Zastanawiałeś się jak, w prosty sposób sprawdzić czy zasilacz jest sprawny? Ten poradnik może Ci dać odpowiedź. Metoda ta jest przydatna zwłaszcza, gdy chcemy sprawdzić nowy zasilacz przed podłączeniem do komputera, lub wyeliminować go jako ewentualną przyczynę problemów z komputerem. Pamiętaj jednak, że ten tekst ten ma charakter informacyjny i wszystko co robisz, robisz na własną odpowiedzialność. Zachowaj maksymalną ostrożność podczas podłączania zasilacza. Do uruchomienia zasilacza "na krótko" potrzebny będzie metalowy spinacz biurowy, pozbawiony osłonki.

Sprawdzenie zasilacza bez komputera za pomocą spinacza biurowego to szybka i prosta metoda. Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest upewnienie się, że wyłącznik zasilacza znajduje się w pozycji "0". Następnie zapamiętaj rozmieszczenie kabli zasilających w zasilaczu, albo zrób ich zdjęcia. Potem odłącz wszystkie wtyczki zasilacza od podzespołów komputerowych.

Artykul Wlaczanie Zasilacza Bez Komputera 4

Następnie należy odłączyć od zasilacza przewód zasilający i wyjąć go z gniazdka sieciowego. Następnie, aby zapewnić obciążenie zasilaczowi podepnij do niego wentylator pod złącze Molex.

Artykul Wlaczanie Zasilacza Bez Komputera 3

Aby uruchomić zasilacz, musimy połączyć przewód synalu PS_ON (pin numer 16 na 24-pin wtyczce zasilającej), oraz dowolny przewód masy - najlepiej ten na pinie 17.

Artykul Wlaczanie Zasilacza Bez Komputera 1

Artykul Wlaczanie Zasilacza Bez Komputera 2

Rozwijamy spinacz i zginamy go w połowie na kształt litery "U". Potem wsuwamy go w piny 16 (od zielonego przewodu) i17 (od czarnego przewodu).

Artykul Wlaczanie Zasilacza Bez Komputera 7

Artykul Wlaczanie Zasilacza Bez Komputera 8

Po wsunięciu spinacza we wtyczkę zasilającą jaszcze raz upewniamy się, czy wyłącznik zasilacza jest w pozycji "0?. Potem można podłączyć kabel zasilający do zasilacza.

Artykul Wlaczanie Zasilacza Bez Komputera 4

Potem podłączamy ten sam kabel zasilający do gniazdka sieciowego (a najlepiej do listwy zasilającej, lub zasilacza UPS).

Artykul Wlaczanie Zasilacza Bez Komputera 6

Przełączamy wyłącznik zasilacza na pozycję "1?. Jeżeli zasilacz jest sprawny - uruchomi się.

Artykul Wlaczanie Zasilacza Bez Komputera 5

To byłoby na tyle, jeżeli chodzi o najprostszą i najtańszą metodę sprawdzenia zasilacza. Ma ona taką wadę, że nie daje możliwości sprawdzenia poszczególnych napięć - do tego potrzebny jest miernik, lub tester do zasilaczy. Zagadnienie to poruszymy w kolejnym mini artykule.