W przypadku kradzieży - już od lipca 2015 roku większość nowych smartfonów będzie można całkowicie i zdalnie zablokować. Do grupy firm inicjatorów dołączyły właśnie takie potęgi jak Google, HTC, Motorola i Samsung. Zapewniłoby to właścicielom skradzionych telefonów na ich zdalne zablokowanie. Tym samym złodzieje zamiast sprzętu mieliby w rękach nieużyteczne "cegły".

W projekcie tym biorą udział najwięksi amerykańscy operatorzy sieci komórkowych a także firmy Apple, Microsoft, Huawei, Nokia, a od niedawna Google, HTC, Motorola i Samsung.

Wydaje się że "zdalny wyłącznik" będzie w przyszłości standardem dla większości lub nawet wszystkich urządzeń. Blokada byłaby co prawda opcjonalna, bez konfiguracji będzie niedostępna. Dodać należy że blokowane będzie odwracalne - oczywiście jedynie tylko w przypadku właściciela sprzętu.

Podobne rozwiązanie już teraz wykorzystywany jest w systemie iOS 7 i nazywa się Activation Lock. W przypadku Androida i Windows Phone oczekiwane sią one wraz z nowymi aktualizacjami systemu. Jako, że projekt rusza dopiero w lipcu 2015 roku, producenci mają dużo czasu na wdrożenie tej funkcjonalności.