Standardy USB i ich specyfikacje mogą być nieco trudne do zrozumienia, zwłaszcza po licznych aktualizacjach. Odpowiemy m.in. na pytanie, jaka jest różnica między USB 3.1 Gen 1 i Gen 2 oraz dlaczego standard Gen 2 jest lepszy niż Gen 1. Przedstawimy także inne przydatne informacje, które pozwolą ci uporządkować wiedzę o standardach USB.

Standard USB 3.0 wprowadzono ponad dziesięć lat temu (w 2008 r.) i była to trzecia znacząca modyfikacja. Oznaczała ona duży postęp w stosunku standardu USB 2.0, który pojawił się w 2000 r., oferując szybkość przesyłania na poziomie zaledwie 480 Mb/s. Później nastąpiło przejście na standard USB 3.0, który obecnie jest znany jako USB 3.1 Gen 1. USB 3.0 oznacza zatem to samo co USB 3.1 Gen 1.

USB-IF - organizacja odpowiedzialna za utrzymanie specyfikacji USB (Universal Serial Bus - uniwersalna magistrala szeregowa) i zapewnienie z nią zgodności - zrobiła to, aby ułatwić programistom i producentom dostęp do tych samych istotnych informacji w celu zapewnienia prawidłowych parametrów produktów i ich wstecznej kompatybilności. Organizacja ta określa konwencję nazewnictwa stosowanego w odniesieniu do kabli i urządzeń USB.

USB 3.1 Gen 1 a USB 3.1 Gen 2

Różnica między standardami USB 3.1 Gen 1 i USB 3.1 Gen 2 dotyczy wyłącznie szybkości. USB 3.1 Gen 1 obsługuje szybkości do 5 Gb/s, podczas gdy USB 3.1 Gen 2 - do 10 Gb/s. Organizacja USB-IF chciała wprowadzić inne nazwy dla standardów USB 3.1 Gen 1 i USB 3.1 Gen 2, które lepiej nadawałyby się do celów marketingowych. USB 3.1 Gen 1 i Gen 2 nazwano odpowiednio "SuperSpeed USB" i "SuperSpeed USB ", ale branża nigdy nie podchwyciła tej propozycji. Aby rozróżnić oba standardy USB, producenci OEM często w tabelach z danymi technicznymi dodają parametry szybkości: 5 Gb/s lub 10 Gb/s. Cała reszta branży określa je po prostu jako "USB 3.1 Gen 1" lub "USB 3.1 Gen 2".

Wprowadzenie standardu USB 3.2

Od tego czasu technologia USB rozwinęła się jeszcze bardziej i w 2017 r. pojawił się standard USB 3.2. Istnieją cztery różne odmiany standardu USB 3.2 z towarzyszącymi im specjalnymi nazwami i znaczeniami. Cztery odmiany standardu USB 3.2 to:

USB 3.2
Gen 1x1

USB 3.2
Gen 1x2

USB 3.2
Gen 2x1

USB 3.2
Gen 2x2

Szybkość przesyłu
danych
5Gbps10Gbps10Gbps20Gbps
Wcześniejsze
oznaczenie

USB 3.1 Gen 1
oraz USB 3.0

--USB 3.1 Gen 2--
Opcje
interfejsu

USB-A, USB-C,
microUSB

Tylko USB-C

USB-A, USB-C,
microUSB

Tylko USB-C

Wraz z pojawieniem się standardu USB 3.2 dominujące w branży złącze USB-A zaczęło stopniowo ustępować złączu USB-C. Ponieważ złącze USB-C obsługuje wyższe prędkości przesyłania danych i umożliwia szybsze ładowanie innych urządzeń peryferyjnych, w naturalny sposób stało się podstawowym złączem dla standardu USB 3.2 Gen 2.

Thunderbolt to nazwa marki interfejsu sprzętowego opracowanego przez firmę Intel we współpracy z Apple, który łączy urządzenia peryferyjne z komputerem. W interfejsach Thunderbolt 1 i 2 wykorzystano takie samo złącze jak w interfejsie Mini DisplayPort (MDP), natomiast w Thunderbolt 3 - złącze USB-C.

Następne będzie USB4

Następnym etapem w rozwoju technologii USB będzie standard USB4. Zapewni on szybkość przesyłania danych na poziomie 40 Gb/s, kompatybilność z interfejsem Thunderbolt 3 i będzie wykorzystywać wyłącznie złącze USB-C. Standard USB4 ma na celu zwiększenie przepustowości i skupia się na unifikacji ekosystemu złącza USB-C oraz zapewnieniu przejrzystości dla użytkowników.

Najważniejsze cechy standardu USB4 to:
  • Połączenie funkcji wyświetlania, przesyłania danych oraz wczytywania/przechowywania w jednym złączu USB-C
  • Uniwersalna kompatybilność z istniejącymi produktami USB i Thunderbolt
  • Zdefiniowanie parametrów portów w celu zapewnienia przewidywalnego i stabilnego działania
  • Zwiększenie elastyczności hosta, aby umożliwić konfigurację przepustowości, zarządzania energią i innych parametrów związanych z wydajnością odpowiednio do potrzeb systemu

Technologia USB przeszła długą drogę od czasu jej wprowadzenia i będzie nadal się rozwijać. Jeśli chodzi o standardy USB 3.1 Gen 1 i Gen 2, są one wstecznie kompatybilne ze standardami USB 3.0 i USB 2.0, a jedyną różnicą między nimi jest szybkość. W przyszłości, wraz z kolejnymi generacjami standardów USB i pojawieniem się złącza USB-C, można oczekiwać dalszych ulepszeń.