Tworzenie robotów w ramach zajęć edukacyjnych nie jest całkiem nową ideą, ale potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt. Dobrym przykładem jest Poppy - otwarty robot humanoid, którego każdy może stworzyć i zaprogramować.

W Polsce coraz częściej mówi się o tym, że dzieci należy uczyć programowania. Niektórzy uważają to za szaleństwo, ale w krajach zachodnich te propozycje idą jeszcze dalej. Mówi się o uczeniu elektroniki i robotyki. Nie należy przy tym myśleć, że dziecko ma zdobyć umiejętności inżyniera. Chodzi o to, aby ogólnie zaznajomić dzieci z pewnymi koncepcjami i mechanizmami.

Uczenie robotyki wymaga oczywiście pewnych technologii, ale są już projekty, których celem jest dostarczenie tych technologii. Poppy jest jednym z nich. Jest to nie tylko robot humanoid stworzony w oparciu o otwarte technologie. Jest to właściwie platforma edukacyjna.

Roboty Poppy można wydrukować na drukarce 3D. Oprogramowanie kontrolujące tego robota składa się wygodnych do wykorzystania modułów. Kontrolowanie robota może się odbywać przez interfejs webowy, a więc nie ma konieczności instalowania specyficznego oprogramowania na komputerze.

Poppy jest już kompatybilny z platformą Arduino, która zapewnia mu interfejs z innymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak inteligentne ubrania, oświetlenie, czujniki i instrumenty muzyczne.

Nie istnieje jeden model tego robota. Chodzi o to, aby jego użytkownicy sami go stworzyli. Dzięki specjalnej platformie internetowej twórcy-użytkownicy Poppy'ego będą mogli wymieniać swoje pomysły i rezultaty na otwartych zasadach.

Poniżej dwa filmy prezentujące projekt. Jeden przedstawia ogólne założenia projektu, a na drugim widać składanie robota.Więcej informacji o Poppym możecie znaleźć na stronie www.poppy-project.org.

Podobne projekty


Poppy jest pomysłem europejskim. Powstał za sprawą projektu "Explorers" finansowanego przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych, w ramach którego dr Pierre-Yves Oudeyer przy pomocy robotów badał mechanizmy uczenia się i rozwoju.

- Postawiliśmy hipotezę, że ciało jest kluczową zmienną w procesie nabywania przez ludzi umiejętności motorycznych i społecznych. Aby zbadać tę teorię, potrzebowaliśmy platformy pozwalającej na szybkie eksperymenty z nowymi modelami robotów. W ten sposób pojawiła się platforma Poppy - mówił Oudeyer.

Poppy nie jest jedynym projektem, którego celem jest dostarczenie edukacyjnego robota. Dziennik Internautów opisywał już w przeszłości projekt Pi-Bot. Warto też przypomnieć o projekcie littleBits, którego celem jest stworzenie "klocków" do tworzenia różnych urządzeń.

[Marcin Maj]