Polkomtel, operator komórkowej sieci Plus, wraz ze swoim partnerem firmą Huawei z sukcesem przeprowadził testy rozmów w technologii LTE. Teraz operator rozpoczyna prace nad wprowadzeniem tej technologii do komercyjnej oferty.

Siec Plus wraz z firmą Huawei dokonały pierwszego w Polsce udanego testu prowadzenia rozmów głosowych za pomocą technologii LTE (Voice over LTE - VoLTE). Testy z udziałem grupy wybranych użytkowników (ang. Friendly User Tests - FUT) zostały przeprowadzone na elementach sieci komercyjnej.

Podczas testów udało się zrealizować założone cele i dostarczyć użytkownikom usługi rozmów głosowych oraz SMS w technologii VoLTE poprzez sieć LTE. Rozmowy były prowadzone w jakości HD Voice.

Nasz dział badań i rozwoju działa niezwykle prężnie, mamy świetny zespół profesjonalistów, którzy wypracowują nowe rozwiązania technologiczne. Dzięki nim Polkomtel i Cyfrowy Polsat jako pierwsze wprowadziły LTE dla klientów indywidualnych. Trzy tygodnie temu jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie przeprowadziliśmy transmisję wideo poprzez sieci bezprzewodowe w technologii LTE Broadcast (eMBMS). Teraz z sukcesem kończymy testy VoLTE. Liczymy, że dzięki naszej pracy Plus powiększy swoją przewagę technologiczną nad bezpośrednimi konkurentami
- powiedział Jacek Felczykowski, Dyrektor Zarządzający ds. Techniki w Polkomtelu

VoLTE zapewnia natychmiastowe zestawienie połączenia, doskonałą jakość głosu - niemal krystalicznie czysty dźwięk oraz możliwość realizacji zaawansowanych usług komunikacyjnych z gwarancją jakości, takich jak np. przesyłanie obrazu wideo jakości HD w oparciu o zwykły numer telefonu. Dzięki VoLTE każdy użytkownik telefonu będzie mógł cieszyć się jakością rozmów odpowiadającą rozmowie bezpośredniej oraz dodatkowymi usługami multimedialnymi. To kolejny krok w dostarczaniu klientom Plusa najnowocześniejszych światowych rozwiązań technologicznych.

Podczas testów wprowadzono i sprawdzono z sukcesem funkcjonalność eSRVCC (extended single radio voice continuity) zapewniającą ciągłość rozmowy w przypadku wyjścia z zasięgu technologii 4G do zasięgu technologii 3G.

Testy zostały przeprowadzone w partnerskiej współpracy z firmą Huawei. Huawei dostarczył do testów jeden ze swoich czołowych modeli smatfonów Huawei Acend P7.

Firma Huawei jest dumna z partnerstwa z Polkomtelem, które zaowocowało udanym wdrożeniem pionierskiej technologii VoLTE w Polsce. To pokazuje rozwój i dojrzałość ekosystemu VoLTE na rynku oraz podkreśla wagę współpracy pomiędzy Polkomtelem i Huawei. Dołożymy wszelkich starań by zapewnić jakość świadczonych usług i innowacyjność sieci VoLTE firmy Polkomtel
- dodaje Deng Taihua, Wiceprezes Huawei na Regiony Europy Środkowo-Wschodniej i Północnej.

Dzięki współpracy z Huawei Polkomtel może kontynuować prace zmierzające do wprowadzenia usług bazujących na technologii VoLTE do swojej oferty. O ich komercyjnym wdrożeniu operator będzie informował na bieżąco.

[Łukasz Szewczyk]