Sklep Komputerowy
Koszyk jest pusty

Sklep komputerowy od 1993 roku

Strefa Marek

Osram Philips LED
GoPro Microsoft
MSI iiyama
Lenovo Gigabyte
AMD Corsair
Asus Seasonic
QNAP InsERT
Hama uRage
Nitro Concepts noblechairs

Wszyscy producenci:

 Data: 2013-01-28 

Jaki wybrać optymalny dekoder do odbioru DVB-T?

Źródło: Media2
Do odbioru telewizji w technologii DVB-T niezbędna jest nie tylko odpowiednio dobrana i prawidłowo ustawiona antena. By w naszym telewizorze uzyskać cyfrowy obraz i dźwięk, w niektórych przypadkach niezbędny okaże się jeszcze dekoder. Eksperci Pogotowie24h.pl podpowiadają, jak wybrać właściwy.

Jeśli dziś zdecydujemy się na zakup nowego telewizora, problem dekodera nie będzie nas w ogóle dotyczył. Najnowsze odbiorniki są już bowiem wyposażone w tuner MPEG-4. W takich przypadkach wystarczy jedynie antena i przewód łączący ją z TV.

Co jednak, jeśli mamy starszy odbiornik? Albo jeżeli nasz telewizor został sprowadzony z jednego z krajów Europy Zachodniej i posiada jedynie tuner MPEG-2? Czy jedynym wyjściem jest udanie się do sklepu i zakup nowego telewizora? Oczywiście nie, rozwiązaniem w tej sytuacji jest dokupienie dekodera umożliwiającego nam odbiór technologii DVB-T.

Niska cena to niezadowalająca jakość


Pierwszą grupę dekoderów stanowią urządzenia w cenie nieprzekraczającej 100 zł. Mogą ładnie wyglądać i zachęcać niewielką ceną zakupu, ale nie dajmy się zwieść - to właściwie produkty jednorazowe, niskiej jakości, oferowane przez firmy, które powstały w ostatnim czasie
- przestrzega Maciej Ostrowski, ekspert firmy Pogotowie Antenowe 24h.

Dekodery z tej grupy cenowej nie sprawiają użytkownikowi kłopotów w początkowym okresie, ale z czasem mogą, choć oczywiście nie jest to regułą, pojawić się pewne problemy techniczne: zawieszenia obrazu czy utrata sygnału.

Wybór optymalny


Najlepszą opcją przy wyborze dekodera są więc produkty markowe, kosztujące zwykle od 120 do 180 zł. Będą to urządzenia stabilne, zapewniające stały i niezakłócony obiór telewizji. A ponieważ firmy je oferujące to znane i bez wyjątku długo funkcjonujące na rynku przedsiębiorstwa, dzięki czemu posiadają odpowiednio bogate doświadczenie i wiedzę potrzebną przy konstruowaniu niezawodnych urządzeń, nie będzie więc żadnych problemów z ich codziennym użytkowaniem.

Warto przede wszystkim wybierać spośród oferty producentów od lat działających w branży TV. Nie otrzymujemy w zasadzie zgłoszeń o awarii sprzętu marki Ferguson, Maximum, Televes, Technisat
- wyjaśnia instalator Pa24h.

Ostatnią grupę cenową stanowią dekodery najdroższe, kosztujące nawet 200 czy 300 zł. Jeśli chodzi o jakość odbieranego sygnału niczym się w zasadzie nie różnią od tych z drugiego przedziału. Mogą być co najwyżej wyposażone dodatkowo w twardy dysk, na który możemy nagrywać nasze ulubione audycje.

Przy wyborze dekodera, niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, musimy pamiętać o zasadzie: jeden dekoder - jeden odbiornik. I decydujmy się na sprzęt z polską homologacją, który zapewni nam niezakłócony odbiór sygnału nadawanego cyfrowo.

Programowanie nie takie straszne

Podstawą odbioru telewizji cyfrowej przez dekoder jest oczywiście odpowiednio ustawiona antena. Jeśli sygnał przekazywany z niej nie będzie prawidłowy, to mimo, iż uda nam się znaleźć wszystkie kanały, nie będą one poprawnie działały. Pierwszym krokiem jest więc odpowiednio zainstalowana antena.

Samo zaprogramowanie dekodera nie jest czymś specjalnie skomplikowanym. Wszystkie operacje wykonuje się w sposób niezwykle intuicyjny. Właściwie każdy powinien poradzić sobie z tą czynnością maksymalnie w 5 minut
- uspokaja pracownik Pogotowia Antenowego 24h.

Pioruny burzą prawidłowy obraz


Dekoder uznanej marki to sprzęt w zasadzie bezawaryjny. Jedyne problemy z odbiorem telewizji cyfrowej mogą pojawić się w przypadku gwałtownych i obfitych opadów deszczu. Groźna dla dekodera jest z kolei burza, towarzyszące jej wyładowania atmosferyczne mogą uszkodzić sprzęt i instalację. Najczęściej maszty antenowe znajdują się dość wysoko ponad domami, przez co zdarza się, że skutecznie gromadzą ładunki elektryczne.

Dlatego też sieć warto zabezpieczyć. Stosuje się odgromniki umieszczane na przewodach, które potrafią w znaczący sposób zatrzymać przepięcia. A jeśli przepięcie przekroczy pewną bezpieczną wartość, jedyne, co ulegnie uszkodzeniu to niedrogi, kosztujący nieco ponad 20 zł odgromnik. Często stosowaną praktyką, jest uziemienie masztu i instalacji.

Usterki mogą pojawiać się przede wszystkim w sieciach aktywnych - czyli takich, w których sygnał jest wzmacniany. Awaria w takim wypadku może dotknąć wzmacniacz lub zasilacz. W sieciach pasywnych, gdzie sygnał przekazywany jest wprost z anteny do odbiornika, taki problem nie występuje.

[Łukasz Szewczyk]Dodaj do Facebooka+ Google+Dodaj do Twitter+ Wykop.pl

Wstecz  

Opinie, komentarzeJaki wybrać optymalny dekoder do odbioru… - Recenzje, opinie i komentarze

Ocena klientów: 2.43 / 5 - Ilość recenzji: 7
Zs · Przesiadłem się ostatnio na dekoder Wiwa-95 z pilotem Memo i powiem, że to rewelacyjne rozwiązanie - za 130zł bardzo dobry odbiór, wbudowane zasilanie wzmacniacza antenowego oraz wygodny, dobry jakościowo pilot. I co najważniejsze pilot ma programowalne 4 klawisze, dzięki którymi do obsługi zestawu Dekoder+Tv można wykorzystywać jednego pilota.
A co do wyboru dekodera dvb-t to, moim zdaniem, kierujcie się jakością i wygodą pilota - to z niego najczęściej będziecie korzystać, a podstawowe funkcje dekoderów raczej działają podobnie.

28 Styczeń 2013 9:16 · Ocena: 3
Andrzej · stanowczo ODRADZAM dekoder Opticum - miałem kolejno 2 i na obu można tylko gotować (potwornie się grzały) i zrywały transmisję...
29 Styczeń 2013 8:44 · Ocena: 4
MAd · "Do odbioru telewizji w technologii DVB-T niezbędna jest nie tylko odpowiednio dobrana i prawidłowo ustawiona antena. By w naszym telewizorze uzyskać cyfrowy obraz i dźwięk, w niektórych przypadkach niezbędny okaże się jeszcze dekoder." - heheh wystarczy nawet 20-letnia stara siatka na dachu i w przypadku starych telewizorów kineskopowych konieczny tuner dvb-t. W Starszych lcd jesli nie ma mpeg4 to tez tuner. Zmiany anten to w wiekszości wyciąganie kasy od ludzi i wciskanie kitu że antene trzeba zmienić. Sam mam tuner dvb-t podłączony do bardzo starej anteny i wszystko działa bez problemów. Ostatnio podłączałem taki tuner u klientki i przy mocy sygnału ok 40% też wszysko działało (18 kanałów telewizyjnych).
29 Styczeń 2013 9:44 · Ocena: 0
Domel · Z tymi starymi antenami to też nie do końca tak jest że działa. Miałem przypadek u znajomego, że na starej siatkowej antenie jakość sygnału na tvp kultura (na moim terenie najsłabszy sygnał jest z tego MUX'a) był na poziomie 45% i po wymianie siatki na nową, z nowym zasilaczem, kablem i końcówkami na kabel jakość sygnału wskoczyła na ponad 80% w przypadku kanałów z MUX3(najsłabszy nadajnik) i ponad 92% na MUX1 i 2 (przed wymianą anteny było jakieś 53% jakości sygnału). Za cenę 68 PLN poprawienie jakości sygnału dwukrotne.
29 Styczeń 2013 12:15 · Ocena: 0
Laik · Mam Wiwę 90 i 95. Gorąco polecam. Stara antena siatkowa ze wzmacniaczem jest super i nie trzeba kupować nowej (90 km od nadajnika). Dobrze odbiera na starej 19-elementowej antenie jakie kiedyś kupowano do odbioru II programu TVP bez zasilacza. Problem z odbiorem na tej antenie pojawia się przy opadach deszczu.
29 Styczeń 2013 12:50 · Ocena: 5
Energetyk · Wszystko zależy też od odległości od nadajnika, ja się jest na końcu zasięgu to wszystko odgrywa rolę. Dam przykład kupiłem nową antenę która pozwalała odbierać sygnał bez wzmacniacza. Okazało się że sygnał słaby, dodałem wzmacniacz i natychmiast sygnał poprawił się.
29 Styczeń 2013 17:40 · Ocena: 0
WKS · Różnie z tym bywa. Doskonały efekt dało podpięcie się (z kompa) pod antenę zbiorczą AZART, ale wystąpiło charakterystyczne "buczenie" w głośnikach komputerowych. Problem rozwiązał separator galwaniczny. Niestety ciągle zawieszał się komp i obraz podczas oglądania ... to był koszmar... Pomogło ręczne ustawienie przerwań w biosie i teraz jest ok. Może to kogoś naprowadzi o ile notuje podobne problemy.
W innym przypadku (stary tv+tuner) czasami zrywa obraz i są zakłócenia. Niby antena super, a tuner hmmm... Mediatech...

30 Styczeń 2013 11:00 · Ocena: 5
Dodaj kolejny komentarz:
Autor:E-mail (nie wyświetlany) [?]:Ocena:
Dodaj ilustrację:
  Oficjalne odpowiedzi ProLine są oznaczone innym kolorem i ikoną   Zobacz regulamin komentarzyZasady umieszczania komentarzy
Copyright © 2002-2017 by ProLine.     Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknij /  Close

Nie strać okazji i zapisz się na newsletter

Więcej o Newsletterze ProLine


• Skorzystaj ze specjalnych promocji dla subskrybentów

• Czytaj najnowsze wiadomości ze świata technologii

• Zyskaj będąc na bieżąco z limitowanymi super okazjami