Microsoft ostatecznie potwierdził istnienie nowej odmiany Windows 8.1 - tzw. Windows 8.1 with Bing. Odmiana ta ma pomóc producentom w tworzeniu jeszcze tańszych urządzeń z systemem Microsoftu.

Nowy system zaprojektowano z myślą o tańszych urządzeniach, które mają lepiej konkurować cenowo z Androidem. System będzie dostarczany z preinstalowanym Internet Explorerem, gdzie domyślną wyszukiwarką będzie Bing. Partnerzy OEM Microsoftu nie będą tego mogli zmienić. Użytkownik końcowy jednak już tak. Windows 8.1 with Bing nie można kupić w sklepie. Jest to wersja, która będzie dostępna jedynie z nowo zakupionymi komputerami i oferowana w niektórych przypadkach w pakiecie z roczną licencją na Office 365.

Microsoft chce oczywiście spopularyzować własną wyszukiwarkę internetową, która nadal pozostaje w cieniu Google'a. Pierwsze urządzenia z Windows 8.1 z Bing zostaną zaprezentowane już w trakcie tegorocznych targów Computex, które odbędą się w dniach 3-4 czerwca.

Windows 8.1 z Bing ma szansę spopularyzować okienka przede wszystkim na tabletach internetowych. Te na razie pozostają w cieniu iPadów oraz urządzeń z Androidem. W pierwszym kwartale udział Windows na rynku tabletów wyniósł zaledwie 4,1% (za ABI Research), a więc bardzo mało.

Tablety z Windows nie odniosły na razie większego sukcesu na rynku, ale nie jest to spowodowane gorszą funkcjonalnością niż oferuje Android. Wynika to przede wszystkim z wyższych cen w porównaniu do urządzeń z systemem Google, które spowodowane są między innymi opłatami licencyjnymi. Udostępnienie okienek za darmo sprawi, że koszty produkcji będą niższe, teraz również w przypadku tych większych urządzeń.