Sprzedawany również w Polsce telefon Star N9500 od jednego z chińskich producentów trafił na czarną listę firmy G DATA Software, jako pierwszy na rynku smartfon wyposażony w fabrycznie zainstalowane, złośliwe oprogramowanie. Chodzi o tzw. trojana o nazwie Android.Trojan.Uupay.D, który podszywa się pod sklep Google Play Store i zbiera w tle dane o użytkowniku. Sprawa jest poważna, bo w ten sposób w ręce przestępców mogą trafić nie tylko nasze zdjęcia czy prywatne dokumenty, ale też dane dotyczące transakcji bankowych, loginy, hasła, e-malie, SMSy, a także treść naszych prywatnych rozmów telefonicznych.

Trojan potrafi też nagrywać dźwięk i obraz korzystając z wbudowanej kamerki i mikrofonu, oraz umie się bronić przed dezaktywacją blokując aktualizacje zwiększające bezpieczeństwo użytkownika.

Teoretycznie złośliwego oprogramowania możemy się pozbyć instalując inną wersję oprogramowania, ale raz, że nie każdy umie to zrobić, a dwa, że może się okazać, że taki niefabryczny soft nie jest wcale lepszy od oryginalnego. W każdym razie jeśli posiadacie opisywany telefon, to możecie spróbować zainstalować alternatywny ROM. Ostatecznie bardziej zagrożeniu już nie będziecie. Warto też zapoznać się z wątkiem założonym na XDA Developers, który jest poświęcony modelowi Star N9500.

Na razie nie wiadomo, czy złośliwe oprogramowanie trafiło do opisywanego telefonu za przyzwoleniem producenta, czy odbyło się to bez jego wiedzy.