Od kilku dni cyberprzestępcy, podszywając się pod UPC Polska oraz Vectra rozsyłają wiadomości e-mail z fakturami. Operatorzy przypominają, że NIE (!!!) rozsyłają e-faktur za pomocą e-maila i apelują, by nie otwierać podejrzanych wiadomości.

Najwięksi operatory telewizji kablowej padli ofiarą cyberprzestępców, którzy od kilku dni wysyłają e-maile informujące o wystawieniu faktur.

"Nasi specjaliści zaobserwowali, że ktoś rozsyła wiadomości poczty elektronicznej, podszywające się pod komunikację o fakturze z UPC. Ostrzegamy: uważajcie, to może być wirus" - informuje biuro prasowe UPC Polska. Wiadomości udają wysłane z adresu efaktura@upc.pl.


"Ostrzegamy przed wirusem, który wysyłany jest poprzez e-mail z adresu e-faktura@vectra.pl wraz z załącznikiem w formacie PDF, który sugeruje zawartość e-faktury od Vectry" - ostrzega z kolei sieć Vectra.

Operatorzy apelują o ostrożność i przypinają, że drogą e-mailową nigdy nie rozsyłają swoich faktur, a jedynie wysyła powiadomienia o ich wystawieniu. Same faktury można obejrzeć w specjalne do tego stworzonych serwisach - Moje UPC w UPC oraz eBOK w sieci Vectra.

[Łukasz Szewczyk]