Firma Sony podczas targów NAB 2015 zademonstrowała technologię HDR (High Dynamic Range - szeroki zakres dynamiki), która daje nowe możliwości twórczej ekspresji i jest źródłem nowych wrażeń dla widzów.

- Koncentracja branży na rozdzielczości 4K i wyższej prowadzi często do zaniedbywania znaczenia zakresu dynamiki i ogólnej jakości obrazu - mówi Olivier Bovis, dyrektor ds. sprzedaży w dziale Sony Professional Sony Europe. - Szeroki zakres dynamiki w istotny sposób przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności obrazu i jego twórczej ekspresji. To przyszłość tworzenia treści - dodaje

Opracowany przez Sony proces tworzenia materiałów o szerokim zakresie dynamiki opiera się na połączeniu dużej jasności, dużego kontrastu, szerokiego zakresu barw oraz wysokiej rozdzielczości. Cechy te można uzyskać tylko przy nagrywaniu materiału kamerą o najwyższej jakości. Dodatkowo potrzebny jest monitor studyjny, który umożliwia wierną reprodukcję obrazu o szerokim zakresie dynamiki.

Watch live streaming video from sonyproeurope at livestream.com

Kamery Sony CineAlta F65 i PMW-F55 mają zakres dynamiki będący odpowiednikiem 14 stopni przysłony, dzięki czemu możliwe jest wierne utrwalanie świateł i cieni, z minimalnymi stratami szczegółów w najjaśniejszych i najciemniejszych częściach. Co więcej, wprowadzony w lutym tego roku monitor studyjny 4K OLED BVM-X300 po raz pierwszy pozwala w pełni docenić wyjątkowy potencjał tych kamer. Zastosowany w nim panel OLED o szerokim zakresie barw oraz firmowy system zarządzania kolorami gwarantują dużą jasność, duży kontrast, szeroki zakres barw i rozdzielczość 4K (4096 × 2160).

Szeroki zakres dynamiki otwiera drogę do pokonania obecnych ograniczeń w wyświetlaniu źródeł światła. Znacznie rozszerza również zakres barw. Jasne fragmenty, które przy standardowym zakresie dynamiki ulegają na ogół nasyceniu, dzięki szerokiemu zakresowi zachowują naturalną kolorystykę. W rezultacie producenci materiałów wideo mają do dyspozycji więcej środków twórczego wyrazu, które pozwalają na uzyskanie nowego poziomu realizmu i siły przekazu. Szeroki zakres dynamiki można ponadto uzyskać, przetwarzając materiał RAW nagrany wcześniej kamerą F65 i PMW-F55. W rezultacie obrazy tego rodzaju zyskają nową wartość i drugie życie.

Firma Sony ma świadomość, że stworzenie maksymalnie efektywnego systemu do produkcji materiałów HDR wymaga kooperacji z innymi producentami. Z tego powodu prezentacje tworzenia materiału o dużym zakresie dynamiki będą prowadzone we współpracy z jednym z najważniejszych partnerów, firmą FilmLight. Jej zaawansowany system korekcji kolorów o nazwie Baselight tworzy idealne warunki do korekty materiału HDR i jest prezentowany razem z monitorem studyjnym BVM-X300. Kolejnym ważnym celem jest dostarczanie materiałów o szerokim zakresie dynamiki do domów. Z tego powodu firma Sony planuje wprowadzenie w 2015 roku telewizora umożliwiającego wyświetlanie obrazu o szerokim zakresie dynamiki.

[Łukasz Szewczyk]