Opis Silverstone TP02-M2 Radiator dla dysków M.2 2280 (SST-TP02-M2)
Zestaw chłodzący TP02-M2 marki SilverStone poprawiający stabilność i wydajność dysków półprzewodnikowych SSD w formacie M.2 2280 podatnych na efekt dławienia termicznego z powodu zbyt wysokiej temperatury pracy. W skład zestawu wchodzi wysokiej jakości rozpraszacz ciepła wykonany ze stopu aluminium, trzy wydajne podkładki przewodzące ciepło które zapewniają proste i skuteczne chłodzenie oraz dwie silikonowe opaski umożliwiające łatwy montaż.
Porównanie temperatury podczas transferu 200GB danych
Bez rozpraszacza ciepła czas transferu wynosi 240 sekund
Z rozpraszaczem ciepła czas transferu wynosi 180 sekund
Na przedstawionym wykresie można zaobserwować, że zastosowanie rozpraszacza ciepła znacząco wpływa na obniżenie temperatury pracy oraz zwiększenie szybkości transferu, co przekłada się na krótszy czas kopiowania danych dzięki złagodzeniu efektu dławienia termicznego, który występuje przy większości dysków półprzewodnikowych SSD w formacie M.2.
Cechy produktu Silverstone TP02-M2 Radiator dla dysków M.2 2280 (SST-TP02-M2)
Kyle · @ED HARIS: ja bym do tego podszedł inaczej. Nie skreślam dysków na M.2, tylko po prostu biorę pod uwagę, że trzeba kupić model z radiatorem, albo płytę z radiatorami dla SSD, albo po prostu dokupić radiator.
Pamiętaj, że dysk M.2 PCI-E x4 potrafi być znacznie szybszy od modelu SATA.
... no jeszcze pozostają dyski w postaci karty na złączu PCI-E, jednak nawet tutaj, często jest to dysk M.2 na odpowiedniej "przejściówce"
Han · Zasadniczo to trzeba rozróżnić tutaj 2 rzeczy - temperaturę kontrolera i samych kości, o ile pamięci lubią pracować z wysokimi temperaturami (wyższe temperatury - oczywiście z pewnym sensownym zakresie = wyższa wydajność), to kontroler już niekoniecznie. Dlatego same takie radiatory nie zawsze mają sens (szczególnie jeśli chłodzą same kostki a kontrolera nie). https://youtu.be/KzSIfxHppPY?t=376 - tutaj szczegóły
Kyle · @Han: ciekawe info, jednak zwykle kontroler i kostki flash są chłodzone/grzane równocześnie/w podobnym stopniu. Także teoretycznie radiatory nie zawsze mają sens, ale w praktyce zawsze lepiej mieć radiator na dysku M.2, niż nie mieć.
Gus · Wysoka temperatura skraca znacznie czas życia kości pamięci FLASH.
Przykład dla układów stosowanych w elektronice użytkowej (liczba cyklów zapisu na pojedynczą komórkę):
- przy 25 stopniach - 5000
- przy 50 stopniach - 3000
Przy zwiększenie szybkości transferu po zastosowaniu radiatora może tu wynikać z zastosowania zabezpieczeń przed przegrzewaniem w kontrolerze - zbyt wysoka temperatura - ograniczamy transfer żeby kość nie padła
Kyle · @Gus: Przyznać muszę, że nie wiedziałem o tym (jedynie instynktownie czułem, że wysoka temperatura jest niewskazana, nawet nie licząc throttlingu). Skąd masz to info odnośnie spadku ilości cykli jaką kostki mogą wytrzymać, przy zwiększaniu temp?
Krzysztof Grabowski · Bardzo ważne jest chłodzenie m2. Mam na płycie jedno m2 chłodzone a drugie nie, jest ogromna różnica w wydajności na chłodzonym, Na chłodzonym mam 40 stopni a na nie chłodzonym mam 70+ stopni, a e porównaniu wydajności przekłada się to do prawie dwa razy różnicy wydajności po miedzy chłodzącym m2, a przy okazji ten chodzący osiąga mi dużo większa prędkości podana przez producenta poprostu rewelacja, wiec teraz dodaje ten radiatorek.