Posiadacze Windows Phone 8.1 mogą od 8 maja używać przeglądarki Internet Explorer w wersji 11. Microsoft po raz kolejny skupił się na szybkości działania swojej przeglądarki. Tym razem nie usprawniono jednak strony sprzętowej, a tę odpowiedzialną za wpisywanie adresów URL, bowiem to właśnie to użytkownikom zajmuje najwięcej czasu. Dlatego też Internet Explorer 11 analizuje najczęściej odwiedzane przez nas strony i sugeruje je zaraz po kliknięciu w pasek adresu. Ponadto Microsoft dodał opcję autouzupełniania, która skróci czas potrzebny na wpisanie adresu, jeżeli już wcześniej odwiedzaliśmy daną stronę. Warto zaznaczyć, że przeglądarka nigdy nie zasugeruje strony, na której właśnie się znajdujemy.

Jednak osoby, które miały okazję testować przeglądarkę w działaniu, narzekają m.in. na powolne otwieranie i zamykanie zakładek, częste problemy z obsługą menu, zdarzają się także kłopoty z wypełnianiem formularzy online. Microsoft już ogłosił rychłe wydanie poprawek do zauważonych usterek.

Z nowości IE 11 warto zauważyć możliwość przypięcia wybranej strony do ekranu startowego Windows Phone w formie interaktywnego kafelka. Teraz wybrana strona będzie się na bieżąco aktualizować, wyświetlając najnowsze informacje i obrazki. Internet Explorer 11 w końcu umożliwi oglądanie filmów i jednoczesne przeglądanie/pisanie komentarzy (np. na YouTube). Pojawiła się również ikonka trybu czytania, dzięki której w szybki sposób przystosujemy artykuł do przejrzenia. IE11 pozwoli także zapisać plik pobierany z internetu.

Jak przyznaje sam Microsoft, Internet Explorer wymaga jeszcze doszlifowania, więc kolejne ulepszenia powinny pojawić się w najbliższych tygodniach.