30 września 2014 w San Francisco zaprezentowany został Windows 10 i jest najnowszym systemem operacyjnym firmy Microsoft.

Jedną z najfajniejszych nowości jest wygląd dostosowujący się do urządzenia. Przykładowo po podłączeniu myszki oraz klawiatury Windows 10 podczas startu uruchomi się bezpośrednio na pulpicie (pomijając interfejs metro). Tam gdzie będziemy mieli do czynienia z ekranem dotykowym odblokowane zostaną słynne "kafelki".

Kolejną nowością, która powinna ucieszyć przede wszystkim bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy mieli przyjemność obcowania z desktopowymi systemami operacyjnymi spoza rodziny Windows są wirtualne pulpity. Dzięki nim w łatwy sposób można powiększyć obszar roboczy i znacznie usprawnić pracę z wieloma aplikacjami jednocześnie.

Nowością w Windows 10 będzie też Task View - przycisk na pasku zadań, po którego wciśnięciu zobaczymy przejrzystą listę aktualnie otwartych programów.

Zdaniem Microsoftu Windows 10 ma być podobny i do wersji ósmej i do siódmej. Najnowszy program ma obsługiwać zarówno tradycyjne komputery jak i tablety czy konsole do gier.

Windows 10 dla laptopów i komputerów osobistych we wczesnej wersji Technical Preview zadebiutuje 1 października. Osoby, które przystąpią do specjalnego programu Windows Insider będą więc mogły testować nowe "okienka" już od jutra. Powstanie dla nich nawet forum dyskusyjne, na którym podzielą się swymi uwagami z zespołem pracującym nad systemem. Według firmy NetMarketshare Windows 8 cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem użytkowników, znacznie częściej nadal używane są wersje Windows 7 a nawet znacznie starszy Windows XP, któremu Microsoft już nie zapewnia wsparcia.