LHR (Lite Hash Rate) z czym to się je?

LHR to rodzaj zabezpieczenia w kartach graficznych, którego celem jest wyeliminowanie możliwości wykorzystania karty graficznej do wydobywania kryptowalut.

Nastały ciężkie czasy dla graczy, wydobycie kryptowalut kartami graficznymi spowodował wielki deficyt w tym sektorze. Braki w magazynach a tym samym ceny, często przewyższające kilkukrotnie cenę sugerowaną, odbijają się na docelowym kliencie czyli na graczu. Wzrost popytu na karty graficzne miał swoją kulminację w 2021 roku, kiedy to giełdy kryptowalut zanotowały szczyt na Bitcoina i Ethereum. "Górnicy" masowo zaczęli wykupywać karty, chcąc je wykorzystać do wydobywania cennych kryptowalut.

W rezultacie, NVidia wprowadziła technologię Lite Hash Rate (LHR), która miała poprawić sytuację z dostępnością oraz cenami kart graficznych. Technologia ta polega na nałożeniu ograniczenia na wydajność wydobycia kryptowalut na wybrane modele kart graficznych.

Gblhr

Mówiąc w skrócie, karty graficzne z LHR wykrywają, kiedy wykorzystuje się je do wydobywania kryptowaluty i automatycznie zostaje zmniejszona ich wydajność co najmniej o połowę. Co za tym idzie, procesor graficzny z LHR przestaje być opłacalnym narzędziem dla "górników", ze względu na niekorzystny stosunek wydajności, a tym samym do wydobycia założonej ilości kryptowaluty, do ilości pobranej energii. Z założenia LHR miał wspomóc graczy, bo w dużej mierze to z myślą o graczach zostały one pierwotnie stworzone.

Na starcie Nvidia "postrzeliła się w kolano" wydając model RTX 3060 z limiterem LHR, który okazał się jednak programowym sterownikiem i został szybko złamany odblokowując pełną moc wydobycia. Błędy może popełnić nawet taki gigant jak Nvidia, lecz sytuacja miała miejsce tydzień po tym jak, zieloni ogłosili, że blokada nie jest programowa tylko sprzętowa i nie da się jej obejść.

Gblhr2

Szybko jednak NVidia wypuściła ulepszoną technologię LHR, implementując ją w większości dostępnych modeli serii RTX 3000.

Niestety, ostatnie pogłoski mówią o odblokowaniu już 70% pełnej wydajności wydobycia dzięki NBMiner. Jest to pułap na granicy opłacalności wydobywania kryptowalut. Bycie "górnikiem" czy zabawa w spekulacje i handel na giełdzie kryptowalut to obecnie bardzo dobry biznes. Sądzimy, że kwestią czasu jest, odblokowanie pełnego potencjału kart graficznych do uzyskania największych zysków z wydobycia kryptowalut.

LHR został zaimplementowany w połowie maja 2021. Jeśli posiadasz RTX3060 Ti, RTX 3070 lub RTX 3080 wyprodukowany przed uaktualnieniem do LHR, to możesz być spokojny, ich wydajność nie będzie w żaden sposób ograniczona. Sytuacja jest identyczna z wszystkimi modelami Founders Edition produkowanymi przez NVidia, zostały one wyprodukowane długo przed wprowadzeniem limitera LHR. Na dzień dzisiejszy produkowane są wyłącznie procesory graficzne zawierające technologię LHR, za wyjątkiem jednego modelu, mianowicie RTX 3090. Najwyższy model dostępny na rynku RTX 3090 (pomijając najnowszy model RTX 3090 Ti, który już posiada LHR) nie posiada zabezpieczenia LHR i oferuje pełną wydajność wydobycia.

Czy moja karta posiada LHR?

Oznaczenie LHR powinno być widoczne na opakowaniu karty, większość producentów zamieszcza taką informację. Drugim sposobem na sprawdzenie czy karta posiada zabezpieczenie LHR jest uruchomienie aplikacji GPU-Z, informacja o limiterze LHR pojawi się w polu GPU.

Gblhr3

Wpływ LHR na wydajność w grach.

Gracze nie muszą się martwić o wydajność w grach, technologia Lite Hash Rate w żaden sposób nie wpływa na pracę karty graficznej w grach. LHR służy wyłącznie limitowaniu algorytmów wykorzystanych do wydobycia kryptowalut, głównie Ethereum.