Sklep Komputerowy
Koszyk jest pusty

Sklep komputerowy od 1993 roku

Strefa Marek

Osram Philips LED
GoPro Microsoft
MSI iiyama
Lenovo Gigabyte
AMD Corsair
Asus Seasonic
QNAP InsERT
Hama uRage
Nitro Concepts noblechairs

Wszyscy producenci:

 Data: 2013-06-02 

Sprawne protezy kończyn z możliwością czucia? DARPA jest blisko

Imponująco sprawne protezy kończyn stworzyła agencja DARPA, wykorzystując szczególny interfejs nerwowo-mięśniowy. Naukowcy są też bliscy stworzenia protez, które pozwolą osobom po amputacji znów poczuć dotykane przedmioty.

Obecnie w dziedzinie badań nad nowoczesnymi protezami często mówi się o tzw. interfejsie myślowym, czyli o sterowaniu mechanizmami za pomocą myśli. Niestety taki interfejs jest we wczesnej fazie badań i mógłby się przydać raczej osobom całkowicie sparaliżowanym. Tymczasem osoby, które utraciły kończyny, mogą liczyć na szybki rozwój innej technologii.

Wczoraj agencja DARPA, znana z badań dla amerykańskiego Departamentu Obrony, przedstawiła postępy w dziedzinie protez kończyn, które wykorzystują do sterowania tkankę nerwową i mięśniową pacjenta.

Supersprawna proteza dzięki TMR


Te obiecujące protezy wykorzystują technikę określaną jako TMR albo targeted muscle re-innervation (w wolnym tłumaczeniu: celowane wtórne unerwienie mięśnia). Chodzi o to, że tkanka nerwowa pacjenta jest na nowo podłączana do różnych mięśni pacjenta, które z kolei sterują sztucznym ramieniem. Można powiedzieć, że mięsień służy jako "wzmacniacz" sygnału nerwowego i dzięki temu możliwa jest komunikacja na linii mózg-proteza.

DARPA zaprezentowała film, na którym widzimy pacjenta sprawnie posługującego się protezą. Tym pacjentem jest sierżant Glen Lehman, który stracił rękę w Iraku.


Widoczna proteza wydaje dźwięki kojarzące się z filmem RoboCop i nie jest może tak sprawna jak ręka, jednak w dziedzinie protez kończyn to duży postęp.

Dotyk z protezy


DARPA zaprezentowała coś jeszcze - efekty pracy naukowców Western Reserve University, którym udało się stworzyć protezę w taki sposób podłączoną do nerwów pacjenta, aby możliwe było przekazywanie sygnału zwrotnego do tych nerwów, dając pacjentowi na nowo odczucie dotyku.

Film poniżej pokazuje, że pacjent potrafi rozpoznać, jaka część dłoni jest dotykana i radzi sobie z wyczuwaniem przedmiotów po omacku.


Teraz tylko czekać, aż dwie zaprezentowane technologie pojawią się w jednym urządzeniu.

Tymczasem badania nad interfejsem myślowym nie ustają i przyjmują nawet tak niezwykłe formy, jak tworzenie dodatkowych zmysłów albo szczurzej telepatii.

[Marcin Maj]Dodaj do Facebooka+ Google+Dodaj do Twitter+ Wykop.pl

Wstecz  

Opinie, komentarzeSprawne protezy kończyn z możliwością… - Recenzje, opinie i komentarze

Ocena klientów: 5 / 5 - Ilość recenzji: 1
Grubaskov · Bedo mialy androida?
4 Czerwiec 2013 0:08 · Ocena: 5
Dodaj kolejny komentarz:
Autor:E-mail (nie wyświetlany) [?]:Ocena:
Dodaj ilustrację:
  Oficjalne odpowiedzi ProLine są oznaczone innym kolorem i ikoną   Zobacz regulamin komentarzyZasady umieszczania komentarzy
Copyright © 2002-2017 by ProLine.     Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknij /  Close

Nie strać okazji i zapisz się na newsletter

Więcej o Newsletterze ProLine


• Skorzystaj ze specjalnych promocji dla subskrybentów

• Czytaj najnowsze wiadomości ze świata technologii

• Zyskaj będąc na bieżąco z limitowanymi super okazjami