Microsoft na swojej stronie internetowej przedstawił rozpiskę w formie tabeli, kiedy zakończy się wsparcie dla różnych systemów operacyjnych. Nie zabrakło między innymi Windowsa Phone 7.8, którego Microsoft najszybciej odeśle na emeryturę, bo już 9 września. Stary WP 7.8 nie cieszył się zbytnim zainteresowaniem giganta z Redmond, zatem decyzja Microsoftu nie powinna nikogo szczególnie dziwić.

Na pocieszenie, dla obecnych użytkowników tego systemu Microsoft zapewni aktualizacje krytycznych błędów. W ciągu pięciu lat wydawane będą tzw. Extended Support. Przez ten czas, Microsoft nie ma zamiaru modyfikować ogólnego wyglądu systemu, czy wdrażać nowych funkcji. Firma ma nadzieję, że przez te pięć lat obecni użytkownicy przerzucą się na nowszą wersję systemu, dlatego nowych "ficzerów" nie będzie.

Windows Phone 7.8 to ostatnia aktualizacja dla leciwego i starego systemu Windows Phone 7. Nowa wersja została wydana na początku ubiegłego roku i wniosła sporo świeżości. Zaimplementowano między innymi nowy ekran startowy, gdzie użytkownik mógł samodzielnie wybrać wielkość dynamicznych kafelek (małe, średnie, duże). Na owych kafelkach umieszczane były informacje takie jak np. tekst nowych wiadomości, czy przypomnienia o spotkaniach. Sporo świeżości wniosła możliwość zmiany koloru menu telefonu. Dzięki temu, użytkownik mógł wybrać sobie kolor kafelek czy ekranu startowego. Zmieniono również ekran blokady, gdzie można było sobie ustawić np. dowolną, egzotyczną tapetę.

Najpopularniejszymi urządzeniami Microsoftu, które miały system Windows Phone 7.8 to Lumia 510, Lumia 610, Lumia 710, Lumia 800 i Lumia 900. Jeśli posiadacie którykolwiek z tych telefonów, zastanówcie się nad jego zmianą, bo umarły system oznacza że na rynku wtórnym jego wartość spadnie do niewielkich kwot.