W czeskich wyborach samorządowych Partia Piratów osiągnęła niezłe wyniki. W jednym z miast zdobyła nawet największy odsetek głosów.

Sukcesy wyborcze Partii Piratów najczęściej polegają na tym, że ktokolwiek z tej partii wchodzi do jakichś struktur władzy. Głośno było o piratach w Parlamencie Europejskim, choć teraz została tam tylko jedna przedstawicielka tego ugrupowania. Ogromnym sukcesem było zdobycie trzech miejsc dla Piratów w Parlamencie Islandii.

Dlatego z lekkim niedowierzaniem można patrzeć na to, co wydarzyło się w Czechach na wyborach samorządowych. Z doniesień Pirate Timesa wynika, że w mieście Mariańskie Łaźnie (Mariánské Lázně) Partia Piratów zdobyła aż 21% głosów, co czyni ją obecnie najmocniejszą partią w tym mieście. Całkiem możliwe, że burmistrz tego miasta będzie piratem.

W gminie Majetín piraci zdobyli ponad 11% głosów, a w Prościejówie ponad 10%. W stolicy Czech, czyli w Pradze, czterech radnych będzie piratami (zob. Pirates to Enter Several Local Czech Parliaments).

Oczywiście głębsza interpretacja tych wyników wymagałaby znajomości Czech i sytuacji w poszczególnych miastach. W wyborach samorządowych ludzie częściej są skłonni głosować na konkretne osoby niż na partie. Niemniej wyniki w Czechach są dowodem na to, że Partie Piratów mogą nie tylko jakoś funkcjonować w polityce, ale mogą też momentami odgrywać znaczącą rolę.

[mm]