Czy coś może powstrzymać wzrost AMD na rynku x86? Jeśli spojrzysz na dane PassMark, prawdopodobnie nie. W raporcie ankietowym dotyczącym maszyn z uruchomioną PassMark firma poinformowała, że ??udział AMD w rynku wzrósł do 40% po raz pierwszy od bardzo długiego czasu. Dane te pojawiają się po tym, jak Intel zmaga się z rosnącą konkurencją ze strony procesorów AMD Zen 2, które mogą konkurować z najlepszą ofertą Intel, biorąc pod uwagę, że są one oparte na procesie 7 nm, podczas gdy Intel pozostaje na 14 nm.

AMD zajmuje do 40% udziału w rynku w aktualizacji PassMark ze stycznia 2020 r

Seria AMD Ryzen 3000 została wydana w lipcu 2019 roku i oznaczała historyczne przejście firmy na proces sub 14 / 16nm (mianowicie węzeł 7nm). Po raz pierwszy od ponad trzydziestu lat Intel stracił przewagę procesową nad branżą x86, a AMD było firmą, która najwięcej zyskała. Procesory AMD 7 nm okazały się nie tylko w stanie dopasować (a czasem pokonać) procesory Intela pod względem wydajności, ale oferowały to samo w znacznie niższej cenie.

Wydaje się, że stosowanie drapieżnych cen przez AMD szybko przynosi owoce, ponieważ odbiera coraz większy udział w rynku Intelowi. Podczas gdy Intel pozostaje liderem, AMD odzyskało do 40% udziału w rynku w najnowszym raporcie PassMark (uwaga: jest to tylko jeden punkt danych i oparty tylko na urządzeniach z PassMark. Pełna lista zastrzeżeń podana poniżej) i to jest coś czego nie widzieliśmy od 2006 roku - prawie 14 lat temu.

AMD wcześniej przyznało, że nigdy nie myślało, że kiedykolwiek pokona Intela, ale błąd firmy w jej wysiłkach 10 nm okazał się ostateczną szansą dla firmy. Podczas gdy AMD zdobywa udział w rynku od czasu swojego debiutu procesorów opartych na Zen w 2017 roku, wydaje się, że prędkość, z jaką zdobywa udział w rynku, rośnie i jeśli Intel nie jest ostrożny (czytaj: zaczynie obniżać ceny), raporty dotyczące udziału w rynku będą na korzyść AMD.

Podczas gdy AMD ma przewagę procesową, Intel (jak dotąd) zdołał zachować swoją przewagę zegarową w oparciu o proces 14 nm. Ponieważ gra nadal zależy od częstotliwości taktowania, firma ma niewielką przewagę, jeśli chodzi o przeciwników gier, ale premia, jaką pobiera od swoich procesorów (takich jak 9900k), jest czymś, czego nie oczekujemy, że przewyższy ciągle ulepszane oferty AMD. Do momentu pojawienia się 10 nm Intel będzie musiał bardzo ostrożnie obchodzić się z sytuacją lub ryzykować utratą jeszcze większego udziału w rynku. Dyrektor generalny Intela wcześniej przedstawił bardzo szczery wgląd w to, jak firma znalazła się w obecnej pozycji.

Przypisy do ankiety PassMark:

Ten wykres zlicza linie bazowe przesłane do nas w tym okresie i dlatego reprezentuje używane procesory, a nie zakupione procesory.

Kwartały są według roku kalendarzowego, a nie finansowego. (tj. pierwszy kwartał rozpoczyna się 1 stycznia)

Wartości bazowe można przesyłać z dowolnego miejsca, dlatego są to statystyki globalne.

Otrzymujemy niewielką liczbę zgłoszeń typów procesorów innych niż AMD i Intel, jednak odsetek jest tak mały, że nie warto grafować. W połączeniu z zaokrągleniem wartości procentowych do 2 miejsc po przecinku, każdy kwartał nie zawsze będzie sumował się dokładnie w 100%.

Ta tabela zawiera tylko procesory x86 i nie obejmuje innych architektur układów, które producenci mogą sprzedawać.

Ta tabela zawiera tylko procesory zainstalowane na komputerach PC i nie obejmuje konsol do gier.

Oprogramowanie PerformanceTest działa tylko w systemie operacyjnym Windows i liczy na to, że użytkownik prześle swoje testy porównawcze. Ten wykres może nie odzwierciedlać bazy użytkowników spoza systemu Windows.

Liczby nie przedstawiają tylko sprzedaży nowych procesorów. Odzwierciedlają one również w pewnym stopniu zainstalowaną bazę z ostatnich 5-10 lat. Tak duże miesięczne wahania w sprzedaży procesorów zajmą trochę czasu, aby przekonwertować zainstalowaną bazę.

Wykres jest aktualizowany codziennie, ale punkty danych dotyczą kwartału, w pierwszych dniach nowego kwartału będzie tylko kilka próbek. tzn. pierwsze dni nowego kwartału są mniej dokładne w porównaniu do końca kwartału.