Oferty bez limitu stały się stałym elementem naszego rynku, ale też często jego leitmotivem marketingowym. Niekiedy można jednak przedobrzyć jak to się właśnie okazało z ofertą Formuła Europa Unlimited naszego szacownego konkurenta - pisze na swoim blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange.

Media od kilku dni informują, że komórkowa sieć Play ogranicza "no limit", wprowadzając niekorzystne dla klientów zmiany w taryfie Formuła Europa Unlimited z kresie połączeń w europejskim roamingu. Play nie ukrywa, że nielimitowane rozmowy generowały potężne straty.

Być może Play padł ofiarą własnego sukcesu i klienci zbyt często korzystali z bezpłatnego odbierania. P4 nie ukrywał, że pierwsza wersja oferty generowała potężne straty, i z dniem 19 grudnia 2013 r. zmienił warunki umowy dla nowych abonentów Wówczas warunki dla starszych umów pozostały bez zmian. Rzecznik prasowy sieci Marcin Gruszka nie chce komentować tych zmian. - Rzeczywiście, wysyłamy takie listy do klientów, taką podjęliśmy decyzję biznesową - przyznaje jedynie.

- Mogę się tylko domyślać, że chodziło o spryciarzy, którzy wykorzystywali dobrodziejstwo dzwonienia bez opamiętania, czego w imię "nolimitowości" nie przewidziano. A roaming to materia bardziej skomplikowana niż połączenia krajowe, chociaż i w tych bywają niespodzianki - przyznaje Rzecznik Orange.

Tłumaczy także dlaczego wywołał ten temat. -Po pierwsze, aby bacznie przyglądać się ofertom no limit ponieważ nie zawsze ten zwrot odzwierciedla realne możliwości danej oferty. Wspominał o tym m.in. nasz szef marketingu w wywiadzie dla telko.in podkreśla Wojciech Jabczyński. -Taryfy no limit zajmą od 20% do 30% indywidualnego rynku komórkowego w Polsce - uważa Michał Paschalis-Jakubowicz, dyrektor wykonawczy Orange Polska ds. rynku masowego. Hit poprzednich lat stracił nieco na rozmachu, co skłania operatorów do "podkręcania" marży na wciąż nośnym haśle taryf nielimitowanych, zawartości których abonenci tak znowu dokładnie nie sprawdzają. Zdaniem menedżera Orange skłania to niektórych graczy do nadużywania tej formuły.

-Po drugie, aby jeszcze raz przypomnieć o nowych Smart Planach Orange, gdzie w cenie abonamentu znajdziecie nie tylko 400 minut miesięcznie rozmów w roamingu w UE, ale także nawigację Orange dodaje Rzecznik Orange Polska.