Na łamach portalu Sweclockers pojawił się ciekawy artykuł traktujący o kolejnej generacji procesorów Intela o kodowej nazwie Skylake. W jej skład wejdą układy wyposażone w maksymalnie cztery rdzenie x86 wytwarzane z użyciem 14nm procesu litograficznego, oraz IGP GT2, GT3 i GT4e (całkiem nowy IGP z dodatkową pamięcią eDRAM). Gwoli przypomnienia aktualnie najwydajniejszy, zintegrowany procesor graficzny Intela to model GT3e z 48 jednostkami EU i dodatkową pamięcią eDRAM. Nie wiadomo ile jednostek wykonawczych będzie mieć GT4e, ale na pewno będzie wydajniejszy od GT3e.

Całkiem możliwe, że w GT4e zobaczymy aż 96 jednostek wykonawczych. W końcu GT1 miał ich 16, w GT2 było ich 24, a w GT3e mamy 48EU.

Z danych opublikowanych przez Sweclockers wynika też, że procesory Skylake dla komputerów desktop otrzymają kontroler pamięci RAM typu DDR3/DDR4. W chwili obecnej nie wiadomo, czy owe procesory będą dysponowały oboma kontrolerami jednocześnie, czy może pojawią się odmiany wyposażone albo w kontroler DDR3 albo DDR4.

Następcy Broadwellów będą współpracować z chipsetami serii 100 (mówi się o chipsecie Z170) oraz zewnętrznym kontrolerem interfejsu Thunderbolt o kodowej nazwie Alpine Ridge. Desktopowe układy Skylake miałyby trafić na rynek jeszcze w 2015 roku. Ich pojawienie się wiąże się z koniecznością zakupu nowej płyty głównej wyposażonej w zmienioną podstawkę LGA 1151.