Wcześniej w tym roku Facebook wypuścił Oculus Quest jako samodzielny, przypominający konsolę zestaw VR, a także Rift S, związaną z PC aktualizację oryginalnego Rifta, z systemem śledzenia inside-out tracking. Dziś jednak Rift S może wydać się nieco zbędny, jako że ostatnio Facebook ogłosił powstanie sprzętu Oculus Link, nowego akcesorium i narzędzia programowego, które pozwoli użytkownikom zestawu Quest podłączyć go do komputera i grać w tytuły przeznaczone na Rifta.


Oc3

Oculus Link używa kabla USC-C, a także nowego oprogramowania, co umożliwia po prostu zamianę Questa w Rift, dając użytkownikom to, co najlepsze w obu sprzętach. Może to być samodzielny, przenośny zestaw VR na zwykłe gry, imprezy czy przeglądanie mediów, ale można też podłączyć go do komputera i grać w bardziej wymagające tytuły.


Oc5

Oculus daje w ten sposób deweloperom możliwość "tworzenia wysokiej klasy gier komputerowych i tego typu programów, przy jednoczesnym pozyskaniu największego z możliwych rynków oraz nawiązaniu kontaktu z nowymi odbiorcami, kiedy społeczność Questa będzie się powiększać". Jest to z pewnością interesujący sposób działania, ale nie da się ukryć, że sprawia to, iż sam Rift S wydaje się obecnie nieco mniej atrakcyjny.


Oc2

Wciąż jednak istnieje kilka istotnych różnic między zestawami Oculus Quest a Rift S. Quest wyposażony jest w wyświetlacz OLED z rozdzielczością 1440 x 1600 na każde oko oraz częstotliwością odświeżania 72 Hz, podczas gry Rift S oferuje użytkownikowi wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1280 x 1440 i częstotliwość odświeżania rzędu 80 Hz. Rift S ma także jeden dodatkowy czujnik ruchu oraz bezspornie przyjemniejszy mechanizm osadzania zestawu na głowie użytkownika.