Firma Panasonic wprowadza do sprzedaży nowe serie akumulatorów eneloop. Oprócz znanej linii standard, zaprezentowano także modele pro oraz lite. Akumulatory eneloop znakomicie nadają się do wykorzystania w aparatach cyfrowych i lampach błyskowych, dzięki niewielkiemu poziomowi samorozładowania, a także możliwości pracy w niskich temperaturach.

Panasonic wprowadził na rynek baterie eneloop już w 2005 roku. Charakteryzują się one tym, że można je wielokrotnie ładować bez szkody dla ich żywotności. Trzymają zgromadzoną energię bardzo długo, a naładowana, nieużywana bateria, nawet po 5 latach nadawać będzie się do użytku bez konieczności doładowania - po takim upływie czasu wciąż powinno pozostać około 70% energii.

Kolejną ważną ich zaletą jest możliwość pracy przy bardzo niskich temperaturach - sprawdzają się doskonale w temperaturach nawet do -20°C. Jest to szczególnie ważne dla osób lubiących fotografować krajobrazy zimowe, czy uprawiających sporty zimowe. Dodatkowo akumulatory eneloop można bez obaw ładować nawet wtedy, gdy są one tylko częściowo rozładowane, bez obaw o tzw. efekt pamięci ogniw, powodujący obniżenie ich pojemności.

Baterie eneloop są doskonale znane przede wszystkim miłośnikom fotografii, doskonale sprawdzają się w aparatach i lampach błyskowych. Dzięki swojej wydajności i zdolności pracy w ekstremalnych warunkach są one jednymi z najpopularniejszych akumulatorów w Europie.

Od kwietnia, na rynkach europejskich, w tym także w Polsce, dostępna będzie nowa linia akumulatorów eneloop. Będzie ona składała się z trzech różnych modeli:
  • eneloop standard - standardowy model o pojemności ok. 2000 mAh (AA) lub ok. 800 mAh (AAA) przeznaczony do wszystkich urządzeń. Pozwala na wielokrotne ładowanie do 2100 razy
  • eneloop pro - model o podwyższonej pojemności (ok. 2500 mAh w przypadku AA lub ok. 950 mAh w przypadku AAA), przeznaczany dla urządzeń o dużym poborze mocy. Można go ładować do 500 razy.
  • eneloop lite - model o pojemności ok. 1000 mAh (AA) lub ok. 600 mAh (AAA) przeznaczony do urządzeń, które nie wymagają dużo energii i nie ma potrzeby ich częstego ładowania. Można go ładować do 3000 razy