Rsz

Ponad 3 miliardy danych uwierzytelniających użytkowników zostało właśnie opublikowanych online w ramach kompilacji o naruszeniu danych, która jest zadziwiająca pod względem skali.

Większość przypadków naruszenia bezpieczeństwa danych, o których czytasz, dotyczy włamań do określonych firm lub organizacji. Na przykład włamano się do bazy danych kart kredytowych hotelu lub włamano się do dostawcy usług e-mail, co spowodowało ujawnienie danych klientów i danych logowania, które z kolei mogą być wykorzystane do uzyskania dostępu do większej ilości danych klientów. Jednak nowo opublikowana pamięć podręczna skradzionych danych klientów przenosi ten trend na wykładniczy i znacznie bardziej niepokojący poziom.

To naruszenie, które właśnie spowodowało, że ponad 3,2 miliarda par e-mail i haseł zostało opublikowanych w Internecie, zostało nazwane COMB, "zestawieniem wielu naruszeń". Nazwa jest trafna, ponieważ ta matka wszystkich naruszeń danych jest właśnie tym - połączeniem istniejących danych, które zostały skradzione w ramach poprzednich włamań i wycieków z firm takich jak Netflix i LinkedIn.

Co musisz wiedzieć: to ogromne repozytorium danych osób, które zostały opublikowane online, ale nie jest to wynik nowego włamania lub naruszenia bezpieczeństwa danych. Dzięki raportom z CyberNews wiemy również, że tak zwana "kompilacja wielu naruszeń" może być największą w historii kompilacją danych uwierzytelniających zhakowanych użytkowników, jaka kiedykolwiek została opublikowana online. Ponadto zawarte w nim dane użytkowników, które obejmowały naruszenie danych na LinkedIn w 2012 r., Które dotyczyło 117 milionów kont, a także skradzione dane logowania do Netflix, które zaczęły pojawiać się w Internecie - częściowo to zasługa użytkowników, którzy popełnili początkowy błąd użytkownika nazwy i hasła w różnych usługach.

Działania, które możesz podjąć: jednym z zagrożeń w tym przypadku, jak zauważa CyberNews, jest to, że jeśli używasz tego samego loginu w usługach takich jak Netflix i Gmail, atakujący mogą wykorzystać Twoje dane, które ukradli, aby przenieść się do ważniejszych kont i zaatakować te. Każdy, kogo dane są zawarte w kolekcji COMB, może również znaleźć się na celowniku nowej fali prób spear-phishingu, a także napływu spamu e-mailowego.

Udaj się do własnej bazy danych Cybernews, gdzie możesz sprawdzić, czy Twój adres e-mail jest częścią zainfekowanych wiadomości e-mail w tej kolekcji.

Skorzystaj z okazji, aby również zmienić hasło e-mail, co i tak powinieneś robić regularnie. I nie wybieraj czegoś, co możesz zapamiętać - hasło powinno być dłuższe i niepowtarzalne, składające się z dużych i małych liter oraz cyfr i znaków specjalnych. I cokolwiek robisz, absolutnie nie używaj ponownie haseł. Menedżer haseł to świetny sposób na utrzymanie wszystkich danych logowania w niezliczonych usługach, z których wszyscy korzystamy na co dzień.