Ilu jest w Polsce abonentów usług telekomunikacyjnych? Ile wyprodukowano komputerów i urządzeń peryferyjnych? Odpowiedzi możesz znaleźć w prezentacji przygotowanej przez Ministerstwo Gospodarki.

ICT to sektor gospodarki, z którym Polska może wiązać niemałe nadzieje. Przetrwał spowolnienie w okresie kryzysu i obecnie notuje co roku wzrost rzędu 8%. Wytwarza niemal 8% polskiego PKB i jest źródłem 3% miejsc pracy w gospodarce. Szacuje się, że działalnością związaną z ICT zajmuje się blisko 2,5% firm w Polsce, z czego ok. 50 tys. z branży małych i średnich przedsiębiorstw.

Jeśli potrzebujecie więcej danych o tym rynku, zajrzyjcie do prezentacji przygotowanej przez Ministerstwo Gospodarki. Na 51 slajdach przedstawiono liczby opisujące polski rynek ICT, rynek IT, rynek telekomunikacyjny, rynek e-usług, dane dotyczące firm i zatrudnienia.

Można się przykładowo dowiedzieć, że w roku 2014 liczba tabletów w Polsce powinna sięgnąć 4 mln, a smartfonów może być 27 mln. Wartość rynku dostępu do internetu wynosi ponad miliard euro, a wielkość rynku e-handlu szacowana jest na 5,67 mld euro. Inne ciekawe dane znajdziecie w prezentacji poniżej.


[Marcin Maj]