Informacje archiwalne

Produkt o kodzie WD_WD1003FZEX został wycofany z oferty.

Oglądasz archiwalne informacje o produkcie, jego parametrach i cechach technicznych! Produkt nie jest dostępny ale poniższe informacje możesz potraktować jako swoistą bazę wiedzy technicznej. I nadal możesz linkować do tej karty produktu aby przywołać jego parametry techniczne.

Dysk WD Black WD1003FZEX 1TB sATA III 64MB

Ocena: Ocena: 5.535.53 / 6 - 88 opinii | kod: WD_WD1003FZEX

Opis Dysk WD Black WD1003FZEX 1TB sATA III 64MB

Dyski WD_BLACK są przeznaczone dla graczy oraz użytkowników profesjonalnych komputerów stacjonarnych, którzy wymagają zwiększonej wydajności. Dyski WD Black zapewniają wyjątkową prędkość oraz pojemność (nawet do 10TB) do przechowywania dużych plików multimedialnych, zdjęć, filmów i aplikacji. Każdy dysk WD Black jest objęty najdłuższą w branży 5-letnią ograniczoną gwarancją. Kiedy połączysz dysk WD_Black 3,5 cala z dyskiem SSD WD_Black, otrzymasz niesamowitą konfigurację dyskową, która podniesie wydajność całego Twojego zestawu komputerowego. Wczytywanie, uruchamianie, zapisywanie, archiwizowanie danych stanie się o wiele prostsze ale co najważniejsze - o wiele szybsze!
Najważniejsze cechy
  • Stworzony z myślą o graczach i twórcach treści
  • 5 letnia ograniczona gwarancja producenta
  • Zwiększona niezawodność
  • Pamięć podręczna 64 MiB
  • Transfer ciągły do 150 MB/s
  • Prędkość obrotowa 7200 obr./min


Wd Black Hdd

Wydajność i pojemność przystosowana do gier

Dysk WD_BLACK został stworzony dla poprawy doświadczeń podczas gry na komputerze PC. Dysk twardy WD_BLACK jest zoptymalizowany pod kątem wydajności, co umożliwia dłuższą grę i krótszy czas ładowania. Połącz dysk twardy WD_BLACK z dyskiem SSD WD_BLACK, aby uzyskać dwudyskową konfigurację, która zmaksymalizuje Twoje doświadczenia podczas gry i pozwoli na przechowywanie większej liczby ulubionych gier. Dysk twardy WD_BLACK zapewnia prędkości typowe dla twardego dysku, dużą pojemność i najdłuższą w branży 5-letnią ograniczoną gwarancję.

Popraw wyniki w grach

Dysk twardy WD_BLACK to idealne rozwiązanie w zakresie magazynu danych komputera dla graczy, oferujące duże pamięci podręczne i pojemności, aby umożliwić przechowywanie ulubionych tytułów i ich pakietów rozszerzeń DLC. Ten potężny dysk zapewnia niezwykłą wydajność i pojemność dzięki połączeniu z dyskiem SSD.

Dlaczego warto zainwestować w dyski WD_BLACK:


  • WD_BLACK to dysk twardy do gier o wysokiej wydajności do komputerów stacjonarnych
  • wydajny magazyn danych o pojemności do 10 TB
  • pamięć podręczna DRAM nawet do 256 MiB (przy większych pojemnościach) przyspieszająca operacje odczytu
  • przeznaczony dla graczy, konstruktorów systemów i profesjonalistów
  • Najdłuższa w branży 5-letnia ograniczona gwarancja producenta

Przechowuj więcej, graj dłużej

Pojemności do 10 TB sprawiają, że twarde dyski do gier WD_BLACK umożliwiają pobranie najnowszych tytułów AAA przy jednoczesnym zapewnieniu gotowości do grania w klasyczne i ulubione gry. Nie gódź się na kompromisy w zakresie przechowywania swojej kolekcji gier. Przechowuj więcej i graj dłużej dzięki WD_BLACK

Zwiększona niezawodność

Dysk twardy do gier WD_BLACK wykorzystuje technologię StableTrac ( tylko w modelach o pojemności 2 TB i większej). Chroni ona wałek silnika wewnątrz napędu dysku, co zwiększa niezawodność i pomaga zmniejszyć wpływ wibracji wzbudzanych pracą napędu na inne elementy, takie jak dodatkowy sprzęt do gier. Stabilizacja talerzy dysku
WD_BLACK zapewnia dokładniejsze śledzenie toru w sektorze podczas operacji odczytu
i zapisu danych - rozwiązanie to podnosi wydajność i niezawodność

Najdłuższa w branży gwarancja

Dyski twarde do gier WD_BLACK przechodzą bardziej wymagające, bardziej intensywne i dłuższe testy niż dyski standardowe. Dzięki temu możemy objąć dyskiWD_BLACK najdłuższą w branży, pięcioletnią ograniczoną gwarancją


Cechy produktu Dysk WD Black WD1003FZEX 1TB sATA III 64MB

Format3,5 cali
Pojemność1 TB
InterfejsSerial ATA III
Prędkość obrotowa7200 rpm
Pamięć Cache64 MB
Rodzaj zapisu magnetycznegoCMR
Transfer ciągłydo 150 MB/s
Cykle ładowania/rozładowania300 000
Waga0,45 kg
Wymiary147 x 101,6 x 26,1 mm
Gwarancja producenta60 miesięcy
ProducentWestern Digital
 

Dostępność w salonach


Centrala Mirków (magazyn wysyłkowy):
Kalisz:
Legnica:
Katowice:
Gliwice:
Bytom:
Poznań:
Opole:Dzwoń: 77 4536349Dzwoń: 77 4536349
Trzebnica:
 

Podobne produkty





Opinie, komentarzeDysk WD Black WD1003FZEX 1TB sATA III 64MB - Recenzje, opinie i komentarze

Ocena: Ocena: 5.53 5.53 / 6 - 88 opinii
AbC · OdpowiedźCo do oszczędności na prądzie, bo teraz doczytałem, daj spokój, 3W SSD vs 8W HDD - po 10 latach ciągłej pracy wyjdzie Ci różnica 50zł.
Tomasz12 · Odpowiedź@ABC
Nie wiem ile masz lat ... ale chyba niewiele...albo w szkole nie nauczyli ciebie czytać. Nigdzie nie napisałem że raid0 zmniejsza podatność na uszkodzenia ja. Raczej zwiększa. Raid0 to słaby pomysł w czasach dobrych ssd.

Tomasz12 · OdpowiedźABC
Dyski 3.5 średnio pobierają 8-10w, max ok 14. Można przyjąć 10W. Wiec 3dyskix10Wx12hx356dnix10lat = 1 281 600 W. SSD zużyje w tym samym czasie 128 160W
Czyli 700 pln vs 70. Czasami ma to znaczenie

Gutek · Odpowiedź@Tomasz12: Napisałeś mistrzu że "Mtbf dla RAID0 rośnie wykladniczo." Czyli:
a) nie rozumiesz co znaczy "rośnie wykładniczo", lub
b) nie rozumiesz co znaczy MTBF.
Doedukuj się bo widzę, że awaryjność dysku mylisz ze średnim czasem do awarii (czyli właśnie MTBF). Kolejna ważna kwestia to fakt, że awarie dysków występują głównie w dwóch okresach czasowych, zaraz po kupnie (około 1 rok) oraz pod koniec przewidzianego czasu życia (po prostu są zużyte mechanicznie).
Dalej, RAID 0 nie służy do zwiększania wydajności w domowym kompie. Jak potrzebuję szybko działać na gigantycznych plikach to kupno odpowiednio dużego SSD spowoduje znaczy wzrost kosztów. Inna kwestia to twoje wyliczenia zużytej energii. Podałeś je dla serwerów chyba, bo 10W to WD Black zużywa właśnie w czasie pracy. Więc raczej nie widzę tych 10 lat ciągłej pracy tych dysków. Tak samo nie widzę ciągłej pracy (ciągły odczyt/zapis) przez 10 lat jakiegokolwiek dysku SSD.

StrikerASD · OpiniaWidzę, że temat przeze mnie podjęty nie traci na popularności :). Ja ze względu na to, że nie miałem zbyt wiele razy sprawdzać wydajności dysków HDD, ani nie zdarzyło mi się pracować na takich konfiguracjach, nie mogę wypowiedzieć się za bardzo na temat wadliwości HDD w trybie RAID-0. Ale jasne jest, że jeśli trafi się na dobre dyski, to będą działać bardzo długo. Czasami ma się pecha i jeden z dysków pada już po miesiącu. Wcale nie skrajny przypadek, ale i nie aż tak częsty. Mnie po prostu ciekawi wydajność takiego rodzaju nośnika danych. Jak ktoś ma kasę i ma ochotę na eksperymentowanie, to się bawi pewnie w RAID-10 albo w RAID-0 z 4 HDD. Wydajność musi być nieziemska - oczywiście jak na HDD. Co do dysków SSD - to teraz wiem dzięki koledze, który mnie oświecił w tej dyskusji, nie są awaryjne tak bardzo jak na początku. Naturalną rzeczą teraz jest zakupienie nawet jednego dysku SSD choćby z większą pojemnością, ale będziemy się tym cieszyć przez lata. Ale jak to ujął Gutek, nie wydaje mi się, że połączenie dysków w RAID-0 aż tak wpływa na MTBF. Nie ma takiej opcji, żeby to aż tak spadało. Albo ma się dobre dyski, które pracują latami, albo się trafia na jednego bubla i RAID się sypie.
AbC · Odpowiedź@Tomasz12
To teraz policz ile musisz wydać na SSD o tej samej pojemności co HDD. Cena za prąd wtedy jest już inna. Nie policzyłem dokładnie, średni czas pracy dysku u zwykłęgo człowieka to ok 10-12tyśH w ciągu 5 lat. Piszę z doświadczenia. Większość czasu te dyski chodzą na luzie - pobór na poziomie 6-8W. Różnica jest zerowa tak jak pisałem. Nie ma sensu się o to spierać.
Co do MTBF, gdybyś choć trochę ogarniał temat, wiedział byś, że ten współczynnik w sumie nie ma nic wspólnego z żywotnością dysku. Można założyć, ze ten co ma więcej jest lepszy, ale to teoria. Dyski są tak bardzo mechaniczne, że nigdy nie wiadomo. Czysta elektronika już jest bardziej przewidywalna.
Powtarzam: spięcie dysków w RAID-0 nie zmniejsza ich MTBF! One pracują tak samo. Zwiększamy ryzyko utraty danych przez to, że dane zapisywane są w przeplocie i jak jeden dysk padnie to tracimy wszystko bo połowa pliku leży na drugim dysku. Ale ich żywotność jest taka sama. Jak pojedynczy dysk przepracuje 7777h to w raid0 przepracuje też 7777h.

AbC · Odpowiedź@Tomasz12
Co do poboru, hmmm, skąd te dane?
Pozwolę posłużyć się danymi prawdziwymi z PurePC z testu dysków HDD.
Po założeniu, że średnie zużycie dysku HDD to 5-6W, a SSD 1, 5W, wychodzi, że po 10 latach ciągłej pracy wychodzi różnica niecałych 200zł.
I dlaczego policzyłeś 3 dyski HDD vs 1 SSD? 6TB vs 256GB? WTF? Policz dysk w dysk. Dodatkowo moc pobraną wyrażamy w kWh a nie w watach, gdyż jest to jednostka mocy prądu elektrycznego.
SSD w kompie mam już coś koło 1, 5roku - Crucial MX100 256GB - nie ma spowolnienia, a przewalone mam 10TB już przez niego. Gwarancja jest do 72TB, wg testów pożyć może do i nawet 1PB, więc popracuje jeszcze trochę :) Trwałość SSD to aktualnie problem serwerów. Teraz dużo serwerowni przesiada się na SSD, zrobiło się to bardzo popularne. Szczególnie w serwerach VPS.

WD RMA uwinęło się w 2 dni! Dostałem dys
AbC · OpiniaWD RMA uwinęło się w 2 dni! Dostałem dysk Recertified... Ale o BDB stanie powierzchni talerza. Porównanie mojego SAMSUNGA HD502HJ (produkcja 2011, 1 talerz - 500GB, 14000h pracy) z WD Black WD1003FZEX (produkcja 2015, 1 talerz - 1000GB, 5h pracy). Ogólnie Samsung w testach i faktycznym kopiowaniu danych bije WDka... Wierzę, że trwałość tego dysku jest duża, mimo, że nowy padł. Na całym dysku jest tylko 1 sektor o czasie powyżej 200ms.
Tomasz12 · Opinia@Gutek
Mtbf oznacza - mean time before failure - czyli nic innego jak średni czas przed awarią. Więc albo nie znasz angielskiego albo nie umiesz czytać. Idąc dalej - napisałem wykladniczo, ponieważ dołożenie kolejnego dysku zwiększa ryzyko awarii dwukrotnie. I matematyka dokładnie tak to opisuje. Wiec matmy być może też nie znasz. Kolejna głupota którą strzeliłeś to tekst o pracy ciągłej (praca ciągła oznacza 24/7) ... mimo że podając wzór wyraźnie napisałem że przyjąłem 10h dziennie - potwierdza się to co napisałem wcześniej : masz problemy z czytaniem słowa pisanego. Zapewne nie wiesz tez ze w czasie zapisu lub odczytu w raid - wszystkie dyski dokonują operacji... a teraz ad meritum: stawiam na gimnazjum albo zaraz "po". Na tekst absolwenta studiów IT z publicznej uczelni to nie wygląda. Choć może jakaś wyższa szkoła lansu, zdawania, zaliczania i zarządzania?

AbC · Odpowiedź@Tomasz12
Napisałeś: Jeśli dla jednego dysku MTBF wynosi 1000 000 godzin, to dla dwóch w RAID0 wyniesie 2000. Odnosiłeś się do zmniejszania MTBF w RAID co wyraźnie widać we wcześniejszych komentach.
Do tego odnosi się Gutek i ma rację ze wszystkim co stwierdził. Teraz zmieniłeś kompletnie zdanie i go jedziesz... Co do szkoły, pracuję w branży IT i uwierz mi, dużo teraz jest tych co skończyli liceum/technikum i mają 100 razy większe pojęcie niż absolwent studiów wyższych. W sumie sam studiów jeszcze nie zacząłem bo praca jako admin/programista jest ciekawsza, a nauka w domu przyjemniejsza. Gutek wypowiada się rzeczowo i poprawnie, więc nie rozumiem po co ten najazd. Wystarczy tego szaleństwa :-) Nie siej fermentu, bo to czytają ludzie niedoświadczeni często.

Tomasz12 · OdpowiedźABC - to twoje zdanie i całkowicie je potwierdzasz. Daj spokój. Ja siedzę w IT od 1997 roku (ile miałeś wtedy lat). Od samego początku w miarę tanich rozwiązań raid (intel wprowadził je w intel matrix na rynek konsumencki) - nic się nie zmieniło. RAID 0 wykladniczo (do ilości zainstalowanych dysków) zwiększa ryzyko awarii. Awaria danych zawartych na macierzy RAID jest bardziej bolesna, bo odzyskanie kosztuje kupę kasy (8000-10000) i jest tym droższe im więcej jest dysków. Dane z rozsypanego systemu plików na pojedynczym dysku można najczęściej odzyskać samemu, a większe awarie laboratoria np. Ontracka odzyskują za 1/2 czy 1/4 kasy, która trzeba wydać na odzyskanie RAID. Im więcej dysków tym awaria pewniejsza - nawet wiki o tym mówi. Dla 2 dysków nie będzie to 2000 mtbf - ale i tak awaria pojedynczego powoduje utratę wszystkich danych. A w internecie znajdziesz setki przykładów ludzi którzy piszą ze po dwóch / trzech latach stracili wszystkie projekty. Warto ? IMO nie warto. Pojedynczy SSD jest wydajniejszy niż raid 0 na 4 dyskach a ryzyko awarii jest o niebo niższe niż na pojedynczym HDD dobrej firmy.
Gutek · Odpowiedź@Tomasz12: Aha, gwoli ścisłości przyjąłeś 12h dziennie, więc kłamiesz jak z nut.
Gutek · Odpowiedź@Tomasz12: Doskonale widać co napisałeś więc nie rób z ludzi wariatów. Napisałeś: "Mtbf pojedynczego dysku to po prostu mtb- to mean time before failure. Mtbf dla RAID0 rośnie wykladniczo." Ostatnie zdanie jest oczywistym błędem bo AWARYJNOŚĆ dysku to nie to samo co MTBF. MTBF oznacza średni czas przed awarią, napisałem to wcześniej, ale jak widać pan jest po nowej edukacji i czytać ze zrozumieniem nie nauczyli. Idź studenciaku bo w IT to chyba pudełka składałeś
AbC · OdpowiedźTomaszu :)
Ja już dałem spokój w komencie powyżej. Wiesz staż... Wytłumacz to CEO Facebooka, że masz staż większy od niego np. Staż nie zawsze oznacza większą wiedzę. Teraz piszesz dobrze, jedynie niepotrzebnie znów te MTBF poruszasz (bo ono tyczy się FIZYCZNEJ wytrzymałości dysku). Masz swoje komentarze wyżej, przeczytaj, cała dyskusja tyczy się właśnie nich. Wygląda na to, że poskutkowało moje i Gutka produkowanie się bo zeszłeś na dobry tor :) Tylko nie chcesz się do tego przyznać, a w dyskusji widać jak na tacy o co biega. Tłumaczysz mi coś co wiem od momentu kiedy złożyłem swoją pierwszą macierz RAID0 i coś co udowodniłem w komentarzach powyżej. Nie chce mi się już. Mam nadzieję, że w końcu zrozumiesz. Pamiętaj, tylko krowa zdania nie zmienia. Pozdro! :-)

Tomasz12 · OdpowiedźWeź sobie dziecko poczytaj co to jest MTBF i co się tym wskaźnikiem mierzy. Papa
1 Listopad 2015 · Wysoka OCENA: 5Ocena: 6
Makinero · Odpowiedź@AbC: Seria WD Black - nie jest przystosowana do pracy 24/7 - nie wprowadzaj w błąd.
Seria Red - tak, może pracować 24/7.

Janusz-starszy · OpiniaAwaria każdego dysku jest zdarzeniem niezależnym i dlatego prawdopodobieństwa jego zajścia jest sumą a nie potęgą prawdopodobieństwa awarii pojedynczego dysku. Jeżeli MTBF dla danej serii dysków wynosi na przykład 1500000 godzin to oznacza, że gdyby wszystkie dyski pracowały bez przerwy przez cały rok to przeciętnie jeden na 171 dysków uległby w tym czasie awarii [1500000/(265*24)]. Jeżeli dyski nie pracowałyby bez przerwy to proporcjonalnie mniej uległoby w ciągu roku awarii. Prawdopodobieństwo awarii dysku, jakkolwiek wymierne nie jest duże. Dla macierzy RAID0 złożonej na przykład z 4 dysków prawdopodobieństwo awarii jest jedynie czterokrotnie większe niż awarii pojedynczego dysku. W praktyce jedynie w serwerach dyski pracują bez przerwy. Jeżeli chodzi o dyski przeznaczone specjalnie dla macierzy, to w grę wchodzi jeszcze jeden czynnik. Wcześniej wspomniałem o niezależności zdarzeń. Jednak dyski generują drgania. Dyski w macierzach pracując synchronicznie mogą wpadać w rezonans zwiększając prawdopodobieństwo awarii. Dlatego do przechowywania danych na macierzach przewidziano inne dyski. Nie poleca się do tych zastosowań dysków przewidzianych dla komputerów biurkowych. Do budowy macierzy w zastosowaniach domowych lub dla bardzo małych firm WD poleca dyski czerwone (Red). W serwerach NAS ich liczba nie może przekroczyć 5 sztuk. Dla małych przedsiębiorstw polecane są dyski Se (macierze do 12 dysków, MTFB do 1 Mh) a dla większych Re (MTFB do 1, 4 Mh). Do zastosowań szczególnie wymagających dyski Xe (interface SAS, 10000 obr./min, MTFB 2 Mh). Oczywiście wraz z niezawodnością drastycznie rośnie cena. Ja używam RAID0 zbudowany na tańszych dyskach w przypadku zapotrzebowania na szybkość i pojemność przy braku niebezpieczeństwa bezpowrotnej utraty danych. Na przykład przy postprodukcji filmowej. Cały wyjściowy materiał filmowy jest zgromadzony na macierzy, co zapewnia szybki dostęp. Jest on wielokrotnie używany ale się nie zmienia. Jego kopia jest przechowywana gdzie indziej więc nie ma niebezpieczeństwa. Pliki generowane przez edytor łatwo odtworzyć. Najważniejsze są pliki projektu więc należy je przechowywać bezpiecznie, najlepiej zduplikowane.
21 Marzec 2016 · Wysoka OCENA: 5Ocena: 6
Learnmore · Odpowiedź@Janusz-starszy: Jak napisać wiele i od początku głupoty. Taka wypowiedź jest wręcz szkodliwa bo ktoś nie tylko nie rozumie matematyki, ale i tego jak obliczane jest MTBF, a co ważne daje koszmarnie głupie rady.
22 Marzec 2016 · Niska OCENA: 1Ocena: 2
Janusz-starszy · OdpowiedźPodchodząc do tego zagadnienia bardzo serio należałoby stwierdzić, że parametr MTBF jest tutaj nieścisły, gdyż odnosi się do systemów naprawialnych i można go stosować na przykład do macierzy, podczas gdy bardziej odpowiednią miarą niezawodności byłby MTTF - średni czas bezawaryjnej pracy lub MTTDL - średni czas do utraty danych. Nie wchodząc w szczegóły można powiedzieć, że tego typu parametry wyznacza się w ten sposób, że testuje się pewną liczbę urządzeń przez pewien czas, sprawdza ile w tym czasie uległo awarii i wyniki podstawia do bardziej lub mniej dokładnego wzoru. Jak naprawdę wyznacza go konkretny producent i jaki jest rozkład prawdopodobieństwa - nie wiemy. W teorii niezawodności możemy rozpatrywać Łańcuchy Markowa i rozkład wykładniczy, krzywą wannową itp. Jednak dla interesującego nas przedziału czasu i danych producenta można przyjąć to, co napisałem uprzednio. Warto tutaj zwrócić uwagę, że dane przedstawiane przez producenta nie mogą być traktowane jako dokładne. Określają jedynie klasę do której należy zaliczyć dany dysk. Jeżeli określony producent podaje różne wartości dla różnych grup swych produktów to dłuższego czasu bezawaryjnej pracy należy oczekiwać od produktu, dla którego podano wyższą wartość. Trzeba sobie zdawać sprawę, że parametry te odnoszą się do dużych liczb i są przede wszystkim przydatne producentowi do określenia opłacalnego czasu udzielenia gwarancji. W przypadku pojedynczego użytkownika jest to raczej kwestia szczęścia i wszelkie obliczenia są mało przydatne. Należy jedynie rozważyć co jest dla nas ważne i za co jesteśmy skłonni zapłacić. Macierze to droga zabawa. Im większe bezpieczeństwo tym mniejsza wydajność w stosunku do nakładów. Trzeba też pamiętać o tym, że macierze pracują najlepiej wtedy, gdy wszystkie dyski są jednakowe. Wymiana dysku na taki sam po latach może być niemożliwa (jak duży zapas trzymać?). Dlatego należy stosować rozsądne sposoby postepowania dostosowane do konkretnych potrzeb.
23 Marzec 2016 · Wysoka OCENA: 5Ocena: 6
Learnmore · Odpowiedź@Janusz-starszy: Bogowie, jak się czyta takie rzeczy to ma się ochotę wybrać na uczelnię i wybatożyć wykładowców.
1. Pstwo awarii pojedynczego dysku w macierzy dysków nie zmienia się (pomijamy owe drgania etc. które w rzeczywistości można zminimalizować do poziomu nie wpływającego na pracę dysków) bez względu na ilość dysków. Wg pańskiej teorii jeśli mamy dyski (przykładowo), których pstwo awarii w pierwszym roku pracy wynosi 0.5 to macierz 4 takich dysków ma pstwo awarii 2 (co jest oczywistym absurdem).
2. Jeśli chodzi o rozkład prawdopodobieństwa awarii dysków to stanowczo nie jest on jednostajny, ponieważ znacznie więcej awarii przypada w pierwszym roku użytkowania i po okresie gwarancyjnym. Wynika to zarówno z kwestii produkcji (pogorszenie kontroli jakości) jak i normalnego zużycia sprzętu. Dlatego też każdy dysk po kupnie powinien przechodzić test pod dużym obciążeniem.
3. Tak jak wcześniej napisałem, nie rozumie pan pojęcia MTBF i twierdzenie, że odnosi się ono tylko do macierzy jest niemądre. Podawanie natomiast MTTF byłoby przydatne z punktu widzenia zwykłego użytkownika, który po awarii dysku wyrzuca go bez oddania go na gwarancję.

23 Marzec 2016 · Wysoka OCENA: 5Ocena: 6
Janusz-starszy · OdpowiedźNie mam zwyczaju obrażania kogokolwiek i oczekuję tego samego od innych. Z zasady nie podejmuję dyskusji z ludźmi, którzy nie potrafią dyskutować. Doszedłem jednak do wniosku, że być może komuś przyda się ta informacja. Otóż formalnie prawdopodobieństwo dotyczące niezależnych zdarzeń losowych powinno być liczone w ten sposób: Jeżeli prawdopodobieństwo awarii jednego dysku wynosi p to prawdopodobieństwo braku awarii tego dysku wynosi 1-p. Wobec tego prawdopodobieństwo, że żaden z n dysków nie ulegnie awarii przez cały okres, którego dotyczy to prawdopodobieństwo wynosi (1-p) do potęgi n. Zatem prawdopodobieństwo, że taki przypadek nie nastąpi, czyli prawdopodobieństwo awarii co najmniej jednego dysku wynosi 1-(1-p)^n . W podanym powyżej szkolnym, zupełnie nieodpowiadającym omawianej kwestii, przykładzie należy to prawdopodobieństwo liczyć właśnie tak. W praktyce jednak mamy sytuację zupełnie inną. Nikt rozsądny nie buduje macierzy RAID 0 z więcej jak 4 dysków a prawdopodobieństwo ich awarii nie jest większe niż 0, 00585. Z dokładnego wzoru otrzymujemy wartość 0, 02319 a z pomnożenia 0, 00585x4 = 0, 0234. Tak więc możemy śmiało twierdzić, że w praktycznych warunkach prawdopodobieństwo awarii macierzy RAID 0 rośnie proporcjonalnie do liczby dysków. Warto przy tym pamiętać, że w praktyce bardzo często awarie dysków wynikają z przyczyn leżących po stronie innych elementów systemu komputerowego a więc nie są zupełnie niezależne. Z własnego doświadczenia wiemy, że każde, nawet bardzo drogie i wykonane z wielką starannością urządzenie prędzej czy później ulega awarii. Jeżeli zatem zależy nam bardzo aby nasze dane nie zostały utracone, powinniśmy sporządzać ich kopie na nośnikach, które są przechowywane poza naszym komputerem.
9 Maj 2016 · Wysoka OCENA: 5Ocena: 6
Learnmore · Odpowiedź@Janusz-starszy: Proszę odróżniać zdarzenie oznaczające awarię pojedynczego dysku od awarii jednego z dysków z macierzy. TO jest drastycznie odmienne zdarzenie, reszta to błąd wynikający z niezrozumienia co ktoś napisał, ale przynajmniej już nauczył się pan, że pstwo zdarzeń niezależnych się mnoży, a nie dodaje. Wsadzając 5 dysków w macierz nie mamy większych szans na zepsucie się konkretnego podzespołu, ALE zepsucie się całego RAID 0 (co oznacza awarię przynajmniej jednego z dysków) jest takie jak pan wyliczył. Nie ma potrzeby się bulwersować i pisać oczywistości.
10 Maj 2016 · Wysoka OCENA: 5Ocena: 6
Janusz-starszy · OdpowiedźDopiero teraz przeczytałem mój pierwszy wpis. Rzeczywiście nie był on najszczęśliwszy. Miał to być przede wszystkim protest przeciw potęgowaniu prawdopodobieństwa awarii w przypadku RAID 0, co jak mi się wydaje było wcześniej postulowane. Mnożenie prawdopodobieństw, co prowadzi do szybkiego zwiększania niezawodności wraz z liczbą dysków, dotyczy RAID 1 a nie RAID 0, gdzie sytuacja wygląda z grubsza odwrotnie. Zakładałem, że większość piszących tutaj swoje uwagi nie jest zainteresowana dokładnym wyliczeniem a jedynie ogólną ideą niebezpieczeństwa związanego z macierzami. W praktyce amatorskiej nie buduje się zazwyczaj macierzy RAID 1 ani RAID 0 z więcej jak 2 dysków (czasami RAID 0 do 4 dysków). Wtedy z wystarczającym przybliżeniem można powiedzieć, że RAID 1 to dwukrotnie mniejsze prawdopodobieństwo awarii, bez zmiany szybkości i pojemności a RAID 0 to dwukrotnie większa szybkość i pojemność (najlepsza pod tym względem macierz), przy dwukrotnie większym prawdopodobieństwie awarii macierzy w porównaniu z awarią pojedynczego dysku. Warto tutaj wspomnieć o tym, że prawdopodobieństwo awarii w tych przypadkach nie jest związane w sposób prosty z bezpieczeństwem danych. W przypadku awarii jednego z dysków macierzy RAID 1 nie mamy żadnych problemów. Cały komplet danych znajduje się na drugim dysku. W przypadku awarii jednego z dysków RAID 0 w praktyce tracimy bezpowrotnie wszystkie dane. Obliczane prawdopodobieństwo mówi nam jedynie o tym jakie są szanse, że awaria nastąpi. Nie mówi nam o prawdopodobieństwie utraty danych, choć w przypadku macierzy RAID 0 skutki awarii dysku są tożsame z utratą danych. Do danych dotyczącymi MTBF należy podchodzić z rozwagą. Jak wykazały badania, wartości dotyczące dysków pracujących w rzeczywistych warunkach mogą być nawet kilkadziesiąt razy gorsze (zwykle kilka do kilkanaście) od podawanych przez producenta. Można jednak spodziewać się, że dyski tego samego producenta zakwalifikowane przez niego do klasy o dłuższym MTBF będą, statystycznie rzecz ujmując, pracowały dłużej niż dyski o krótszym MTBF.
15 Maj 2016 · Wysoka OCENA: 5Ocena: 6
Kazik · ProblemMoże ktoś napisze jak z awaryjnością tego dysku w skali kilku lat? Potrzebuję dysku pewnego do przechowywania danych/kopii. Ma gwarancję 5 lat ale ja się zawsze pytam kto mi zwróci moje utracone dane? :)
1 Czerwiec 2016 · Wysoka OCENA: 5Ocena: 6
Luk3z · OdpowiedźKażde urządzenie elektroniczne może ulec awarii. Zgodnie z prawem Moore'a zrobi to wtedy, kiedy będzie to najbardziej bolało ; -) Jeżeli chcesz przechowywać dane, na których Ci zależy, to zainwestuj w NAS z mirroring. Nie ma bezawaryjnych dysków. A jeżeli lubisz rosyjską ruletkę to pewnie wiesz jak się ona kończy w perspektywie czasu. Mam kilka tych dysków. Wiem że kiedyś na pewno ulegną awarii to nieuniknione. Dlatego pracują w RAID 6.
1 Czerwiec 2016 · Wysoka OCENA: 5Ocena: 6
Arek · OpiniaWD Black są robione solidniej. Niewątpliwie producent daje 60m-cy gwarancji na nie.
nie grzeją się (mam 2 sztuki), nie chałasująnadmiernie co świadczy o dobrym wykonaniu.
Gdzieświdziałem testy długoterminowe dysków różnych firm i były używane w dużych macierzach. Gostek przedstawił statystyki awarii. WD i Hitachi(wykupił już WD) rządziły.

2 Czerwiec 2016 · Wysoka OCENA: 5Ocena: 6
Arek · Stripa nie stosuje siędla bezpieczeństwa a dla zwiększenia wydajności.
Dla bezpieczeństwa robi sięmirror. Przy czym oba dyski powinny być z różnych serii (kilka miesięcy różnicy w produktach). Wynika to z tego iż jeśli jest wada konstrukcyjna to dyski często z całej serii padająw przeciągu jednego miesiąca.....
Miałem takie sytuacje. na 10 dysków 10 padło w jednym miesiącu.

2 Czerwiec 2016 · Wysoka OCENA: 5Ocena: 6
Pen · Odpowiedź@Arek: Tego typu wady wychodzą zwykle w strestestach, ale reszta to "słuszna słuszność"
4 Czerwiec 2016 · Wysoka OCENA: 5Ocena: 6
Borys · ProblemTa gwarancja to w końcu 5 lat czy 24 miesiące?
Marcin Chrobak · ProLine@Borys: 5 lat gwarancji producenta, oraz biegnące równolegle 2 lata gwarancji sprzedawcy.

Dodaj kolejny komentarz:



Ocena:
                  







  Oficjalne odpowiedzi ProLine są oznaczone innym kolorem i ikoną  Zobacz regulamin komentarzyZasady umieszczania komentarzy
Wstecz  Góra Strony  
Copyright © 2002-2024 by ProLine.     Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknij /  Close

Newsletter ProLine

Więcej o Newsletterze ProLine

Chcesz wiedzieć wszystko przed innymi?

Zapisz się do newslettera i nie pozwól, by coś cię ominęło!

Nie przegap żadnej promocji, zdobywaj kody rabatowe.

Otrzymuj informacje o okazjach i nowościach w ofercie.