Sklep » Archiwum » Dysk Seagate ST1000DM003 1TB sATA III
Produkt o kodzie SEAGATE_ST1000DM003 został wycofany z oferty.
Oglądasz archiwalne informacje o produkcie, jego parametrach i cechach technicznych! Produkt nie jest dostępny ale poniższe informacje możesz potraktować jako swoistą bazę wiedzy technicznej. I nadal możesz linkować do tej karty produktu aby przywołać jego parametry techniczne.
Wewnętrzny 3.5-calowy dysk twardy HDD o pojemności 1 TB, wykorzystujący interfejs SATA III (6 Gb/s). Wyposażony jest w 32 MB pamięci podręcznej. Prędkość obrotowa wynosi 7200 obr./min. Dysk wykorzystuje technologię NCQ - Native Command Queuing (kolejkowanie rozkazów).
Dyski twarde Barracuda dają Ci to, co chcesz
Możesz polegać na dyskach Barracuda, zapewniając innowacje w zakresie pamięci masowej, które obniżają koszty i zwiększają wydajność.
Wydajność 7200 obr./min. w dyskach o pojemności od 250 GB do 3 TB
Technologia OptiCache wykorzystuje pamięć podręczną o rozmiarze 64 MB i poprawione możliwości mikroprocesora
Technologia SATA 6 Gb/s maksymalizuje wydajność
Maksymalizuje gęstości zapisu na dysku twardym
Technologia Barracuda 1 TB/dysk zawiera 340 000 unikalnych ścieżek na szerokości jednego cala. Taka niesamowita gęstość zapisu na dysku daje nowe możliwości w zakresie pojemności i obniża całkowite koszty pamięci masowej.
Technologia Seagate AcuTrac umożliwia nową gęstość zapisu dzięki dokładnemu odczytowi i zapisowi na ścieżkach w nanorozmiarach, o szerokości zaledwie 75 nanometrów! To 500 razy mniej niż kropka na końcu tego zdania.
Tam, gdzie liczy się ekologia
Dyski twarde Barracuda o pojemności 1 TB dysponują teraz zaawansowanymi trybami zasilania pozwalając oszczędzać więcej energii, bez pogarszania wydajności w trybie bezczynności.
Dyski twarde Barracuda do komputerów stacjonarnych są wytwarzane w najbardziej zaawansowanym procesie produkcyjnym w branży, w którym nacisk kładzie się na ochronę środowiska.
Dyski Barracuda są zgodne z dyrektywą RoHS (Ograniczenie określonych substancji niebezpiecznych) i dobrowolnie ograniczają związki halogenowe.
70% lub więcej materiałów zastosowanych do produkcji dysków Barracuda nadaje się do recyklingu.
Niski pobór mocy
Cechy produktu Dysk Seagate ST1000DM003 1TB sATA III
Format
3,5 cali
Pojemność
1000 GB
Interfejs
Serial ATA III
Prędkość obrotowa
7200 rpm
Pamięć Cache
32 MB
Technologia przechowywania
HDD
Typ łożyska
Fluid Dynamic Bearing
NCQ
Tak
S.M.A.R.T.
Tak
Wymiary
20,17 x 101,6 x 146,99 mm
Waga
0,400 kg
Średnie opóźnienie
4,16 ms
Producent
Seagate
Dostępność w salonach
Centrala Mirków (magazyn wysyłkowy):
Kalisz:
Legnica:
Katowice:
Gliwice:
Bytom:
Poznań:
Opole:
Dzwoń: 77 4536349
Trzebnica:
Podobne produkty
Dysk Seagate ST1000DM003 1TB sATA III - Recenzje, opinie i komentarze
Sten · Najprawdopodobniej pierwszy na rynku dysk twardy o pojemności 1 TB na talerz, mam nadzieje, że będzie się dobrze sprawował, czekam na wersję 2TB.
Nietak Kumaty · To jest conajmniej niepoprawne tlumaczenie z oryginalu. "Technologia Barracuda 1 TB/dysk zawiera 340 000 unikalnych ścieżek na szerokości jednego cala" Plate to talerz wiec z pewnoscia tak tu powinno byc.
Sten · @Skyref, a w którym to sklepie widziałeś, bo na stronie producenta nie ma wzmianki, że już taki dysk jest produkowany, google też cicho? Jestem za legalizacją marihuany, ale pod pewnymi warunkami :)
Skyref · Nie napiszę w jakim sklepię ale jest taki dysk: ST2000DM001. Ma taką samą prędkość, taki sam cache, ta sama linia produkcyjna - tylko atrybut może wskazywać, żę jest coś innego, ale interfejs też jest taki sam. Może będą kolejne wersję 2TB z jeszcze większym cachem itp.
Średnia szybkość: 156MB/s, max 210MB/s, opóźnienie takie samo: 4.16ms.
Peeping.dog · Ja tam czekam, aż ceny będą normalne i wtedy może się skuszę na jednotalerzowca. Choć nie wiem co lepsze ten dysk czy jakiś WD Green, bo nie zależy mi na szybkości tylko na ciszy i długowieczności. :)
Dia8el · WD Caviar Black WD1002FAEX 1TB sATA III 64MB jest droższy, bo ma 2 procesory, większą maksymalną szybkość transmisji oraz dual actuator...
Poczytajcie trochę w opisach, przecież jest to napisane :/
Pytanie tylko na ile ta "różnica sprzętowa" wpływa na wydajność dysku w pracy, np. pod sata2 na windows 7
?
Kyle · Dia8el - przestań bredzić chłopcze. WD o którym piszesz ma max transfer 136 MB/s (pomiar z HD Tune), tam gdzie ten Seagate 200 MB/s, więc z czym do ludu? Jedyny poważny minus tego dysku to roczna gwarancja ... bo pod wzgl. transferu liniowego to WD Black leży i kwiczy przy Seagate DM . (moja niska ocena wynika tylko i wyłącznie z powodu tej żałośnie krótkiej gwarancji dysków Seagate)
Mat · Tylko że Seagate się popsuje po roku, a WD będzie działać i działać. A wydajnościowo i tak WD stoi wyżej, bo takie testy z HD Tune to możesz co najwyżej jako papier toaletowy użyć :) Nie znasz warunków pomiaru, bo ich nie przeprowadziłeś, więc są nic nie warte.
J@M · MAT - ten Twój WD też padnie i to nie jest reguła że Seagate-y padają bo każdy w pewnej parti pada. Kwestia wydajności akurat ten model bije WD na głowę i nawet Velocity Raptora w prawie każdym teście a dodatkowo na korzyść Seagatea przemawia cisza ! ! miałem i WD i Seagate i muszę stwierdzić że jest niesłyszalny w porównaniu z WD który "chrobocze" że aż miło jak chcesz mieć nie najwydajniejszy dysk i głośny jak odkurzacz to polecam :) Ocena to głównie za gwarancję :)
AbC · Osiągi dysku są na 6! Ale nie wiem jak z awaryjnością, czas gwarancji nie zachęca do zakupu i mówi: "Ten dysk pie...olnie Ci w najmniej odpowiednim momencie" :-)
Darn · Eh, stare Barracudy do 250gb to były najmniej awaryjne dyski na rynku... mam dwa takie już od kilku lat, żadnych problemów. Oby te nowe Barracudy prezentowane powyżej też się sprawdzały, bo są najpoważniejszym kandydatem na miejsce w mojej obudowie :)
Infector · @Agent Bolek: dobrze czytałeś, to że Seagate ukrócił gwarancję do 1 roku nas, klientów, praktycznie nie dotknęło. Dalej przysługuje nam 2-letnia gwarancja; tyle że w takiej sytuacji drugi rok gwarancji zostaje przerzucony na sprzedawcę, który MUSI nam ją zapewnić.
T-Rex · @Infector: Zgadza się. I osobiście bardzo dziwię się sklepom, że w ogóle patrzą w kierunku tego producenta, bo już za trochę ponad pół roku mogą zacząć bankrutować przez padające masowo dyski Sigejta - firmy, która od wielu lat bije rekordy w ilości zwrotów dysków.
Rec · Dysk z początu wydawał się naprawdę bardzo wydajny i jako jednotalerzowiec miałem nadzieje ze bezawaryjny. Mam go od 3 tygodni i mimo że pracuje zostanie odesłany na gwarancje. Pomijam Seek error rate który ze wzoru: normalised SER = -10 log (lifetime seek errors / lifetime seeks) ciągle rośnie ale słychać że dysk ma potężne problemy z kalibracją głowic i mimo że w seagatach kalibracja ta wykonywana jest 'w locie' nie powinna ona wywoływać dziwnych odbić głowicy a w przypadku tego dysku tak się dzieje.
Irek6311 · Seagate robił i nadal robi dobre dyski a usterki zdarzają się wszystkim producentom .
miałem Samsungi i WD Caviar Green/Blue < padają częściej niż Seagate ,
w pracy 150 komputerów to obraz jakiś mam ,
20 lat w ITI jestem więc napiszę że 50% usterek to z winy użytkownika .
Odi · kupiłem dwa dyski, padły oba po około miesiącu... Bardzo ważna jest aktualizacja aktualizacja firmware ! nowy firmware dostępny jest na stronie producenta, wystarczy na google wpisać "ST1000DM003 firmware"
Irek6311 · Ważne jest w jakich warunkach dysk pracuje (temperatura/wibracje) ,
mam 2 Seagate ST500DM002 i działają już 3 miesiące bez awarii ,
ten ST1000DM003 kilka dni pracuje ale dobrze się sprawuje więc firmware nie będę aktualizował a jak się sypnie to Serwis Odi .
Pawlak · Tak sobie czytam te opinie i jednego nie rozumiem.... Jak może komuś tak sam z siebie przestać działać dysk twardy? Miałem juz kilka komputerów przez zaledwie 12 lat w każdym 2-3 dyski i szczere mówiąc żaden sie nie zepsuł z wyjątkiem jednego ktory upuściłem... Na prawde pisanie tekstów że coś sie psuje w dysku to wg. mnie jakaś pranoja... Irek dobrze pisze: "ważne jest w jakich warunkach dysk pracuje"... On ma siedziec zamkniety w tej metalowej puszcze zwanej obudowa i nie ma byc dotykany, rzucany, oklejany, owijany taśmami, matami wyciszajacymi itd... itp... (pisze tak, ponieważ wiem co ludzie robia ze sprzetem bo przypadkiem czas od czasu cos naprawie...) Także kochani poszkodowani... Stabilny zasilacz, stojąca twardo na podłożu obudowa i stabilnie przykrecony dysk dają wam gwarancje ze to bedize pracowac dluuugi czas bez awarii!
Irek6311 · Kargul i tak jap piszesz porządny zasilacz a nie szmelc do 100zł który zasila podkręcony na max procesor czy kartę graficzną ,
sam składam komputery i ze 100 jakoś żaden jak na razie nie miał awarii dysku a kupuje głównie dyski Seagate .
Kargul · Miałem przypadek gdzie w laptopie vaio siadl dysk (jesli dobrze pamietam WD) po 2 miesiacach. Wszystko, co zmajstrował czlowiek jest niedoskonałe i moze się popsuć.
Irek6311 · Odi tak na marginesie kit wciska bo te dyski mają najnowsze z dostępnych firmware i seria bez wad poprzednich serii ,
moim zdaniem nie powinno być problemów z tym dyskiem ,
Kargul w laptopach była seria trefnych dysków WD więc ja kupiłem z Seagate Dell Vostro 3500 i dział bez problemów 2 rok .
Kpt. Nemo · 1) Statystycznie istotna analiza obejmuje minimum 83 przypadki (np. uszkodzeń dysków), wiarygodność wypowiedzi a mnie się zepsuł i koledze (2 przypadki) jest bardzo mała
2) Cieszyłem się laptopem 10 lat. dałem żonie i dzieciom w stanie idealnym: ekran porysowany/uszkodzony długopisem po 2 tyg, dysk po 2 mieś (wyrywanie sobie laptopa, przenoszenie włączonego). dziś to złom.
3) Funkcja oszczędzania energii - wyłączanie dysku po np. 5 min bezczynności, powoduje częste parkowanie głowic - ilość cykli parkowania jest ograniczona - i może doprowadzić do przedwczesnego jego zużycia. Ja tam na prądzie nie oszczędzam bo za drogo wychodzi.
Odi · Do irek6311 dlaczego mam wciskac kity ? padly mi dyski tak sie czasem dzieje w końcu to elektronika która może sie zepsuc tak jak wszystko inne, pomijajac kwestie uszkodzenia fizycznego, poczytaj sobie o tych dyskach na googlach, duza osob zglaszalo problemy ktorych dyski mialy firmware starsze od obecnego CC4H, u mnie wystepowaly podobne problemy, dlatego napisałem ze wazna jest aktualizacja firmware, to jaka masz wersje firmware masz napisana na etykiecie, ja mialem CC4C ps nie wiem czy wiesz ale to ze dysk pracuje jest wykrywany , da sie na nim zainstalowac system, skan dysku z systemu nie zwraca bledow nie oznacza ze dysk jest ficzynie sprawny, odczytaj sobie parametry ze smarta, tam sie dowiesz czy dysk jest OK czy nie, zaloze sie ze 1/3 dyskow z tych 100 komputerów co poskładałeś kwalifikowałaby się do wymiany ; ) nie twierdze ze dyskami mozna rzucac, przenosić itp ale pisanie ze trzeba sie z nim obchodzic jak z jajkiem to idiojtyzm, przeciesz nie wiesz co sie dzialo z dyskami zanim trafily w twoje rece ; )
Irek6311 · Dysk mam z Czerwca i zresztą te co kupiłem ostatnio są z nowej serii więc bez tych wad co piszesz ,
każda firma ma wpadki a ty u czepiłeś się Seagate Odi ,
soft na stronie producenta jest z maja tak na marginesie to co ja mam wgrać ?
dyski co kupiłem są intensywnie użytkowane i działają dobrze a smart jest ok < jestem Informatykiem więc umiem sprawdzić stan dysku .
Ninik65 · Doradzcie mi koledzy który dysk będzie lepszy ogranicza mnie budżet bo jak nym nie miał go napiętego wziałbym WD :
-Seagate Barracuda, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache 315zł
-Western Digital 1TB Caviar Black 7200 64MB SATAIII 458!
Jeżeli się okaże żę będę musiał to dołoże te 143zł ale wolałbym nie dokładać ale wole mieć 5 lat gwarancji niż 1 rok ale cena duża i nie wiem jaka jest różnica w wydajności,doradzcie.
Master · @Ninik65 : Ten Seagate jest zauważalnie szybszy (średni transfer 160MB/s) od WD Black'a (140MB/s), bo ma tylko jeden talerz (1TB). WD ma dwa talerze po 500GB, więc z automatu jest też głośniejszy. Niestety, większa masa wirująca oznacza również większe ryzyko awarii mechanicznej, przynajmniej teoretycznie/statystycznie. Z drugiej strony rok gwarancji na dyski Seagate'a to po prostu kpina, która w praktyce ma na celu przerzucenie dużej części strat, wynikających ze sporej awaryjności dysków tej firmy, na klientów.
Wesk · A ja już nie kupię żadnego dysku 3,5''. Po pierwsze są one za drogie, a po drugie teraz bardziej od wielkości zalęzy mi na szybkości takiego dysku. Teraz już tylko SSD. Ceny są porównywalne (oczywiście pojemność już nie) ale szybkość pracy systemu jest nieporównywalna....
Wesk · @ Irek6311
Zauważ, że na początku ceny dysków SSD za np. 64gb wynosiła ponad tysiać teraz te ceny cą mniej więcej na poziomie dysków twardów Ata/Sata. Owszem nie jest to ta sama pojemność ale jak miałbym dzisiaj iść kupić dysk 3,5'' za 400zl to wole wziasc SSD. Może dopiero jak ludzie zaczną kupować nowe dysku, a stare będą zalegać w magazynach to spadną ceny ?
Slack · bylo 1rok, ale bezposrednio u seagate'a jest i tak 2lata, o ile dobrze pamietam to wymogi UE
mam 2 takie dyski od niedawna i jak na razie chodza dobrze i szybko, ale niestety nie mam dobrego doswiadczenia z poprzednimi generacjami bo padaly jak muchy po kilku miesiacach. F3 mam juz kilka lat i chodzi bardzo dobrze. moze teraz ten model po przejeciu samsunga bedzie rownie dobrze i dlugo dzialal..
AbC · Mimo, że go nie posiadam to po ilości pozytywnych komentarzy stwierdzam, że przejęcie fabryk SAMSUNG'a, Seagate'owi wyszło na dobre ; ) Dysk w testach nie ma sobie równych. Nawet nowe dyski WD też 1TB talerz są wolniejsze.
Marcin · Mam dwa takie dyski od 2tygodni z Proline, przyznam że jest naprawde szybki i dość cichy.
Jeśli ktoś ma takie chrobotanie jak dysk jest bez obciążenia, to polecam wgranie najnowszego Firmware, które załatwia dość dobrze problem.
Zmienia dźwięk.
Teraz praktycznie słysze go tylko jak naprawde nic na kompie nie robie, a tak to jest git.
Średnia prędkość 168MB, max 218MB/s :) z HDtune
Luke · Mam go od kilku dni. Używam jako magazynu danych. Jak dla mnie dysk spełnia wszystkie moje oczekiwania. Cichy, szybki, duża pojemnośc w rozsądnej cenie. Polecam.
Ka. · Niedawno kupiłem ten dysk i trochę jestem zaniepokojony jego niestabilnymi transferami. Instalacja Win7 zakończyła się dopiero po drugiej próbie i trwała prawie godzinę. W HD Tune ma dość dziwne wykresy. Czy takie coś nadaję się do reklamacji?
AbC · @Ka. Przeprowadź test na bad sectory. Bardzo możliwe, że dysk jest uszkodzony. Nadaje się do reklamacji, chyba, że w systemie coś kopiowałeś/instalowałeś to taki wykres jest możliwy ale też chyba nie aż tak.
Maddog · @Star: żeby syste, widział nowy dysk, musisz kliknąć ppm na mój kompuetr, nastepnie zarządzaj, otworzy sie okno "zarządzenie komputerem" po lewej stronie wejdź w zarządzenie dyskami. Powinny wyswietlić sie wszystkie zainstalowane dyski na twoim PC. Nowy dysk nie ma przypisanej litery i śczieżki dysku, trzeba temu nowemu dyskowi taką literę przypisać.
Raven · Kupiłem dopiero co ten dysk i zainstalowałem na nim Windows 7 x64 mimo iż płyta główna posiada SATA II, a dysk śmiga już na SATA III, to problemów nie ma żadnych, a transfer jest nawet nieco wyższy niż u kolegi wyżej. W porównaniu do dysku 500 gb który miałem (podłączyłem go jako drugi) mogę porównać pracę obu i Segate chodzi dużo ciszej, praktycznie go nie słyszę, a jak się wsłucham to słyszę, że dysk bardzo szybko pracuje przy operacjach na danych :) transfer też dużo lepszy niż na starszym 500 GB WD, nie mogę porównać go do innych nowych dysków bo nie miałem z nimi styczności, ale jak dla mnie produkt śmiga b. dobrze i Windows zapiernicza.
Krzysztof · "...płyta główna posiada SATA II, a dysk śmiga już na SATA III" - udowodnij to testami i wykresami! :)
Żaden dysk mechaniczny nie jest w stanie zbliżyć się do granicy 3Gb/s, po co więc 6Gb/s?
Jaki wynik osiągnąłeś pisząc, że "śmiga jak na SATAIII"? 5,6Gb/s? czyli prawie 600MB/s?
Jakiś żart. Zanim cokolwiek napiszecie, zastanówcie się 100 razy.
Grzesiekyogi · Panie Krzysztofie, Pan natomiast powinien przynajmniej 2x przeczytać ze zrozumieniem. Raven-ovi chodziło o to, że nie ma problemów z komputerem mimo, że dysk obsługuje SIII a płyta tylko SII (Raven nic nie wspomniał o granicy przepustowości). To co Pan napisał jest prawdą, ale nijak się to ma do wypowiedzi Raven-a.
Raven · Dokładnie tak mówiąc "dysk śmiga" miałem na myśli "posiada", może też powinienem użyć po prostu innego wyrazu :) Co do dysku minęło już więcej dni i jestem zadowolony :)
Chirping · polecam każdemu zaktualizowanie firmware do wersji CC4H (jeśli posiada się inny), dyski z innym firmware posiadają błąd, któy objawia się ćwierkaniem, metalicznym losowym odgłosem, w ciągu godziny potrafi się kilkukrotnie powtórzyć, firmware CC4H naprawia ten błąd
Marcin · @Biks: Tak będzie chodził, SATA jest wstecznie kompatybilne więc powinno śmigać na starej wersji ; ), poprostu transfer będziesz miał troszke ograniczony przez interfejs.
Przemo · Witam, tydzień temu zakupiłem ten dysk. Szybki, dość cichy, jednak irytuje mnie częsty metaliczny głos słyszany co chwile. Wiem ze najnowszy firmware CC4H usuwa ten dźwięk. Problem w tym ze moja wersja to CC44 i niestety najnowsze oprogramowanie nie aktualizuje się. Czy ktoś już poradził sobie z tym? Jeśli tak, to prosił bym o informacje. Z góry dziękuje :-) Po za tym dysk godny polecenia!
Do przemo · Przemo - miałem to samo, aktualizowałem firmware i tak nic to nie dało, bo pukanie występowało może rzadziej i nieco ciszej, ale nadal było i irytowało to bardzo mocno. Wysłałem na RMA i mam nadzieje, że jak wróci inny egzemplarz to nie będzie miał tej wady fabrycznej - tak to wada fabryczna bo seagate wypuścił całą serie dysków z tego modelu z tym paskudnym ficzerem, a trafić na dobry egzemplarz to jak wygrana w lotto :) Jak będzie miał to samo to sprzedam na allegro, niech się martwi nim ktoś inny albo po prostu nie będzie tego zauważał,
sprawdziłem również jakiegoś starego F1 250GB i on pracował bardzo cicho - zero jakkiegokolwiek pikania, nie to co ten seagate 1TB wydaje co jakiś czas dziwne dźwięki,
Kuszki · Od 10 lat używam dysków tej firmy i ani jeden mnie nie zawiódł. Obecnie posiadam w użyciu 1TB, 500GB, 120GB dyski, 20GB i 700MB w szafie. Totalny brak błędnych sektorów, zero problemów z utratą danych czy innymi wymyślnymi awariami. Montuje te dyski każdemu, kto zleca mi konfiguracje komputera. Oczywiście posiadam też dyski innych firm, jednak nie zrobiły one na mnie tak ogromnego wrażenia, jak SEAGATE. Rzecz jasna nigdy nie katowałem dysku twardymi resetami i innymi podobnymi katorgami. Mam nadzieje, ze nigdy nie zmienie zdania na temat tej firmy.
Koowall · Do wszystkich, których nie mogą zaktualizować firmware! Rozmawiałem z supportem Seagate i wychodzi na to, że Pro line sprzedaje dyski w wersji OEM, w których nie da się zaktualizować firmware oraz takie dyski nie posiadają gwarancji producenta. Tylko i wyłącznie gwarancję udzielaną przez sprzedawcę.
Andrzej · Ja jak długo żyję a żyję długo bo już nie mam swoich zębów nie miałem problemu z Seagate. Nie rozumiem tych co piszą, ze im padały jak muchy. A przejęcie samsunga to tylko samsungowi wyszło na zdrowie. Jak robiłem kompy innym i mieli właśnie samsungi to żenada. Traktor od chłopa ciszej chodził.
Marcinq24 · 2 dni po zakupie tego dysku oddałem na gwarancję bo wyłączał mi bardzo często komputer i winą był dysk, dostałem drugi seagate 1TB ten sam i po przeskanowaniu wartości SMART nie różnią się znacząco od poprzedniego co wyłączał mi system więc nie jestem pewien co do tego, jak narazie pracuje na nim 4 godziny i jest ok ale dalej wartości Smart nie dają spokoju
np:
ID Name Value Worst Tresh Raw Health
-------------------------------------------------------------------------
1 Raw read error rate 112 100 6 47330336
7 Seek error rate 100 253 30 4295104492
241 unknown attribut 100 253 0 38410621
242 unknown attribut 100 253 0 8141795
nadaję się tylko na gwarancję!
Ale żeby to drugi raz z rzędu trafić, nie dopuszczalne dla takiego producenta!
Krzysztof B · Dlaczego niektóre wartośći w tablicy SMART są totalnie z kosmosu? zupełnie nie mają pokrycia w rzeczywistości... Skąd to sie bierze i czy to jest dopuszczalne?
Gecko · Mój egzemplarz ma tak samo, też szybko powiększające się wartości RAW read error rate & ECC correction + Seek error rate.
Niemniej na polskiej stronie wikipedii nt. SMART wyraźnie pisze że "nowe Seagaty" tak niby mają.
Poza tym sam mechanizm autokontroli samego SMART też nie traktuje tych setek milionów błędów odczytu i przeszukania jako coś złego.
Proszę odpisz tu jak coś konkretnego ustalisz.
Krzysztof · Ustaliłem tyle: zapiąłem dysk po zakupie i od 2 miesięcy daje mu po garach. Pracujemy na kopiach plików, aby w razie W nie było płaczu. Nie buczy, nie stuka, daje rade. Nadmienię - posiadam wersję DM001.
AbC · Tym, że po wpisaniu w google ST1000DM001 nic praktycznie sensownego nie ma. Szczerze to nie wiem, jest to jakaś inna wersja, może starsza? Kompletnie nie wiem, niech mnie ktoś oświeci. Z tego co udało mi się znaleźć, ma on coś związane z DM003, ale co to nie wiem.
A propo samego dysku to pracuje w kompie na prawdę ładnie, cisza, szybkość i żadnych stuków.
Andi · Tak jak pisze poprzednik - dysk w wersji OEM, bez możliwości updateu firmware, oraz bez gwarancji i supportu Seagata. Dysk Wolniejszy od poprzednika o około 30MiB/s (dysk świeży, bez partycji)! !
Krzysztof · Po czym poznać dysk OEM od wersji FULL (nazwa umowna)?
I jak to się ma do gwarancji? Jak rozumiem, z punktu widzenia klienta, sklep daje 2 lata gwarancji i już... tak?
Andi · Sklep nie daje gwarancji, a jednie ustawową Niezgodność Towaru Z Umową (ja nie dostałem karty gwarancyjnej Pro line). Dysk można rozpoznać po PN (part number - ciąg znaków nad trzecim kodem kreskowym od góry). Kod inny od 9YN162 to dysk OEM, bez gwarancji producenta (przerzucona na sklep/hurtownie, dzięki temu dysk jest tańszy), bez możliwości FW update i niestety też wolniejszy...
Adix · Witam. Dysk mam już prawie rok, w maju będzie równy. Dysk dobry, nic mi się z nim nie dzieje. Czasem, jak pan wyżej zauważył "metaliczny głos" no u mnei to brzmi jak tykanie. Czasem to jest, ale nie słychać tego jakoś bardzo. Polecam ; )
Rec · Zdecydowałem się na zakup Seagata, tego dysku dokładnie. Niestety po raz kolejny rozczarowanie. Nie mowie juz tylko o tym dysku ktory ma na chwilę obecną 8 relokowanych sektorów po pół roku pracy ( okolo 8 godzin dziennie ). Generalnie rozkladam rece przy wszystkich firmach. Zawsze ufalem WD ale od pewnego czasu ich dyski lacznie z seria Black można wsadzić do kosza. Ostatnio zakupilem 3 dyski 1TB serii Black z WD - w ciągu roku wszystkie powędrowały na gwarancję - żenada po prostu. Na zakup 3TB nie mam odwagi bo strata takiej ilości danych doprowadziła by mnie do stanu w którym nie koniecznie panował bym nad sobą. Z doświadczenia wynika że najstabilniejsze dyski to te do 500 GB - tam jest spokoj i praktycznie rzadko kiedy coś w nich pada - i większa pojemność tym większa awaryjność. O ile jestem w stanie zrozumieć że 3TB seriie maja problemy o tyle nie rozumiem dlaczego po dziś dzień nie udało się im opracować dysków 1TB które potrafią przepracować bezawaryjnie przynajmniej kilku lat ! Przepraszam z góry za wylewanie swoich żali ale szlak mnie trafia. W ciągu tego i całego 2012 roku zakupiłem około 30 dysków ( zarówno do domu jak i do firmy ) z czego 19 poszło na gwaracnję a to już nie jest mała liczba. Generalnie trzeba by bylo zrobić protest i w ogole nie kupować tego shitu ( mowie o wszystkich sklepach nie tylko o PR ) ! Moze wtedy przynajmniej ceny byłyby adekwatne do tego badziewa które nam oferują producenci. Wiem że są dyski SAS, można postawić sobie Raida itd ale chyba nie po to wytwarzają dyski o większych pojemnościach żeby trzeba było kupować parami !
Zwora · Widze ze i mnie upolowali na ten dysk. Co za badziew. Podczas kopiowania sie zwiesza! Potem wydaje dzwieki jakby sie ciagle parkowal. Dysk kupilem niecaly tydzien temu. Co mam z nim teraz zrobic? Seagate przyjmuje czy tak jak jest napisane wyzej do sklepu mam to oddac?
Zwora · Seagate tools pokazuje ze dysk jest ok, choć najdłuższy test się nie skończył - system się cały zwiesił... czegoś takiego nigdy nie miałem na tym systemie od 4 lat! Jeszcze jedna jedyneczka ode mnie tak ze złości. Od 1pm Seagate zaczyna obsługę klientów, ciekawe czego się dowiem. ODRADZAM ZAKUP! Skusiłem się bo chciałem taniego dysku do archiwizacji. Nawet do tego się nie nadaje, co dopiero praca ciągła.
Zwora · Po dłuższym (az 100h pracy :)) użytkowaniu już wiem kiedy niedomaga... przy bardzo dużych plikach. Jak kopiuje małe pliki (do 5GB) jest OK, ale jak już kopiuje obraz dużej partycji (u mnie >200GB) to dysk się wiesza. Zachowanie powtarzalne. Pewnie update softu by pomógł, ale takowego nie ma. W seagacie powiedziano mi ze to problem z moim kompem i gość nie zmienił zdania mimo iż powiedziałem ze 2TB tez seagate w tym samym kompie śmiga bez problemu... Ostatecznie kazał mi wymienić w sklepie na nowy. Komp to w miarę nowy HP z wyższej półki nie składak, z legalnym Win7Prof. A pisanie o wpływie zasilacza na dysk który bierze 10W przy rozpędzaniu jest trochę śmieszne. Zdania nie zmieniam. NIE POLECAM.
Krzysztof · No właśnie. Jak to jest z poborem prądu. 10W (wg tabliczki znamionowej) przy 12V to AMPER prądu. Jak to się ma to zasilaczy 700W?
Przy 5, 6 czy 7 dyskach niby zaleca się zasilacze >750W... WHY?
Szacun za odkrycie przyczyny padaczki dysku. Przyjrzę się mojemu dyskowi.
Sedrector · Używam tego dysku 4 miesiąc i u mnie nie występują takie problemy jak u większości osób tutaj, może trafiłem na jakiś lepszy, albo przyfarciłem i działa? ; )
Pcgamer · kupilem 11 miesiecy temu, w maju 2012, do tej pory nie mialem zadnych problemow, dziala bardzo szybko i cicho, zastanawialem sie nad wd black wtedy, ale kosztowal 500zl a ten 350zl, patrzac np na testy dyskow ssd i czasy wczytywania gier to z tym dyskiem mam podobne, np w crysis 2 wczytywanie poziomu to 20-25sekund :), chociaz to tez zalezy jaki szybki jest procek i gpu, ja mam i5 2500k@4.9 GHz, radeon 7870 OC +30%, pewnie z ssd byloby 2s szybciej :P
Andymichlak · mam ten dysk i mam też ssd 120 gb i dla mnie jest poruwnywalny szybkością a kupiłem ponieważ 120 gb za mało cichy jestem zadowolony z powodu dużej przestrzeni i nie używam dysku ssd na system tylko tego poszed do laptopa dodam że sata3
Hks · Nie polecam jet bardzo głośny, kiedy go kupiłem myślałem że jest zepsuty tak głośno chodził , ale czytałęm ze to normalka na dniach sprzedaję go i kupuje WD jest bardzo cichy w porównaniu z tym modelem.
AbC · @Hks
Ciekawe dlaczego stwierdzasz, że WD jest cichszy skoro go nie miałeś. Jestem w posiadaniu tego Seagate'a i dysk pracuje cicho, nie ma żadnych stuków itp. Polecam wymiane gwarancyjną a problem zniknie ; )
AbC · @Anonim
Gdzie Ty tu widzisz mnóstwo negatywnych opini? W dzisiejszych czasach to jest nadzwyczaj mało negatywów ; ) Dysk jest dobry , warto go brać.
Kwazimodo · Witam. Mam pytanie odnośnie dysku. Czy naturalnym jest aby dysk niepokojąco popiskiwał? Dysk zakupiłem niedawno, jest świeżo po instalacji systemu i dwóch gier zaledwie. O co chodzi? Oddać na wymianęw ramach gwarancji?
TADŻMAHAL · mam ten dysk od dwóch miesięcy, mam porównanie z WD green i samsungiem F1, wbrew opinii nie jest głośny, cichszy i szybszy od poprzedników, ale parkowanie głowic to jakaś pomyłka w tym dysku ; D
TheBeoWulfIV · Mam go od poniedziałku, bardzo szybki i wydajny. Bałem się że trafię na wadliwy egzemplarz, ale zawsze jest tak, że ten co ma źle, przyjdzie i się wyżali. Robię na przekór i stwierdzam wam, że jest wart zakupu.
Exti · To nieprawda , co napisał Andi, że każdy dysk z kodem (Part Number) innym niż 9YN162 nie jest objęty gwarancją. Mam właśnie ten dysk z PN 1CH162 i sprawdziłem go na stronie Seagate'a. Gwarancja jest ważna do października 2015 roku, czyli jeszcze przez ponad 2 lata.
LEFMAR · Zgodnie z prawem Murphy'ego każdy dysk twardy padnie w momencie, gdy mamy bardzo pilną pracę. Ja w jednostce centralnej mam podpięte 3 dyski (Samsung, Western Digital oraz Seagate). Na każdym z nich jest zainstalowany Windows 7 i bliźniacze oprogramowanie. Jak padnie jeden dysk, to przełączam się na drugi. Jak padną dwa, to przełączam się na trzeci. Jak padnie płyta główna, to wyciągam dysk z kieszeni, władam do stacji Welland ME-752SE i podłączam do laptopa. A jak na jednostkę centralną spadnie meteoryt ? Na tę sytuację nie jestem zupełnie przygotowany.
Franko · lubię zabawne komentarze i aż zacytuję
"" patrzac np na testy dyskow ssd i czasy wczytywania gier to z tym dyskiem mam podobne, np w crysis 2 wczytywanie poziomu to 20-25sekund :), chociaz to tez zalezy jaki szybki jest procek i gpu, ja mam i5 2500k@4.9 GHz, radeon 7870 OC +30%, pewnie z ssd byloby 2s szybciej :P""
Mam taki sam zestaw ; CPU, GPU plus Seagate 2TB i 1TB a na system SSD OCZ Vertex4 128GB, 8GB RAM.
TO NIE JEST RÓŻNICA 2sekund :)
Na przykładzie bardzo znanej wszystkim gry BF3 czas wczytywania z dysku talerzowego mapy to jakieś 17-21 sekund a z dysku SSD ok. 5/6 sekund
NIE MASZ ANI NIE MIAŁEŚ DO CZYNIENIA Z DYSKAMI SSD, to nie wprowadzaj niepotrzebnie ludzi w błąd!
p.s
nie tylko ładują się 2-3x szybciej mapy ale sama gra.
Ogólnie samych dysków talerzowych;
Bez różnicy czy to WD czy Seagate . Co kolejny model seria to nowe uroki. Jedne sypią się bardziej drugie mniej, nie ma na to reguły
Nie po pierwszy czytam mądrą gdzie wspomina się o DOBRYM FIRMOWYM ZASILACZU !
I SAM APELUJĘ :)
Jak pracuje w tym interesie (serwis) ponad 20 lat ludzie od ZAWSZE oszczędzają na zasilaczach. W obecnych czasach produkują mądre konstrukcje i chyba mało się o tym mówi, bo dalej delikwenci kupują/montują totalne barachło byle działało. Tak to samo jest z "uniwersalnymi zasilaczami do laptopów". a sprzedawca ma to głęboko w zadku.
DRAMAT !
RAID · Szkoda że te dyski się tak pierniczą, już 3 z 4 zakupionych padł... nawet roku nie wytrzymały MASAKRA! Zasilacz Bequiet, więc to nie jego wina!
Dyski te są po prostu do D... odbijają się maksymalne oszczędności producenta...
Rafi · proszę piszcie jakie macie płyty (kontrolery i czy macie dysk w RAIDdzie czy SATA II czy SATA 3, pamięta dyski IBMa i kontrolery na płytach np. ABIT, wykańczały nie wspomnę o RAIDdzie. Może dyski nie współpracują przy pewnych konfiguracjach. Zresztą większość sprzętu to złom do ponownego przetworzenia.
Krzysztof · Ja ostatnio zakupiłem dyski ST373455SS - 15k obrotów, interface SAS... Przebijają w wydajności wszystko co znam, no i o wiele wiele trwalsze i niezawodniejsze od tego, co powyżej...
Kyle · @Krzysztof - jako na dysk systemowy, tego ST373455SS i tak wydajnością, pojemnością, ciszą przebije typowy SSD ~120 GB. Co do trwałości - do domu ilość cykli zapisu SSD jest wystarczająca. No chyba że chciałeś takie małe coś (73 GB) zaproponować jako dysk na archiwum? x-P Nie muszę chyba mówić, że przy dyskach optymalnych na magazyn o pojemności 4000 GB, takie 73 GB wzbudza co najwyżej śmiech. A na archiwum nie potrzeba super wydajności (i tak byle HDD jest znacznie szybsze pod każdym wzgl. {i cichsze} od DVD na których się dawniej archiwizowało)
Kwazimodo · I tak po krótkich 4 miesiącach użytkowania dysk padł. Jeżeli macie zamiar psuć sobie nerwy późniejszym odzyskiwaniem danych, a nawet możliwą ich utratą to nie polecam tego dysku nikomu. System się włącza po chwili zawiesza na pulpicie, żadna akcja nie jest możliwa. Reset i to samo. W najgorszym wypadku włącza się opcja naprawy systemu windows. Takie same przypadki miałem z seagate barracudą 250gb 7200rpm, tylko że tamten wytrzymał 5 lat sporadycznego użytkowania i po tym okresie zaczęły się te problemy, a ten tylko 4 miesiące. Cena ceną, ale nie jest ona adekwatna do jakości produkowanego produktu przez seagate... Nie polecam. A do Proline zwrócę się o wymianę dysku na tą samą pojemność tylko innej firmy. Jak nie to zwrot pieniędzy.
Radek · Dysk po około dwóch - trzech tygodniach użytkowania, wgranie systemu, przekopiowanie danych i praca jako magazyn dla danych (tekstury, biblioteki, modele do projektowania itp). Skan MHDD wykazuje 635 sektorów
Radek · jeszcze raz przedni wpis "ucięło" - Dysk po około dwóch - trzech tygodniach użytkowania, wgranie systemu, przekopiowanie danych i praca jako magazyn dla danych (tekstury, biblioteki, modele do projektowania itp). Skan MHDD wykazuje 635 sektorów 150ms, odczyty z HD-Tune, dobry (jak u innych) 90 - 190. Dysk cichy, jednak momentami dźwięczy - popiskuje metalicznie i wpada w wibracje. Szczerze mówiąc, mam mieszane uczucia, prędkości na dobrym poziomie tylko te sektory. Swoja drogą "zielone" wypadają równomiernie na całej powierzchni dysku co około 3, 5 mln sektorów. Co ciekawe te sektory są ruchome tz, jeśli skan zaczniemy od 0 to pierwszy "zielony" wypada około 3, 5 mln, jeśli zacząć od powiedzmy 1, 5 mln sek. to "zielony" wypadnie około 5, 0mln co może świadczy że nie jest to uszkodzenie powierzchni a raczej "zatykanie" elektroniki dysku. Jak na razie nie mam pomysłów co z tym zrobić, poczekamy zobaczymy.
Jeśli ktoś posiada lub może wykonać skan MHDD, proszę podać wyniki.
Kyle · Kwazimodo - co Ty z tymi dyskami robisz, że Ci tak padają? (np. ten Seagate 250 GB o którym pisałeś) . Ja mam model 320 GB Seagate 7200 RPM od 7 lat, przepracowane niemal 26, 5 tysiąca godzin, ponad 3, 2 tysiąca włączeń/wyłączeń i ... nadal bez problemu chodzi (a używany jako systemowy, więc ma co robić).
Kwazimodo · @Kyle To normalny stan rzeczy że materiały użyte do produkcji dysków twardych ulegają zużyciu i tak było w przypadku mojego starego dysku, który służył mi do pracy nieprzerwanie przez 6-5 lat. Kiedy wezmę go do ręki i poruszam przy uchu, słyszę jakby w środku coś latało mimowolnie. Nie znam się za bardzo na budowie dysków twardych, ale chyba wszystko w środku powinno być stale umocowane i nie powinno się ruszać samo z siebie, tak? A co do tego obecnego mówiłem że po zakupie przez okres około ~2 tygodni dysk w niepokojący sposób piszczał. I to nie cicho, ale już samo piszczenie nasuwało mi to że dysk jest wadliwy, bo nie możliwym jest że 'piszczał dlatego bo musiał się dotrzeć' heh. Podczas każdego uruchamiania systemu wyskakiwało mi CHKDSK i sprawdzanie spójności danych. System zawieszał się na przeglądarce z włączoną jedną kartą i uruchomionym World of Tanks. Było słychać lekki stukot głowicy, taki jakby pisk potem system się zwieszał na chwilę. Po prostu chyba trafiłem na wadliwą sztukę, przecież to jest oczywiste żebym sobie tym dyskiem z nudów nie rzucał po ścianach bo sprzęt ten jest wrażliwy na takie coś. Pozdrawiam.
Dysk · Ja mam oba dyski Part Number 9YN162 i 1CH162. Na chwilę obecną w Polsce udało mi się znaleźć tylko ten drugi. W niemieckiej dystrybucji widziałem tylko 9YN162 a zatem ten który był dawany redakcjom do testów. Jest różnica w kulturze pracy (piski, ruchy głowic, temp). Testy HD Tune oraz rzeczywiste wykazują różnice w odczycie/zapisie ok. 20 % na korzyść 9YN162 oczywiście. Jeden PN to made in China drugi Thailand. Identyczna zabawa jest w modelu Seagate ST2000DM001 tylko tutaj różny PN oznacza już wszystko: liczbę talerzy (2/3), głowic (4/6), wagę, pobór prądu, wydajność, czasy dostępu itp.
Czapelka21 · Mam go dopiero dzień a już miło się zaprezentował. Cena zaledwie 219zł + 18zł przesyłka zupełnie w porzo. W kompie jest niesłyszalny nawet przy otwartej budzie. Chrobotanie słychać dopiero przy skanowaniu powierzchni w celu sprawdzenia czy nie ma bad sectorów.Niska temperaturka w czasie pracy. POLECAM na maxa i liczę na długą żywotność :)
Amigos-Video · Najpierw kupiłem jeden w/w dysk, a po przetestowaniu i przekonaniu się do niego pognałem po następny i z póki co z obu jestem bardzo zadowolony !
Brumm · Chciałbym się dowiedzieć czy dysk będzie działał z płytą główną ASUS P8P67 mam 4 złącza sata II i mam 4 złąsza 6 Gb/s (czy to jest właśnie złącze sata III ? ) Chciałbym się też dowiedzieć czy opłaca mi się połączyć dwa dyski ( ten i Seagate Barracuda 7200.10 ST3320620AS ) Czy połaczenie ich np. w Raid nie wpłynie na działanie dysków, że np. będą wolniejsze ? Z góry dziękuję za odpowiedź
Koniak · jak narazie dysk mam jeden dzień do wczoraj i jak narazie żadnych problemów zobaczymy co będzie dalej szkoda tylko że nie można przedłużyć gwarancji o dodatkowy rok...
Stalker · kupiłem ale jestem troche zawiedziony, dysk od czasu do czasu jakby popiskiwał i teraz mam dylemat czy oddać na gwarancje, firmware dysku najnowsze, CC44, przynajmniej tak twierdzi drive detect, seria S1DBKX79
przy poprzednim, 500gb nie mialem takich problemów, te piski są irytujące
Kwazimodo · @Stalker, nie zastanawiaj się tylko zgraj szybko dane z dysku i oddawaj na gwarancję. Nie gódź się na naprawę dysku tylko wymianę na nowy ze sklepu, albo najlepiej weź dysk innego producenta za dopłatą. Z serwisu przekazali by ten twój dysk do naprawy do seagate, z czego na naprawę czekałbyś 18 dni, a po tym czasie dostał byś 'naprawiony'. U mnie też tak zrobili i ten naprawiony dalej piszczy, zacina się system, wyłącza się zasilanie w dysku (kręcą się talerze, nie kręcą), ogólnie żal z tym seagate. Ostatnimi czasami ta firma zeszła na psy....
Drx · @Skubi - Dysk nie jest temu winny. Żaden dysk SATA3 nie jest kompatybilny z SATA1 - sam standard jest niekompatybilny dwie generacje wstecz... Niepotrzebnie więc dałeś "1" w ocenie...
Zetsu · Mam ten dysk od półtora roku. Nie zacina się, nie piszczy, nie stuka. Wszystko działa bardzo dobrze i szybko. Odczyt od 200-100 mb/s. Jenak po najnowszych komentarzach można wywnioskować że Seagate zaczęło lecieć w kulki. Trudno stwierdzić czy warto teraz kupować ten dysk czy już nie. Co do kompatybilności Sata3 z Sata1. One są kompatybilne. Każde sata będzie pracować z każdym, tylko że z prędkością tego wolniejszego. Jeśli komuś dysk sata3 nie działa z sata1 to znaczy że coś jest nie tak.
Kmao · Niestety, już drugi raz trafiłem na dysk Seagate'a który zepsuł się po kilku miesiącach użytkowania (komputer do gier). Najpierw sporadycznie trafiały się się BSoD F4 i 7A. Teraz nie da się uruchomić systemu (BSoD 7B). Serwis stwierdził uszkodzenie. Nie polecam dysków tej firmy.
Alex2234 · Kupiłem drugi ten Sam dysk... poprzedni chodzi już rok bez problemu. Głośność znośna. Dokupując i podłączając drugi ten sam dysk powoduje wibracje w obudowie na dyle mocną że obudowa pomimo swojej wagi 10Kg czy nawet 12kg dostaje wibracji na tyle że wyraźnie słychać dziwny dźwięk. Dodam że obudowa to markowa Fractal Arc Midi R2. Działanie ok. Ale ta wibracja naprawdę mnie odtrąciła. Zastanawiam się czy nie oddać dysku na gwarancje.
Felek · Dysk podziałał (AŻ ! ) 4 miesiące... "Brzdęki" od początku, z czasem coraz częstsze i głośniejsze usterki, niepokojące zacinania, zamarznięcia. Wstyd dla producenta, biegnę na gwarancje !
DysK · Z wiekszosci komentarzy mozna wywnioskowac ze nie oplaca sie na ten czas kupowac tegi dysku wiec powiedzcie mi jaki polecacie z pojemnoscia do 1g z pamiecia cache 64mb
Krzysztof · Ja pier... mam 4 czy 5 dysków DM003 - żaden nie wydaje dźwięków, żaden nie umarł. Chłodzone są odpowiednio w obudowie rack'owej, zasilane konkretnym zasilaczem i już. Skoro macie skrzynkę pod nogami i kopiecie w nią przy każdym podejściu do biurka, nie dziwcie się, ze dyski głośno chodzą... Tam jest talerz, który obraca się >7000rpm, więc każde drganie powoduje niestabilność i daje w kość łożyskom!
Alex2234 · @ bardzo profesjonalna Wypowiedź. Pogratulować. Ja nie powiedziałem że są awaryjne bo mam drugi i jest ok. Lecz patrząc po forach bardzo ludzie narzekają na te dyski ze względu krótkiej żywotności. U mnie jest w obudowie która nie należy do lekkich 12kg. Tak więc zachowaj swoje ideologie. Jestem zawiedziony bo pierwszy raz mi się tak dzieje ze mam wszystko ciche nawet cv chłodzenie, a tu przez dysk wyje mi przedni panel obudowy. Dosłownie żenada. Przy jednym dysku tego nie było.
Marcin · Alex jesteś pewien ze to nie wina zasilacza:)?
Posiadam 3 takie dyski, dwa kupiłem odrazu i mam ponad rok, trzeci ponad pół roku.
Każdy chodzi jak ta lala w RAIDzie :)
Mateusz · Jak na razie bezproblemowo. Zadnych dzwięków nie wydaje. Co ciekawe jest produkcji tajlandzkiej ( inne moje seagaty były singapur albo chiny )
Franko · ... myslę, ze to będzie odpowiedz na wszystkie Wasze bolączki.
Założę się o flachę, ze wszyscy ci co piszą o krótkiej żywotnosci i problemach podobnego typu a padają im te lub inne dyski, posiadaja w komputerze kiepskiej jakości zasilacz "czyt najczęsciej bomby zegarowe"
Porządna zasiłka to PODSTAWA! nie tylko dla dyska a dla całości mebla! a bad sektory .. to poczatkowa i najczęstsza przyczyna kiepskiego PSU.
p.s
nie licząc sztuk, które fabrycznie na dzień dobry są juz uszkodzone i wychodzi to w praniu w ciągu tygodnia albo odrazu
AMEN
LEPMOS · Do wszystkich interlokutorów. Od 20 lat używałem i/lub używam nadal różnych dysków (Seagate, Samsung czy Western Digital). Nigdy żaden mi nie padł. Jeśli skończyły swój żywot, to dlatego, że ja im tak nakazałem (pierwszy mój dysk Seagate miał pojemność 1, 3 GB). Dlaczego dyski mi nie "padały" ? Bo miałem SZCZĘŚCIE i trafiałem na egzemplarze bez wad. Posiłkując się tekstem Kabaretu Moralnego Niepokoju, powiem tak: "Jak ktoś ma PECHA, to i w dup*e palec złamie".
Ogi · Posiadam ten dysk od półtora roku praca non-stop 24h na dobę działa śpiewająco żadnych problemów. System 64bitowy win7 poezja działa jak rakieta. Polecam!
Pan konstruktywny hejt · @Kolego LEPMOS, ale o czym ty człowieku gadasz? Seagate kiedyś to była firma, teraz to podupadający moloch, który oferuje swoje wadliwe produkty, a dystrybutorzy sprzedają to coś nadal w swoich sklepach. @Franko, kiepskiej jakości zasilacz? Nie wiedziałem że rasurbo real power 550w, to kiepska rzecz, może od razu powinienem zakupić na przyszłość takiego enermaxa 1500 watów 80+ specjalnie pod jeden dysk, żeby mi nie padała sekcja zasilania. Równie dobrze tego seagate'a mogliby składać z klocków lego lub zalewać formę plastikową bo to co obecnie oferują zasługuje tylko na nagrodę darwina. Albo się trafia na prawidłowo wykonany egzemplarz, lub na kawałek złomu, który wydaje się tylko na wymianę dysku o tej samej pojemności innego producenta, bo nawet po naprawie dysku wadliwie działa.
InfoNegro · Do Pan konstruktywny hejt, to ile ma PSU mocy niema znaczenia, ważne jest napięcie na kablach doprowadzających prąd do dysków jeśli jest "mocno nierówne" to może powodować szybkie niszczenie dysku, a niestety z różnych informacji jakie kiedyś czytałem, to dyski seagate są bardziej podatne na taką sytuacje. A co do twojego zasilacza jakoś nie widzę go w testach zasilaczy wiec to jakaś albo mało popularna marka albo wypada gdzieś w ogonie stawki, ale nie wnikam w to, sam mam OCZ 550W Fatal1ty i stwierdzam że nigdy więcej OCZ, na mierniku prądy są że tak to ujmę "nierówne" choć na szczęście nie spadają poniżej dolnej granicy, ale ogólnie przy następnej wymianie zainwestuje chyba w coś z półki 80 Plus Platinum, może będzie większa szansa na stabilną sztukę:)
A co do dysku to znajomy go ma od ponad roku i nie miał z nim problemów, ale jak to mówią może po prostu "miał szczęście" :)
AbC · I jak ktoś wyżej napisał jeśli dysk padnie od razu albo po tygodniu to była wadliwa sztuka z fabryki, a jak działa, a po dłuższym czasie pojawiają się bady to małe prawdopodobieństwo by była to wada fabryczna a raczej kwestia tego, że macie bomby zegarowe. Im, więcej mam doświadczenia tym bardziej widzę jak ważna rolę odgrywa dobry zasilacz. I moc maksymalna nie mówi o tym czy zasilacz jest dobry, to jest ważne! Bo no-name 600W po roku będzie miał np. 300W ; O
AbC · Haha kolego. Rasurbo to marka zasilaczy znanych z palenia wszystkiego co się do nich podłączy włącznie z bezpiecznikami w domu. Podłącz PC co pociągnie tylko 300W pradu a się rozgrzeje jak piec, a dobry będzie chłodny bądź ciepły. Wyglądają dobrze ale w środku to zwykły no-name. Poczytajcie opinie. W cenie tej padaki to można już nawet Chiefteca z serii smart dostać i git. A te dyski uznaję za jedne z bardziej udanych w ostatnich czasach Seagate. Są szybkie i pod dobrym zasilaczem odwdzięczają się małą awaryjnością.
Krzysztof · Już o tym pisałem. Mam Zalmana 750W. 5 dysków: Seagate, Hitachi...
NIGDY żaden dysk nie umarł, często wpinam i wypinam je w zależności od roboty.
Może to kwestia zasilacza, może dobrego obchodzenia się z dyskiem, nie kopania w obudowę! (obudowa w rack'u)...
Raven · Wydaje mi się że Ci którzy trafili na uszkodzone dyski mieli po prostu pecha. W każdej branży to się zdarza, polecam od razu wymienić taki dysk na gwarancji. Ja kupiłem swój ST1000DM003-9YN162 ileś miesięcy temu i dysk chodzi od początku idealnie, żadnych pisków, stabilna praca tylko polecić. Jeśli zastanawiacie się nad kupnem patrząc na obecne modele HDD to warto myślę dołożyć trochę i kupić Seagate ST1000DX001 1TB sATA III 64MB 8GB SSD, czyli dysk hybrydowy, który będzie na pewno szybszy co przy systemie odgrywa dużą rolę.
Radek · Dziwne dźwięki z dysku to parkowanie głowic, zbyt agresywne działanie systemu APM. Mój dysk po pół roku pracy (3844 godziny) nabił 176616 parkowań! Serwis i wymian, niestety nowy egzemplarz także parkuje jak szalony. Seagate chyba zaczyna produkować dyski o ściśle określonej trwałości.
Agent Bolek · Dysk jest rewelacyjny, cichy i szybki o połowę cieńszy od 1TB Seagata którego już mam zabudowanego. Mnie nic nie piszczy nie zgrzyta nie parkuje ; ) tego dysku prawie wogóle nie słychać. Jestem zadowolony co się rzadko zdarza i żałuję , że nei mam więcej kasy bo wymieniłbym wszystkie dyski we wszystkich kompach. Windows Vista w ocenie wydajności ocenia go na 5.9pkt Według poprzednich komentarzy wiec albo mam szczęście albo dobry komputer albo te dyski po prostusą dobre. No ale zobaczymy ile lat pohula a u mnie komp chodzi po 16godzin na dobe. (zasilacz? mam Corsair 1200Gold dla nie wtajemniczonych to nie znaczy , że on tyle ciągle pożera prądu ; )
AbC · @Agent_Bolek
Jak nie pożera, przecież pisze pobór ile wat ma więc jak? Nie no żartuję. Te dyski w komputerach ludzi, którym je składałem działają bez problemu do dziś i są ciche. Z tym, że jedna ważna zasada - zawsze wkładam zasilacze Chieftec/Corsair/Enermax. Nigdy! no-name.
Skaarj · Zakupiliśmy 10 sztuk do firmy, wszystkie padały w mniej więcej podobnym odstępie czasu, po około roku. Najpierw kupiliśmy 5, pół roku później następne 5. Fałszywa oszczędność. Prywatnie kupiłem klientom kilka sztuk i też popadały. Albo pojawiały się bad sectory, albo kompletnie siadała mechanika. Zdecydowanie nie polecam.
Niezadowolony · Dysk jest cieniutki i lekki 0, 400 kg (od typowych dysków 0, 600-0, 700kg) przez co, gorzej odprowadza ciepło (grzeje się) i wpada w wibracje i słychać "dziwny dźwięk głowicy! " Ja nie polecam. Żałuję zakupu!
Agent Bolek · Skaarj, bardzo mnie zmartwiła twoja wypowiedz bo jeśli to prawda, to nie są żarty ani przypadek. Hmmm, no nic, kupiony, założony, hula reszte zobaczymy. jak na razie jak najbardziej jest OK, co bedzie za rok zobaczymy ale jeśli tak jak piszesz to strach sie bać :(
Zniesmaczony hejterami · Aż mnie skręca jak czytam te negatywne komentarze. Ludzie co wy za tą cenę chcecie? Ja kupiłem już kilka może kilkanaście tych dysków i pracują w większości 24h/7 i nie ma z nimi absolutnie żadnego problemu. Oczywiście, jak każde urządzenie mogą się zepsuć ale od tego jest gwarancja i backupy.
MadCatz · No cóż, ja niestety, po dwóch, takich samych awariach dysków, rok po roku, wyleczyłem się z produktów firmy Seagate... Od ponad dwóch lat mam dysk WD i święty spokój. Jak korzystałem z dysków firmy Seagate, to po ok. 9-10 miesiącach użytkowania (po 10h dziennie), zaczynały gubić pliki, jakieś błędy na dysku, a później nagle cały się sypał... Obecny, WD, jest eksploatowany podobnie a nic mu się nie dzieje...
Kyle · @MadCatz: Ja mam Seagate z 2006 roku i nic mi się z nim nie dzieje (działa jako systemowy, ma jak pamiętam około 28 tys przepracowanych godzin i kilka tys włączeń).
Nad30 · Kupiłem ten dysk ! ! Jest cichy działa jako magazyn z innym Seagate Green który jest wolniejszy w obrotach ( 5900 ). Kopiowanie z dysku na dysk ma transfery sata3 około 130MB.sek. Więc chyba nie jest zle. Nie zauważyłem tylko aby ten był szybszy od 2 letniego Greena który ma już 2 latka i śmiga.
Chmielu · @Franko mam zasilacz xfx core 550, który jest jednym z lepszych a moj seagate wydaje dziwne odgłosy i też dziwnie głosno chodzi tak jak by z 7200 na 9000 wskakiwal, niby wszystko jest ok ale to chyba niepokojace jest a dysk mam juz dobre pol roku
Trepanator · dysk posiadam drugi miesiąc. stoi z win 7, i3, gtx570, 4gb ram, corsair 650w. jak na razie bez żadnych problemów. win szybko wstaje i zamyka. zawsze byłem za seagate, mam nadzieje że będzie długo służył. polecam.
666 · Dysk cichy i bardzo szybki, ale... padł mi po miesiącu, żeby nie awaria to dałbym 5. Wydaje metaliczny dźwięk podczas zacięcia, BIOS raz go widzi a raz nie (czekam na wymianę na nowy, ale chyba wolałbym innego producenta; jednak niesmak pozostał, a miało być tak pięknie -:) ps. zasilacz 650W
JACK · 7 miesiecy w kompie, platforma Haswell, 2526 godz przepracowane czyli 105 dni ciągłej pracy - dla mnie niesłyszalny przy otwartej obudowie w lecie ok 35 stopni podczas pracy, zero monitów w HD Tune Pro - wcześniej kupowałem tylko Samsungi
Max · Jak czytam niektóre komentarze to płakać mi się chce .....ze śmiechu:) Słaby zasilacz nie ma bezpośredniego wpływu na żywotność dysku.Pośredni owszem o ile na kompie są spadki zasilania procesora i występują zwisy i restarty naszego peceta.Wtedy dysk chcąc nie chcąc jest narażony na uszkodzenia mechaniczne.Dyski Seagate niestety ostatnimi czasy podupadły na jakości ale to nie wina niskiej jakości materiałów czy niechlujności samej firmy a upakowania danych na talerzu.Kiedyś dyski miały pojemność 100mb 500mb 1G 10G 200G teraz to są wielokrotności tych pojemności a co za tym idzie coraz więcej danych w tej samej obudowie ! Sam posiadam Seagate ST 31000340AS który po kilku latach użytkowania padł (bad sektory) i WD 2TB modelu nie pamiętam a nie chce mi się sprawdzać który ma ponad 2 lata i już zaczyna szwankować.I znowu kupię Seagate 1 lub 2 TB bo innej alternatywy nie widzę.Samsung jest u mnie spalony.Toczy się przeciwko niemu kilka spraw za produkowanie urządzeń o określonym (przez producenta)czasie trwałości i bezawaryjności.Tak samo Sony i LG. Na szczęście ci ostatni nie produkują dysków.
AbC · Rozumiem, że słaby zasilacz ze spadkami napięcia do 11V lub z "falującym" napięciem w żadnym stopniu nie wpłynie na jego żywotność, skoro dodatkowo dysk jest bezpośrednio wpięty do zasilacza. Śmiać to się chce jak Pan wypisujesz takie głupoty. Zasilacz zawsze ma wpływ bo ciągnie za sobą ogrom konsekwencji (taka jakby reakcja łańcuchowa). Dysk pod kontrolą Chieftec'a pracuje bezbłędnie.
Alex2234 · A więc jako użytkownik 2 dysków stwierdzam że Seagate jakoś po użytkowaniu jednego pół roku drugiego 1.5roku stwierdzam że dyski szybko siadają. W dodatku co mnie martwi mój pół roczny również siadał. Sam teraz nie wiem jaki w ogóle bym kupił dysk. Bo mam mieszane uczucia. Chyba jednak bym się już na SEAGATE nie zdecydował. A szkoda bo szukam dobrego taniego 2TB. I chyba padnie tym razem na WD tylko też nie wiem jaki model; /
Ret · Tak a'propos zasilaczy. Na "markowym" zasilaczu moj Seagate po ok. 1 roku zaczal sie zacinac i stawac po dluzszej lub krotszej pracy, wydajac przy tym dzwieki jak pralka. W koncu zaczal buczec i stawac juz po starcie.
Po wymianie na inny "markowy" zasilacz (nawiasem mowiac slabszy) od pol roku bez najmniejszego problemu. Jak nowy.
Robson · 2 Seagatey w Raid1 pracują 15 miesięcy 24/7 bez najmniejszego problemu. Aplikacja kontrolująca RAID intela w logach ani razu nie zarejestrowała konieczności naprawy któregokolwiek.
Kolows · Nie będę się rozpisywał, powiem tylko tyle, że w dzisiejszych czasach tanie dyski Seagate to dno. Z dawnych lat mam dysk 4GB tej firmy, który działał bez problemu 11 lat i nadal mógłby działać. gdyby nie jego mała pojemność. Zachęcony więc żywotnością poprzedniego, zakupiłem nowy dysk tej firmy (wcześniej miałem jeszcze Samsunga), który padł po 2 latach użytkowania o wiele mniej intensywnego niż ten 4 GB-owy.
Hodo · tyle na temat seagate: pclab.pl/zdjecia/artykuly/qjin/2014/Styczen/HDD%20producenci.jpg
szwagrowi padł dysk w laptopie...oczywiście seagate. Teraz padł mi dysk 2tb...oczywiście seagate (mam kilka WD i spokój).
Siwy · Mój ma przepracowane 9025 godzin, żadnych bad sectorów ani gubionych plików, jest szybki cichy i zimny. Mam go od 3 lat więc już grubo ponad gwarancje. Wcześniej miałem seagate'a, który do dzisiaj ma już trzeciego właściciela, 8 lat i nic złego się z nim nie dzieje. Może fart ; )
Krzysiek · @Marcin0218: Na jakiej podstawie tak uważasz ? Ja od początku przygody z komputerami montuje tylko dyski tej firmy i jeszcze mnie żaden nie zawiódł. Za to wychwalane WD i Hitachi tak :) Co do tego konkretnego modelu: Tanio, cicho i wydajnie ! Polecam !
Marcin · @Jasio: nie przyszło ci do głowy że Krzysiek może montował wszystkich firm dyski, lecz WD i Hitachi padało, i teraz montuje only Seagate :)?
Ja mam 3 dyski ST1000DM003, które mają więcej niż 2 lata i wszystkie 0 bad sectorów i innych tego typu rzeczy.
Stan idealny :)
Htz · Witam. Jak to jest w końcu z formą w jakiej sprzedawany jest dysk w Proline? OEM czy nie? Chodzi mi o to czy jest możliwość upgrade firmware'u. Bardzo proszę kogoś o odpowiedź.
Andi · @Htz: Witam,
Ja kupiłem dwa dyski. Pierwszy na początku 2013 a drugi pod koniec 2013. Sprawdziłem na stronie Seagate i jeden jest jako wersja retail (z początku 2013) a drugi jako składnik innego systemu, czyli OEM (z końcówki 2013), bez możliwości reklamowania u producenta.
Nie wiem jak wygląda teraz sytuacja.
Najlepiej by było gdyby wypowiedział się sklep.
Tycjan · uzywam od zawsze dyskow seagate i zaden mi nie padl. obecnie mam seagate 250gb w kompie i zyje do dzis. zastanawiam sie nad kupnem 1tb. apropos - jeden raz mi seagate padl - wtedy gdy ze zlosci kopnelem w komputer.
Gość · @Tycjan: To fajnie, ile dysków o pojemności minimum 1TB od Seagate'a używałeś?
Ja nie rozumiem ludzi, którzy piszą o bezawaryjności produktów w oparciu o produkty sprzed 10 lat. To samo z WD. To że Seagate robił dobre dyski to fakt, pytanie czy nadal je robi, zwłaszcza jeśli chodzi o te o dużych pojemnościach. Teraz z jakichś względów (być może technologicznych, a może innych) dyski padają jak muchy.
Kira · Dlatego prosiłem o pomoc w doborze dysku do 300zł[jak będzie 320 tez przeżyję] jako dysku swap bo system stać będzie jak stoi na ssd ale potrzebny mi szybki tani dysk 1-2TB na swap. [wiem albo tani albo dobry xD ]
Zenon · Dysk zainstalowany - na starcie już poddany został mocnemu obciążeniu (nowy system, kopiowanie setek gb danych). W porównaniu z dotychczasowymi, już siedmioletnimi WDC 320, pomimo trzykrotnie większej od nich pojemności, jest blisko dwukrotnie niższy :-)Co najważniejsze - zdecydowanie cichszy. Oby pracował jak najdłużej. P.S. Gdzie te czasy, kiedy 3-letnia gwarancja była czymś zupełnie powszechnym..?
Zenon · @EShirou: Nie zaprzeczę! Faktem jest, że szczęśliwie nigdy nie byłem zmuszony korzystać z gwarancji producenta odnośnie dysku. Obym i tym razem nie musiał... Współczesny model odpowiedzialności producenta za swój produkt wpisuje się, niestety, w ogólny trend produkowania dużo lecz byle jak...
Franko · @Max ˇ Jak czytam niektóre komentarze to płakać mi się chce .....ze śmiechu:) Słaby zasilacz nie ma bezpośredniego wpływu na żywotność dysku.Pośredni owszem o ile na kompie są spadki zasilania procesora i występują zwisy i restarty naszego peceta.Wtedy dysk chcąc nie chcąc jest narażony na uszkodzenia mechaniczne
Fachowiec! Nie koniecznie musi któraś z podanych przyczyn występować
Zasilacz to GŁÓWNA PRZYCZYNA że dysk pada! Mobo, głownie sekcja zasilania też cierpią, co się objawia napuchniętymi kondensatorami.
Prosty przykład; początek kieszeni zewnętrznych 3, 5 cala USB; i dodawanych do nich beznadziejnie chińskich zasilaczy +5V, +12V. Dyski nawet roku nie wytrzymywały -klekot albo bady!
Jojo · Mam kontakt z firma odzyskującą dane od kilkunastu lat, zapewniam was, że padają dyski wszystkich producentów bez szczególnego wyróżnienia - no może Seagate trochę wychodzi na prowadzenie, ale zasłużył sobie jakieś 5-6 lat temu wprowadzeniem na rynek czarnej serii 500GB, które miały schrzaniony firmware a może dlatego, że jest ich więcej sprzedanych? Statystyka robi swoje.
Makinero · Dla głuchych ludzi o dżwięki wysokie - może i dobry, ale uwaga uczulonanych na dźwięki parkownaia głowicy - nie polecam, ponadto wpada w duże wibracie (bo jest zbyt lekki) i mniejsza masa gorzej odprowadza ciepło i hałas (więc jest głośny i gorący). Kiedyś kupiłem i sie ciesze, że sprzedałem - miałem już dośc hałasu głowi, m parkowania i przegrzewania...
Raflik · 14000h w raid 1 bez dużego obciążenia i oba dyski padły (bad sektory), raid 1 error, piszę o wersji 001 ale 2-3 lata mają. Baza odzyskana, ale 7 dni między awariami obu dysków.
Totonio Makaronio · Nigdy więcej nie kupię Maxtor i Seagate... Owszem robią ciche dyski ale ich awaryjność woła o pomstę do nieba... (dlatego też pewnie są tak tanie). Nie wierzyłem w artykuły ani w komentarze sieciowych narzekaczy. Teraz wiem, że niestety mieli racje. Kupiłem inny dysk (celowo nie powiem jaki aby ktoś nie zarzucał mi robienia reklamy) to korporacyjna wersja przystosowana do ciągłych obciążeń 24h/7, model o podwyższonej trwałości na który producent dawał 5 lat gwarancji i jestem przekonany, że ten dysk będzie lepszy, ze więcej przetrwa niż mój wcześniejszy Seagate 2TB na którym miałem nie kilka a kilka tysięcy bad sektorów i ciągle mimo wykluczania ich z użytku pojawiały się nowe... Naprawdę ręce opadają... Przyznam jednak, że Seagate udostępnia wyśmienite, naprawdę bardzo dobre narzędzia do naprawy bad sectorów (tylko co z tego skoro w zastraszającym tempie powstają nowe). Mam tu na myśli odpalany z poziomu bootowanej płyty CD program SeaTools. Pozdr.
Abbb · Ostatnio kupiłem WD Blacka 1TB, wersja najnowsza 1 talerzowa. Bad sektory pojawiły się po 1h używania, poleciał na RMA, wymienili na taki sam, tylko Recertified (naprawiany) w ciągu 3 dni. Ten działa. Wydajność średnia. Ale stabliny jest i gwara 5 lat. Jak widać nie tylko Seagate się psują. Posiadam dyski wielu firm, i ogólnie najlepsze zdanie mam o SAMSUNGach, szczególnie seria F3. Szkoda, że już ich nie produkują.
Facemob · @Abbb: Oczywiście z dyskami jak z autami czyli loteria, ale głownie się słyszy o Seagate. Ja kupuje WD, ale nie wybieram green czy innych tanich tylko konkretne.
Blupol · Dysk zakupiony, zainstalowany i sformatowany. W porównaniu do wysłużonego SG Barracuda 320GB jest... 3 x szybszy (HDtune) oraz prawie niesłyszalny. O to chodziło! Dodam, że stary jeszcze działa (16 tys h), ale prędkość i warkot mogły w nocy niejedną osobę obudzić ; )
PS. dlaczego w HD Tune pisze SATAII? (oczywiście podpiąłem to sATA 6G czyli III)
Jumperman · padł mi dysk 2tb Seagate po 28 miesiącach z zamontowanych około 100 sztuk o pojemności od 500gb do 4tb . Pozostałe śmigają już nawet 6 lat i to w rejestratorach 24x7 . Sądze że to dobry wynik.
polecam te dyski
Siliko · Panowie, ile było gwarancji na te dyski 2 czy 3 lata? Kupiłem go w czerwcu 2013r. i zaczyna mi szwankować. jeśli było 3 lata to jeszcze jest gwarancja.
Idziewiosnaaaaa · Niesłyszalny, uzywany ok 15h/dobe - przepracowane na dziś 10965 godzin, nie zauważyłem od nowości żadnych z opisywanych przez pierdoły udziwnień typu, że halasuje czy wibruje! Obudowa jest u mnie od zawsze otwarta, mam z racji bycia muzykiem bardzo wyczulony słuch, skrzynka stoi ok 1m ode mnie i zapomniałem że tam stoi jesli chodzi o dysk... z czystym sumieniem polecam... ponadto prawo murphiego mówi jasno: malkontentom zawsze będą się pojawiać powody do marudzenia
Sebek · Posiadam ten dysk od kilkunastu dni. Dysk lekko chrobocze, jednak nie jest to slyszalne. U mnie buda to SP M20, dysk polecam, fajna cena do jakosci.
Jakub · Dysk kupiony niecały rok temu. Działał sprawnie, ale ostatnio zdarza mu się cicho klekotać.
W programie diagnostycznym SeaTools nie przechodzi Short Drive Self Test, a HD Tune wskazuje kilka bad sektorów. Czy dysk kwalfikuje się na gwarancję czy mam czekać aż padnie?
Trochę się zawiodłem.
Kg100 · Padaczki te Seagate dysk padł po 3 latach - produkcja 02.2013 ! zakończył żywota zabierając w otchłań 1TB danych :( to 2 z 3 posiadanych HDD tej firmy który mi padł) Chyba czas przesiąść się na P300
Remik · Działa. Kupiony w 2012. Właśnie rozglądam się za 2TB. Ocena 4 bo czuć, że wibruje jak się go dotknie więc coś nie do końca dobrze wyważony talerz.
Thoms · Gimbusy rzucają dyskami, a potem dziwią się że dyski nie działają. Oceniają po 3 latach dysk, którego wówczas w ogóle na rynku nie było. Śmiech na sali. Dla mnie najdorsze dyski to WD Caviary - wszystkie jakie miałem padły. Ale żaden Seagate nie padł.