Konferencja Build 2014 przyniosła wiele ciekawych nowości odnośnie systemu Windows Phone 8.1.

Portal Neowin dotarł do wiadomości, jaką przesłał Microsoft do swoich partnerów. Z treści wynika, że sam system Windows Phone 8.1 jest już niemal ukończony i w najbliższych dniach będą jedynie dodane drobne poprawki. Zakończenie prac planowane jest na 8 kwietnia, zaś udostępniona wersja dla producentów trafić ma 14 kwietnia.

Wśród wielu nowości jakie zobaczymy w systemie Windows Phone 8.1 wartym uwagi jest również odświeżony Sklep Windows Phone. Otrzyma on przede wszystkim zupełnie nowy wygląd zarówno od strony graficznej jak i rozkładu poszczególnych zakładek oraz informacji w nich zawartych. Ponadto zyska kilka ulepszeń dla twórców aplikacji.

Dodatkowo wraz z Windows Phone 8.1 pojawi się możliwość tworzenia kopii zapasowej ekranu startowego. Z takiej kopii będziemy mogli go następnie (w razie potrzeby) odtworzyć. Rozwiązanie jest na pewno bardzo ciekawe i pozwoli nam zaoszczędzić wiele czasu, na przykład po wyzerowaniu ustawień smartfona. Backup ma obejmować nawet rozmiary poszczególnych kafelków, a więc nie będziemy musieli na nowo ustalać ich wymiarów. Kopia będzie także przechowywać ikony i obrazy.

Windows Phone 8.1 zapowiada się jako aktualizacja, która może stać się przełomową wersją mobilnego systemu od Microsoftu. Android i iOS mogą się już czuć zagrożone.