Zasilacz

Szukasz zasilacza do notebooka i nie wiesz jak go znaleźć? To poradnik dla Ciebie!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie zawsze wpisując w wyszukiwarkę model swojego laptopa znajdziemy jeden dedykowany zasilacz. W celu ułatwienia Wam doboru nowej ładowarki do laptopa stworzyliśmy poniższy poradnik. Po jego przeczytaniu sami staniecie się specjalistami w tej kwestii! Zasilacz przeważnie traktowany jest z dużo mniejszą dbałością niż sam laptop, przez co często zdarza się jego uszkodzenie. Przerwany kabel, awaria wtyczki czy po prostu zgubienie takiego urządzenia zmusza nas do zakupu nowego sprzętu. Ale jaki wybrać? Dowiecie się czytając poradnik. Trochę teorii, czyli z czym to się je? Aby dobrze dobrać zasilacz musimy zwrócić uwagę na parametry jakie powinien mieć oraz rodzaj wtyczki. Interesujące nas parametry zasilacza to:
1) Napięcie prądu stałego podawane w voltach (V) - musi się zgadzać z wartością podaną na laptopie (teoretycznie tolerancja wynosi ok. 1 V, lecz nie zawsze występuje).

2) Natężenie prądu stałego mierzone w amperach (A) - jest to wartość określająca maksymalny prąd jakim można obciążyć zasilacz. Parametr ten nie powinien być mniejszy niż wymagany przez laptopa, natomiast może być od niego większy (w myśl zasady, iż nie da się mieć za dużego prądu). Podłączając zasilacz o zbyt małej ilości amperów można nawet uszkodzić komputer, ponieważ podzespoły nie będą otrzymywały dostatecznej ilości prądu.

3) Moc zasilacza podawana w watach (W) - jest iloczynem napięcia oraz natężenia prądu. Podobnie jak przy natężeniu prądu, moc może być większa, ponieważ to laptop decyduje jakiej ilości potrzebuje.

4) Wtyk z prądem stałym - w tym momencie na rynku możemy znaleźć kilkadziesiąt różnych rodzajów końcówek w zależności od producenta oraz modelu laptopa. Gdy nie możemy dojść do danych o wymiarach wtyku najłatwiej zmierzyć ją za pomocą suwmiarki i porównać z wymiarami wtyczki nowego zasilacza. Pamiętajmy, że wymiary te podajemy w milimetrach (mm).
Wtyczki
5) Polaryzacja wtyczki - decyduje o kolejnym ważnym aspekcie, mianowicie o położeniu masy i przewodu dodatniego. Mamy tu dwie możliwości: dodatni bolec (wewnętrzna, metalowa cześć wtyczki) i ujemny rękaw (zewnętrzna, metalowa cześć wtyczki) albo ujemny bolec (wewnętrzna, metalowa cześć wtyczki) i dodatni rękaw (zewnętrzna, metalowa cześć wtyczki). Przy korzystaniu z zasilaczy dedykowanych dostępnych w naszej ofercie wystarczy, żeby zgadzały pierwsze cztery punkty. Wybierzemy w ten sposób zasilacz z prawidłową polaryzacją, dedykowany dla naszego laptopa.
Polaryzacja

A teraz praktyka!

No dobra, ale jak wygląda to w praktyce? Pokażmy może mały przykład. Posiadamy laptopa Toshiba, ale niestety oryginalna ładowarka przestała działać.
Zasilacz
Odczytujemy z zasilacza oznaczenie modelu PA3714E-1AC3, niestety nic nam to nie mówi. Przechodzimy do sprawdzania parametrów. Dzięki danym OUTPUT (z oryginalnego zasilacza) lub INPUT (z tabliczki znamionowej znajdującej się na spodzie komputera) dowiadujemy się, iż będziemy potrzebować zasilacza o napięciu 19V oraz natężeniu 3.42 A (pamiętamy, że natężenie może być większe). Dla powyższego przykładu mnożymy 19V x 3,42A i otrzymujemy 64,98W co idealnie pasuje do zasilacza 65W (możemy kupić mocniejszy zasilacz o pasujących pozostałych parametrach). Ustaliliśmy parametry - pora przejść do wyboru wtyku zasilacza.
Zasilacz
Najlepiej zmierzyć średnicę wewnętrzną i zewnętrzną za pomocą suwmiarki. W przypadku naszej Toshiby wychodzi na to, że mamy końcówkę o zewnętrznej średnicy 5.5 mm i wewnętrznej 2.5 mm. Mamy wszystkie potrzebne informacje, przechodzimy do szukania. W wyszukiwarce wpisujemy markę zasilacza oraz parametry, np. Toshiba "19V 3.42 5.5 2.5" i voil? - mamy interesujący nas produkt! (a nawet dwa bo jeden z nich jest samochodowy o czym za chwilę). Spostrzegawczy zauważą, że nasz zasilacz posiada dodatni bolec oraz ujemny rękaw. Co do zasady, jeżeli szukamy zasilacza dedykowanego dla producenta naszego laptopa oraz posiada te same wymiary tyczek i paramenty napięciowo-prądowe to polaryzacja będzie też taka sama jak w oryginalnym zasilaczu naszego notebooka. Oczywiście aby mieć 100% pewność warto przed podłączeniem porówna oba urządzenia (stary i nowy zasilacz).
Zasilacz

Dłuższe życie zasilacza

A co zrobić, aby nasz zasilacz przeżył dłużej? Przede wszystkim należy uważać na kabel - większość awarii zasilacza jest spowodowane właśnie uszkodzeniem przewodu. Nie należy go plątać, skręcać ani naciągać za mocno. Ważnym elementem jest również kolejność podłączania laptopa do zasilania. Najpierw łączymy kabel, który idzie do gniazdka zasilającego, z samym zasilaczem. Następnie podłączamy całość do gniazdka z energią elektryczną, a dopiero na końcu podłączamy wtyczkę zasilacza do laptopa. Zwróć uwagę na to, aby zasilacz nie nagrzewał się za bardzo. Nie kładź go w pobliżu źródeł ciepła. Jeżeli korzystasz z zasilacza poza domem nie zapomnij go zabrać z powrotem ze sobą.

Krótsze życie zasilacza

Poniżej ku przestrodze dwie najczęstsze zbrodnie wobec zasilaczy laptopa: Plątanina kabli
Balagan
Wygięty kabel przy samej wtyczce
Powerplug

Ładowanie laptopa w korku? Czemu nie.

Bardzo przydatną rzeczą jest też zasilacz samochodowy. Działa on tak samo jak zasilacz standardowy, z tą różnicą, że zamiast wtyczki do standardowego gniazdka sieciowego posiada wejście do zapalniczki samochodowej. Dobieramy go podobnie jak zwykły zasilacz. Podczas stania w korku bywa bardzo przydatny.
Samochodowy

Jeżeli mimo tego nie ejsteś pewien jaki zasilacz będzie odpowiedni chętnie pomożemy!

W razie trudności z doborem zasilacza służymy pomocą! Wystarczy napisać do nas na adres pomoc@proline.pl