Epic Games złożyło pozew przeciwko Apple za "antykonkurencyjne ograniczenia i praktyki monopolistyczne" - jak stwierdzono w pierwotnym pozwie. Deweloper Fortnite zarzucił, że zasady Apple są nieuczciwe zarówno wobec Epic, jak i wobec milionów innych programistów.

Relacje między Epic Games, na czele z miliarderem Timem Sweeneyem, a Apple popsuły się w zeszłym roku, gdy twórca gry złamał zasady Apple, wprowadzając własny system płatności w aplikacji Fortnite na iPhone'a, omijając prowizję Apple w wysokości 30%. W odpowiedzi Apple wyrzucił Fortnite z App Store . Epic Games, firma warta 29 miliardów dolarów, wypunktowała Apple pozwem sądowym zapisanym na 65 stronach. Deweloper zarzuca Apple prowadzenie swojego App Store jako monopolu. Proces sądowy ruszył 3 maja bieżącego roku i trwać ma około trzech tygodni. Epic Games nie walczy w sądzie o odszkodowanie pieniężne. Cała batalia skupia się na polityce Apple, którą to Epic właśnie przed sądem w Oakland w Kalifornii będzie starało się zmienić - dokładniej mówiąc Epic chce, aby w systemie Apple mogły działać inne sklepy cyfrowe.

"Apple nakłada nieuzasadnione i bezprawne ograniczenia, aby całkowicie zmonopolizować oba rynki i uniemożliwić twórcom oprogramowania dotarcia do ponad miliarda użytkowników swoich urządzeń mobilnych, chyba że przejdą przez pojedynczy sklep kontrolowany przez Apple - App Store, w którym Apple nakłada uciążliwy podatek w wysokości 30% na sprzedaży każdej aplikacji " - podało Epic w swoim pozwie.

"Fakt, że ich interesy biznesowe skłaniają ich teraz do forsowania specjalnych ustaleń, nie zmieniają faktu, że te wytyczne tworzą równe szanse dla wszystkich programistów i sprawiają, że sklep jest bezpieczny dla wszystkich użytkowników" - stwierdza oryginalna odpowiedź Apple na pozew firmy Epic. "Dołożymy wszelkich starań, aby współpracować z firmą Epic w celu rozwiązania tych naruszeń, aby firma mogła zwrócić Fortnite do App Store".

W dokumentach przedłożonych przed sądem Epic Games ujawniło, że Fornite zarobił 5,4 miliarda w 2018 roku oraz 3,7 miliarda dolarów w 2019 roku. Popularna gra przyniosła łącznie 9,1 miliarda dolarów w ciągu dwóch lat, a liczba zarejestrowanych użytkowników w grze oscyluje na poziomie 400 mln.