Czy hałas słyszalny jest tylko kiedy komputer znajduje się w stanie czuwania (StandBy). Oznacza to, że komputer jest wyłączony ale gotowy do włączenia. Czy hałas słychać z odległości większej niż 50cm od zasilacza, przy zamkniętej obudowie komputera? Czy hałas słychać podczas intensywnego obciążenia karty graficznej? Jeżeli tak, zalecamy wykonanie następujących czynności:

  1. Dokonać aktualizacji BIOS płyty głównej do najnowszej wersji.
  2. Wewnątrz BIOS należy WŁĄCZYĆ wszystkie tryby oszczędzania energii: S4/S5, Standby, itd.
  3. Wewnątrz BIOS jeżeli możliwe należy WYŁĄCZYĆ opcję Audio Always On.
  4. W ustawieniach sterowników karty graficznej systemu operacyjnego WYŁĄCZYĆ VSync (synchronizację pionową).
  5. W przypadku posiadania APU (Accelerated Processing Unit), firmy AMD należy ustawić opcję "pending current" w tryb "constant current" na wartość 1,2.
  6. W przypadku posiadania CPU Intel, wyłącz opcję Enhanced Intel SpeedStep Technology (EIST, EISST) oraz tryb C1E.
  7. Sprawdź czy wszystkie przewody zasilające wewnątrz komputera są prawidłowo włożone i mocno dociśnięte.
  8. Sprawdź czy kabel zasilający jest prawidłowo włożony i mocno dociśnięty.
  9. Jeżeli masz zasilacz awaryjny sprawdź czy hałas będzie występował przy pominięciu UPS.
  10. Sprawdź czy hałas będzie występował po podłączeniu komputera do prądu w innym pokoju.

Pamiętaj, że w zasadzie słychać może być również kartę graficzną, muzyczną i płytę główną, podobnie jak inne urządzenia elektroniczne. Jednak nie powinny być one głośne z odległości większej niż 50cm.

Zwłaszcza w przypadku kiedy hałas występuje podczas obciążenia karty graficznej, przyczyną jest niezgodny ze specyfikacją Intel ATX12V sposób zarządzania dynamicznym obciążeniem energią.

Powoduje ono gwałtowne wzrosty i spadki obciążenia generowane na linii +12V generowanego przez kartę graficzną. W przypadku kiedy częstotliwość zmian przekracza wartości opisane w specyfikacji Intel, zasilacz może wydawać z siebie dźwięki wysokiej częstotliwości.

W tym przypadku pomaga często dodanie dławika ferrytowego na kablu PCI-E / PEG zasilającym kartę graficzną. Nie jest to wina zasilacza, a nieprawidłowego wykonania karty graficznej.