Naukowcy z radością ogłosili wczoraj ważny przełom w badaniach nad energią pochodzącą z fuzji termojądrowej. Laboratorium Joint European Torus (JET) z siedzibą w Wielkiej Brytanii pobiło swój własny 25-letni rekord, wytwarzając 59 megadżuli energii w ciągu pięciu sekund - mowa tutaj o równowartości około 14 kilogramów trotylu.

Dzięki kamerze zamontowanej wewnątrz reaktora możemy teraz obejrzeć niesamowity pokaz żarzącej się plazmy krążącej po wnętrzu komory w kształcie pączka donut. Warunki wewnątrz reaktora są ekstremalne, z temperaturami przekraczającymi 100 milionów stopni Celsjusza, czyli dziesięć razy więcej niż w jądrze Słońca. Poświata plazmy jest tworzona przez izotopy deuteru i trytu, które łączą się w hel, co jest zasadniczo tym samym procesem, który napędza gwiazdy takie jak nasze Słońce.



Cel, jakim jest osiągnięcie syntezy jądrowej, która będzie dostarczać naprawdę zieloną i bezpieczną energię - jest prawdopodobnie jeszcze sporo lat przed nami. Póki co, reakcja mogła trwać rekordowe pięć sekund, ale ilość energii potrzebnej do jej uruchomienia wciąż znacznie przekracza ilość, którą udało się uzyskać.