Microsoft doszedł do wniosku że już najwyższy czas by w proces tworzenia kolejnych wersji Internet Explorera włączyli się jego użytkownicy, ogłaszając uruchomienie kanału dla deweloperów. Osoby, które zdecydują się z niego skorzystać otrzymają dostęp do najnowszych wersji Internet Explorera i będą w stanie podejrzeć nad jakimi funkcjami pracują programiści Microsoftu, w jaki sposób one działają i czy w wyniku ich implementacji przeglądanie sieci będzie wygodniejsze. Użytkownicy będą też mogli wysłać do zespołu deweloperów wiadomość zwrotną z informacjami co im się podoba, a co należałoby poprawić.

Podobny program prowadzą od dłuższego czasu Mozilla i Google, więc pomysł Microsoftu nie jest niczym nowym, ale dobrze, że w końcu zdecydowano się na bardziej bezpośredni kontakt z odbiorcami.

Po zarejestrowaniu się na stronie Internet Explorer Developer Channel użytkownik będzie mógł pobrać paczkę z rozwojową wersją Internet Explorera i narzędziami niezbędnymi do jego przetestowania. Co ważne wersja testowa instaluje się jako niezależny program i nie zastępuje obecnego w systemie Internet Explorera 11. Aby wziąć udział w programie Internet Explorer Developer Channel (IEDC) niezbędny jest komputer PC z systemem Windows 7 SP1 lub nowszym.