Kilka lat temu Nvidia snuła plany o stworzeniu układu SoC z rdzeniami ARM i GPU z rodziny Maxwell dla komputerów HTPC, w którym najważniejszym elementem byłby właśnie procesor graficzny. Z udostępnionych podczas International Supercomputing Conference 2014 materiałów prasowych wynika, ze marzenie szefa firmy z Santa Clara w niewielkiej części zrealizuje się w tym roku. Otóż powstał komputer HTPC łączący w sobie procesor na bazie 64-bitowej mikroarchitektury ARM v8, oraz kartę graficzną zbudowaną z użyciem mikroarchitektury Nvidia Kepler.

Co prawda nie jest to SoC, ale mamy pierwszy krok ku spełnieniu zapowiedzi sprzed kilku lat. Na początek klienci otrzymają dwa połączone ze sobą komputery umieszczone w obudowie Cirrascale 1U, przystosowanej do montażu w szafach na tzw. racki. Każdy z owych komputerów będzie dysponował własnym, ośmiordzeniowym procesorem Micro X-Gene z zegarem 2.4GHz, połączonym za pomocą ośmiu linii interfejsu PCI-Express 3.0 z Teslą K20. Osobne będą też płyta główna, RAM, dysk, oraz zasilacz. Wiadomo też, że w planach są wersje zamknięte w obudowach 3U z system chłodzenia cieczą.

Celem przypomnienia Tesla K20 jest zbudowana z układu GK110, który składa się z 7,1 miliarda tranzystorów umieszczonych na powierzchni około 600 mm2 i zawiera pełną wersję architektury Kepler. Chip jest wyposażony w 384-bitowy podsystem pamięci z korekcją błędów ECC oraz szereg usprawnień dla przetwarzania równoległego i wysokiej wydajności przetwarzania GPGPU, w tym nowy dynamiczny system obsługi wątków oraz rozwiązanie Hyper-Q, umożliwiające wielu rdzeniom CPU dostęp do procesorów CUDA. Procesor graficzny składa się z pięciu bloków Graphics Processor Cluster (GPC), a w każdym z nich umieszczono trzy bloki SMX, co łącznie daje 2880 procesorów strumieniowych.