Pendrive to ważny element każdego użytkownika, który kopiuje dane między komputerami. Rynek sprzętu komputerowego oferuje wiele firm produkujących to urządzenie. Tak szeroka oferta często nastręcza problemów przy wyborze odpowiedniego
egzemplarza?

Pamieci Usb Kingston Pendrive Kingston Data Traveler II

Najważniejszym parametrem pendrive'a jest jego pojemność. Obecnie spotyka się urządzenia o pojemności od 256 MB, aż do 64 GB. Najpopularniejsze to 512 MB, 1 GB, 2 GB , 4 GB i 8 GB. Warto pamiętać, że producent w celach marketingowych przecenia rzeczywistą dostępną przestrzeń pamięci pendrive'a, która zazwyczaj jest mniejsza niż podawana przez producenta.

Pentagram PentaDRIVE

Drugi ważny parametr pendrive to szybkość odczytu i zapisu pamięci. Dziś, zazwyczaj wszystkie pendrive'y są zgodne ze standardem USB 2.0 Hi-Speed, jednak nie zawsze potrafią pracować z prędkością 480 Mbit/s. Interfejs USB dopuszcza taki transfer, ale ograniczeniem jest szybkość działania pamięci flash stosowanych w pendrive'ach. Najwolniejsze urządzenia oferują prędkość na poziomie 7-8 MB/s przy odczycie oraz 4-5 MB/s przy zapisie, najszybsze pozwalają na odczyt 20-30 MB/s i zapis 15-25 MB/s. Mimo, iż szybkość nie zależy od pojemności pamięci, to przy wyborze pendrive'a warto zwrócić uwagę na te parametry. Skopiowanie całej zawartości pamięci 512 MB przy szybkości 6 MB/s zajmie około 90 sekund, co można zaakceptować. Odczyt 2 GB przy tej szybkości trwałby prawie 7 minut, a to już napawa niecierpliwością, zwłaszcza przy częstym kopiowaniu. Należy wziąć pod uwagę to, że zapis będzie trwał jeszcze dłużej. Dobrze jest więc dostosować prędkość do pojemności oraz zastosowania pendrive'a. Jeżeli od czasu do czasu wykonujemy przeniesienie danych do innego komputera, to szybkość nie jest tak istotna jak np. w przypadku często wykonywanej synchronizacji danych między komputerem stacjonarnym a przenośnym lub przy częstym rozprowadzaniu danych do wielu komputerów.

Kingston USB 2.0 Data Traveler

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe opcje pendrive'a. Przykładowo, czy można go doczepić do smyczy, dzięki czemu będzie go można zawiesić na szyi lub przypiąć do kluczy. Producenci często stosują diody sygnalizujące aktywność urządzenia. Przeważnie jest to jedna dioda, której różne sposoby świecenia informują o tym, czy trwa zapis, odczyt czy też pendrive jest bezczynny. Zazwyczaj pożytek z nich jest niewielki, jednak w niektórych sytuacjach mogą się przydać, np. czekając na zakończenie zapisu na pendrive'a, nie musicie siedzieć przy komputerze, wystarczy rzucić okiem na diodę. Inna dość szczególna rzecz to zatyczka. Gdy następuje podłączenie pendrive'a do komputera, zatyczkę trzeba zdjąć i wtedy łatwo ją zgubić, a szanse na dokupienie samej wtyczki są znikome. Rozwiązania zabezpieczające przed jej zgubieniem, np. możliwość zatknięcia jej na drugim końcu pendrive'a, bardzo ułatwiają życie.