Kiedy po raz pierwszy usiądziesz do Final Fantasy XIV, musisz przejść przez oryginalny scenariusz "A Realm Reborn", zanim będziesz mógł wykonać misje z nowszej zawartości. Przejście przez te pierwsze 50 poziomów może być dość męczące, zwłaszcza, że między podstawką a dodatkiem zatytułowanym "Heavensward" jest prawie 300 misji z głównego wątku, a nie możemy zapomnieć o dodatkowych misjach oraz klasowych zadaniach odblokowujących niektóre umiejętności. Patch 5.3 powinien ten proces nieco uprościć i zachęcić nowych graczy do zanurzenia się w świat gry.

Początkowo zespół programistów ogłosił, że planuje to zrobić w sierpniu 2019 r., ale niestety proces ten się wydłużył, a niedawne problemy spowodowane przez COVID-19 miały również wpływ na termin pojawienia się aktualizacji.

"Remont" zasadniczo ograniczy początkową kampanię, usprawniając zadania i całkowicie eliminując te mniej ważne. Nagrody w postaci doświadczenia i ekwipunku zostaną zwiększone podczas grania w zawartość A Realm Reborn, a latające wierzchowce mogą być również używane w starszych strefach, dzięki czemu można znacznie szybciej przechodzić od misji do misji.

Final Fantasy XIV Update 5.3 będzie zawierać także nowe treści, kontynuując historię Shadowbringers oraz dodając nowe lochy, rajdy i wiele innych. Aktualizacja powinna zostać wydana w czerwcu, ale może przesunąć się na lipiec.