Satelitarna platforma nc+ idąc zgodnie za światowymi trendami planuje zakończenie nadawania w standardzie DVB-S MPEG-2 w czerwcu 2015 roku. Dotychczasowy standard nadawania zostanie zastąpiony przez nowocześniejszy MPEG-4.

Od czerwca 2015 roku wszystkie programy nc+ będą kodowane w systemie DVB-S2 MPEG-4. W praktyce oznacza to, że starsze modele dekoderów SD pracujące w dotychczasowym standardzie, nie będą mogły służyć do odbierania sygnału satelitarnego. Platforma nc+ od dłuższego czasu prowadzi proces wymiany dekoderów SD na HD. Pozwolą one korzystać z usług platformy po wyłączeniu MPEG-2, a także oglądać kanały z oferty platformy nc+ w najwyższej jakości obrazu i dźwięku. Wymiana dekodera na bardziej nowoczesny dla abonentów usługi post-paid nc+ odbędzie się bez dodatkowych kosztów.

Dodajmy jednocześnie, że jeden z lokalnych operatorów kablowych poinformował swoich abonentów, że decyzją nadawcy od 15 stycznia 2015 nie będą dostępne kanały Canal+ w jakości SD. Co na to nadawca? "Platforma nc+ zaplanowała zakończenie nadawania w standardzie DVB-S MPEG-2 na czerwiec 2015 roku i tego terminu konsekwentnie się trzymamy" - mówi nam Arkadiusz Mierzwa, rzecznik prasowy nc+.

[Łukasz Szewczyk]