Apple pokazało, że układ zasilający iPada Pro poradzi sobie z zasilaniem komputera Mac i że dwuletni procesor A12X może emulować kod x86_64 szybciej niż Microsoft Surface Pro X może natywnie uruchamiać wersję Arm.
Nasuwa się pytanie co Microsoft i Qualcomm - firma, która opracowała procesor SQ1 dla urządzeń Surface Pro X we współpracy z Microsoftem - robiły przez te wszystkie lata (odpowiedź: za mało), prawdziwe pytanie brzmi, ile mocy Apple może wycisnąć z Apple Silicon.

Nie ma wątpliwości, że jeśli Apple osiągnie taką wydajność ze starego układu, komputery Mac z układami A14 - które mogą przełamać barierę 3GHz i mogą zasilać iPhone'y nowej generacji - będą szybkie. Naprawdę szybkie.

Ale czy Apple Silicon sprosta wyzwaniu związanemu z wymianą układów Intel Xeon w ciągu najbliższych kilku lat?

Nie ma wątpliwości, że Apple wzmocniło rynek procesorów. Nie tylko zostawiając daleko w tyle Intela, ale także oderwał się od obecnych producentów procesorów Arm i po raz kolejny pokazuje korzyść z pełnego posiadania ekosystemu.

Zamiana procesorów Intel Core na Apple Silicon to jedno, ale Xeon, procesor napędzający Mac Pro i iMac Pro, to zupełnie inna sprawa.

W Mac Pro sprzęt podstawowy jest dostarczany z 8-rdzeniowym procesorem Intel Xeon W o taktowaniu 3,5 GHz, ale upgrade do 28-rdzeniowego procesora Intel Xeon W o taktowaniu 2,5 GHz dodaje do ceny aż 7000 USD.

Czy chipy Apple Silicon oparte na krzemie zasilającym iPady i iPhone'y naprawdę mogą konkurować z tego rodzaju mocą?
Xeon to coś więcej niż tylko rdzenie.
W porównaniu do układów Intel Core, Xeon oferuje więcej pamięci podręcznej L3, obsługuje pamięć ECC RAM i jest zaprojektowany do obsługi dużych obciążeń.

Przed WWDC 2020 byliśmy sceptyczni, że Apple może z łatwością zastąpić Xeon, ale po tym, co działo się za kulisami w ciągu ostatnich kilku lat, że Apple włożyło wiele badań i rozwoju, i jest o wiele dalej, niż ktokolwiek sobie wyobrażał.

Tim Cook powiedział, że termin przejścia na Apple Silicon wynosi dwa lata. Jest pewien, ze do końca 2022 roku Apple będzie miał układy, które przewyższą Xeona i całkowicie się rozejdą z Intelem.

Teraz Mac Pro i iMac Pro są bardzo niszowymi produktami dla Apple, więc zaangażowanie w zaprojektowanie platformy Apple Silicon w miejsce platformy Intel Xeon będzie wyzwaniem.