Wkrótce ruszają konkursy w ramach programu operacyjnego "Polska Cyfrowa". Jego celem ma być zapewnienie - do 2020 roku - wszystkim Polakom dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s oraz do nowoczesnych e-usług.

Zakończyły się negocjacje programu krajowego "Polska Cyfrowa". Budżet programu wyniesie ponad 2,17 mld euro ze środków UE. Jak ocenia wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel, program może zostać przyjęty przez Komisję Europejską w drugiej połowie listopada. Trwają prace nad uszczegółowieniem programu i kryteriami wyboru projektów.

Konkursy w ramach "Polski Cyfrowej" rozpoczną się w pierwszej połowie 2015 roku. W drugim kwartale będą one dotyczyć dostarczania szybkiego internetu do każdego domu w Polsce (na ten cel zaplanowano ponad 1 mld euro). Część pieniędzy z programu "Polska Cyfrowa" jest przeznaczona dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, na przykład powyżej 50. roku życia, niepełnosprawnych czy z terenów wiejskich - powiedziała Iwona Wendel.

25 mln zł dostaną młodzi programiści, którzy w zespołach projektowych mają zaprzęgać technologie ITC do rozwiązywania problemów społecznych i gospodarczych. Zapowiadane jest też podniesienie poziomu cyfryzacji urzędów - wiceminister wspomina m.in. o wprowadzeniu standardów, które pozwolą powstającym systemom informatycznym współpracować ze sobą.

[Joanna Ryńska]