Jeśli chcesz wiedzieć jaka moc zasilacza będzie odpowiednia do komputera to jesteś w dobrym miejscu. Skorzystaj z poniższego kalkulatora mocy zasilacza i przekonaj się jaką moc zasilacza wybrać. Zapraszamy do skorzystania z kalkulatora mocy zasilacza przygotowanego wraz z marką be quiet! Wystarczy wybrać podzespoły jakich używasz lub planujesz używać. Do obliczania odpowiedniego zapotrzebowania na moc używamy szczytowych wartości zapotrzebowania podawanych przez producentów każdego z podzespołów.

Gdyby porównać komputer do ludzkiego organizmu, zasilacz komputerowy byłyby sercem.

Zasilacze komputerowe to niedoceniany element komputerów, a jednak bardzo ważny. To one dostarczają wszystkim elementom komputera niezbędną energię. Gdyby porównać komputer do ludzkiego organizmu, zasilacz komputerowy byłyby sercem. Wiemy, że prawidłowe dobranie mocy zasilacza do konfiguracji komputera potrafi nastręczyć trudności. Dlatego wraz z be quiet prezentujemy kalkulator liczący niezbędną moc zasilacza dla wybranej konfiguracji.

Jaka moc zasilacza? Sprawdź kalkulator mocy!

Chcesz dowiedzieć się jakiej mocy zasilacz komputerowy powinien znaleźć się w Twoim komputerze? W celu skorzystania z możliwości tego kalkulatora mocy zasilacza wystarczy wprowadzić wszystkie podzespoły jakich używasz lub planujesz używać w okienku poniżej. Do kalkulacji odpowiedniego zapotrzebowania na moc używamy szczytowych wartości zapotrzebowania podawanych przez producentów podzespołów. Poniższy kalkulator pozwala obliczyć moc zasilacza komputerowego, jaka będzie potrzebna do zasilenia danej konfiguracji. Dane pozwalają dość dokładnie potrzebną mocy zasilacza.

Jeżeli nie znajdziesz na liście swojego procesora, wybierz model z tej samej rodziny i zmień jego prędkość tak, aby uzyskać posiadany model. Użyj programu CPU-Z, aby sprawdzić jaki model procesora posiadasz i jaką ma częstotliwość. Otrzymany wynik może znacząco różnić się od podanej wartości TDP. Ustawienie 'overclocking' może być wykorzystane zarówno do obliczania poboru mocy przy overclockingu (podkręcania) jak i undervoltingu (obniżania napięcia procesora).

Ile mocy potrzebuje komputer?

Komputer do pracy albo lekcji

Dla większości komputerów biurowych i domowych rekomendujemy zasilacze o mocy od 350W do 550W. Wierzymy że zasilacz powinien pracować stabilnie i cicho przez wiele lat. Dlatego nawet przy konfiguracji tego typu warto zostawić sobie pewien margines mocy. Oczywiście ten zakres mocy jest prawidłowy zakładając, że komputer nie jest wyposażony w prądożercy procesor, potężną kartę graficzną.

Solidne średniaki, czyli niby do lekcji ale tak naprawdę do grania

Prawdziwa zmora nie jednego rodzica, pochłaniająca codziennie więcej prądu niż nie jedna lodówka... Przecież każdy wie, że do lekcji online niezbędny jest GeForce RTX 3050 albo RX 580 oraz minimum czterordzeniowy procesor...

Ze względu na większe obciążenie generowane przez lepsze karty graficzne wymagane do płynnego wyświetlania obrazu w wysokiej rozdzielczości na dużych ekranach LCD, oraz obciążenie generowane przez wielordzeniowy procesor zasilacz do tego typu komputerów powinien mieć od 551W do 850W. Jednostki wyposażone w kolejne generacje kart graficznych będą potrzebować nawet 1000W a nawet 1200W zasilacze.

Oczywiście ten zakres mocy zawiera odpowiedni zapas na rozbudowę komputera i pozwoli na optymalne obciążenie zasilacza. Dlatego jako ogólną zasadę w tym przypadku rekomendujemy zasilacz o mocy od 551W ~ 650W.

Komputer do zadań specjalnych

Pod pojęciem komputerów do zadań specjalnych rozumiemy zarówno jednostki dla entuzjastów wyposażone w kilkunastordzeniowe procesory, jak i te ze sprzętem pozwalającym na płynną rozgrywkę w najbardziej wymagające tytuły w rozdzielczości 4K przy jednoczesnym streamingu rozgrywki.

Maszyny zbudowane z wieloma kartami graficznymi, zbudowane w oparciu o rozwiązania SLI, lub CrossFire należą do najbardziej prądożernych rodzajów komputerów. Jeżeli myślisz o zbudowaniu maszyny wyposażonej w kilka procesorów to moc zasilacza niezbędnego do zasilenia takie bestii spokojnie może osiągnąć 1500W. Zasilacze tego typu posiadają bardzo duże ilości wtyczek. Pozwalają one na podłączenie i zasilanie praktycznie każdej konfiguracji na rynku.


Sprawdź ile mocy potrzebuje dany komputer