu Sprzedaży.

[Łukasz Szewczyk]