Już niebawem na sklepowych półkach pojawią się nowe procesory Intela z rodziny Haswell Refresh oraz Devil's Canyon (Haswell Refresh z odblokowanymi mnożnikami) dedykowane komputerom desktop, a więc montowane w podstawce LGA 1150. Same procesory to jednak nie wszystko i by można było mówić o nowej platformie konieczne są jeszcze płyty główne z nowymi chipsetami. Wczoraj swą premierę miał układ Z97, będący następcą chipsetu Z87, montowanego w wielu obecnie sprzedawanych płytach głównych. Pod względem specyfikacji technicznej nowy chip niewiele różni się od starego.

To co nowe, to dodanie obsługi nowej rodziny procesorów od Intela, dwóch portów SATA Express, kilku poprawek w kwestii zabezpieczeń (dodano Intel Device Protection z Boot Guard), oraz natywnego wsparcia dla dysków SSD w standardzie M.2. Ten ostatni punkt wart jest dodatkowej uwagi, bowiem chipset Z97 może poświęcić na obsługę niewielkich dysków tylko dwie linie PCI-Express w standardzie 2.0. Nawet jeśli dysk, a w zasadzie jego kontroler, jest w stanie wykorzystać więcej, to my i tak na tym nie skorzystamy. Co to oznacza w praktyce? Otóż możemy liczyć na teoretyczną przepustowość na poziomie 1GB/s (w rzeczywistości około 850MB/s).

Reszta specyfikacji, jak już wspomniałem jest taka sama jak w przypadku chipsetu Z87, a więc dostajemy wsparcie dla czternastu portów USB, w tym ośmiu USB 2.0 i czterech USB 3.0 oraz sześciu SATA 6Gb/s. Ponadto układ Z97 umożliwia OC procesora, udostępnia dwadzieścia cztery linie PCI-Express (16 typu PCI-E 3.0 i 8 PCI-E 2.0) i pozwala na korzystanie z kart graficznych w następującej konfiguracji: 1x16 / 2x8 / 1x8+2x4.