RSO służy do powiadamiania ludzi o lokalnych zagrożeniach i był dotychczas testowany w telewizji regionalnej. Teraz ma być dostępny na wszystkich kanałach telewizji publicznej.

List intencyjny, podpisany we czwartek 11 września przez Rafała Trzaskowskiego, ministra administracji i cyfryzacji oraz Juliusza Brauna, prezesa zarządu Telewizji Polskiej, umożliwi kontynuację i rozwój projektu poprzez rozszerzenie RSO na wszystkie programy multipleksu trzeciego (MUX-3), a także sukcesywne uzupełnianie systemu o nowe poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Komunikaty będą pojawiać się w formie napisów na ekranie telewizora. W zwięzły sposób będą informować i odsyłać do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. Natomiast w telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (tj. łączącej telewizję z internetem) można będzie przejść na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

Z Regionalnego Systemu Ostrzegania już teraz można korzystać dzięki specjalnej aplikacji na smartfony z Androidem - jest ona dostępna w sklepie Google Play. Aplikacje na systemy operacyjne iOS i Windows mają zostać udostępnione do końca września br.