Na początku marca swoją premierę miały pierwsze procesory bazujące na najnowszej architekturze AMD dla platformy AM4. Mowa oczywiście o ośmiordzeniowych jednostkach z rodziny Ryzen 7. Produkty te szybko zyskały renomę atrakcyjnej alternatywy dla droższych modeli Intela, oferując wysokie osiągi i świetną opłacalność w zastosowaniach półprofesjonalnych. W typowych domowych zadaniach oraz grach nie były jednak aż tak konkurencyjne, gdyż musiały tutaj rywalizować z odblokowanymi Core i7. Nieco później światło dzienne ujrzały CPU z serii Ryzen 5, w skład której wchodzą modele cztero- i sześciordzeniowe.

Podobnie jak Ryzeny 7, wspierały one SMT, co umożliwia wykonywanie dwóch wątków jednocześnie przez każdy z rdzeni, tak więc ponownie AMD zaoferowało nabywcom więcej wątków niż porównywalne cenowo Intele, co rzecz jasna przełożyło się na wysokie osiągi wszędzie tam, gdzie można je w pełni wykorzystać. Co więcej, także w rozrywce Ryzeny 5 nie odstawały od konkurencyjnych Core i5, dzięki czemu do ręki dostaliśmy procesory kompletne, które były solidną propozycją zarówno dla profesjonalistów amatorów, jak i użytkowników domowych.

Do obsadzenia pozostała jednak najniższa półka cenowa, gdzie do niedawna mieliśmy wybór wyłącznie pomiędzy Core i3 oraz Pentiumami, wśród których prym wiódł słynny już G4560. Obecnie sytuacja ulega zmianie, a to sprawą Ryzenów 3, które AMD właśnie posłało do boju, aby walczyć o kolejny fragment rynku i zwiększyć atrakcyjność platformy AM4.

AMD Ryzen 3 to kolejna rodzina procesorów dla platformy AM4. Jak poradzi sobie w starciu z Core i3 oraz Pentiumem G4560? Przekonajmy się.

Zapraszamy do lektury nowej recenzji na łamach portalu ITHardware:
https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_procesorow_amd_ryzen_3_1200_oraz_ryzen_3_1300x-3444.html