Mamy epokę wirusów komputerowych, ataków phishingowych, oprogramowania ransomware, koni trojańskich itd, trudno uwierzyć, że kiedyś jedynym zmartwieniem internauty, było przypadkowe usunięcie pliku. Dziś, kilkadziesiąt lat po tym, jak pierwsze komputery osobiste zjechały z linii montażowych, usunięty plik nadal budzi te same stare obawy.

Ofiary przypadkowych skasowań od dawna polegają na starych programach shareware lub bardziej kompleksowych profesjonalnych narzędziach - między innymi Recuva, EaseUS Data Recovery, Disk Drill, Stellar Data Recovery - aby odzyskać usunięte dane.

Co ciekawe, system Windows nigdy nie oferował użytkownikom własnej wersji narzędzia do odzyskiwania. Do teraz.
Microsoft oferuje nowe narzędzie do odzyskiwania plików systemu Windows 10 za darmo online. Jest to narzędzie tylko z wiersza poleceń, co oznacza, że nie ma atrakcyjnego interfejsu, jaki ma większość popularnych narzędzi. Opiera się na tej samej zasadzie, od dawna używano bardziej zaawansowanego oprogramowania shareware i profesjonalnych narzędzi przywracania: usunięte pliki nie są w rzeczywistości natychmiast usuwane. Zamiast tego komputer po prostu usuwa wskaźniki do lokalizacji "usuniętych" danych, powiadamiając system, że pojemniki zawierające te dane są dostępne do użycia, jeśli będą potrzebne do przechowywania nowszych plików.

Nowe narzędzie Windows File Recovery Tool oferuje trzy tryby odzyskiwania. Ustawienie domyślne jest używane głównie w systemach plików NTFS i jest idealne do wskrzeszania ostatnio usuniętych plików.

Bardziej agresywny tryb segmentacji może lepiej wykonywać wyszukiwanie starszych usuniętych plików, choć prawdopodobnie potrwa to dłużej.

Trzeci tryb, Signature, jest preferowaną opcją do pobierania plików przechowywanych na urządzeniach zewnętrznych przy użyciu systemów plików FAT, exFAT i ReFS.

Narzędzie odzyskiwania ma ograniczoną przydatność na dyskach półprzewodnikowych. Jest tak, ponieważ dyski te, w przeciwieństwie do tradycyjnych dysków twardych, natychmiast usuwają usunięte pliki.

Użytkownicy systemu Windows 10 mają alternatywę wobec cofania usuwania narzędzi: Kosz. Ale są ograniczenia. Wysyłane są tam tylko pliki usunięte z dysków stałych; usunięte pliki pochodzące z nośników wymiennych, napędów USB lub innych napędów zewnętrznych nie są wysyłane do Kosza, ale są natychmiast usuwane. To samo dotyczy plików usuniętych z wiersza polecenia systemu Windows. Ponadto Kosz zawiera tylko ograniczoną ilość danych i najpierw usuwa najstarsze pliki, gdy są tam wysyłane nowe pliki.

Nowe narzędzie wydaje się być wersją beta, ponieważ jego numer wersji to 0.0.11761.0. Użytkownicy muszą mieć najnowszą aktualizację systemu Windows 10 (maj 2020).

Jak zawsze użytkownicy, którzy chcą odzyskać przypadkowo usunięty plik, powinni działać szybko. Segmenty plików pozostające na dysku twardym z usuniętymi wskaźnikami adresów zostaną zastąpione w miarę ciągłego tworzenia nowych plików. Z tego samego powodu najlepiej jest wcześniej załadować Narzędzie do odzyskiwania plików systemu Windows przed wystąpieniem zagrożenia. Zainstalowanie programu po przypadkowym usunięciu pliku zwiększa prawdopodobieństwo, że usunięte fragmenty pliku zostaną zastąpione przez nowy program.