Dokładnie 10 lat temu, w zamierzchłym 2004 roku, na rynek trafiła pierwsza wersja Gmaila, poczty firmy Google do której dostęp uzyskiwało się za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Na początku aby założyć konto potrzebne było zaproszenie, bez którego nie dało się założyć nowego konta. Dopiero w 2007 roku zniesiono to ograniczenie, a w dwa lata później poczta wyszła z fazy Beta. Gdy Gmail wszedł na rynek zachwycał prostotą, możliwością wysyłania 25MB załączników, rewelacyjną wyszukiwarką poczty, oraz ogromną pojemnością - 1GB na start.

Potem Google zachwalało, że pojemność Gmaila stale rośnie, by w końcu przeobrazić pocztę w integralny element swego systemu usług, powiązany z Google Docs, Drive, itp.

Wszystkie te zmiany w tym obejmujące regulamin, oraz liczne kontrowersje związane z agresywnym promowaniem Gmaila sprawiły, że obecnie wielu krytykuje tę usługę, ale i wielu z niej korzysta. Jedno jest pewne. Poczta od Google zrewolucjonizowała rynek tego typu usług zmieniając go na lepsze.